RozhovorFifov svet poštových známok

Fifov svet poštových známok

Ulož si tento článok na neskôr
Tento článok máš uložený

Jeho zberateľskou vášňou je skautská filatelia. Je jedným z mála filatelistov – skautov, ktorý nás úspešne reprezentoval na mnohých filatelistických výstavách. No a ja som mal možnosť sa s nim o jeho zberateľskej vášni a nie len o tom porozprávať.

Fifo, na úvod, čo si máme predstaviť pod pojmom „skautská filatelia“?

Skautskou filateliou by som označil všetko, čo je spojené s poštou, známkami a skautmi. Či už ide o známky s vyobrazením skautov, pohľadnice poslané zo skautského tábora, alebo kolektív ľudí, ktorí sa skautskej filatelii venujú.

Ako si sa dostal práve k zbieraniu poštových známok so skautskou tematikou? Bol u teba skôr skauting alebo poštové zámky?

Ku známkam všeobecne som sa dostal asi v siedmych rokoch, kedy mi môj tatino podaroval svoje albumy so známkami. Ostali však nedotknuté v skrini. Skautingu a opäť aj filatelii som sa začal venovať v roku 2020 ako 11-ročný. Spojil som tak príjemné s užitočným a skombinoval tieto moje dve najväčšie záľuby.

Viem o tvojej skautskej filatelistickej zbierke a tvojom exponáte „Skauting – vitaj, nováčik“. Povedz nám o nich niečo bližšie, ako ti to vôbec napadlo?

Po istom čase zbierania známok a ostatných filatelistických materiálov ako sú obálky prvého dňa, pečiatky, známkové zošítky a rôzne iné hárčeky, tlače, listy a iné, si každý filatelista povie, že by bolo vhodné urobiť „reprezentáciu“ svojej zbierky. Práve tak vznikajú exponáty. Väčšinou bývajú tematické (skauting, futbal, história…) alebo teritoriálne (Slovensko od roku 1993, Uhorsko…). Tým, že som zbieral filatelistický materiál so skautskou tematikou, rozhodol som sa urobiť exponát na skautskú tému. Vedel som však, že sa na tento exponát budú pozerať a hodnotiť aj ľudia, ktorí buď nič nevedia, alebo vedia veľmi málo o skautingu. Preto som sa rozhodol ho urobiť ako „príručku“ pre nováčikov v skautingu, v ktorej je všetko hovorené zobrazené filatelistickým materiálom. Tak vznikol aj názov „Skauting – vitaj, nováčik“.

Foto: archív Filipa Bullu

Nenechal si si to len pre seba. Čo výstavy, súťaže, verejné prezentácie?

Samozrejme, že neukázať ho na svetlo sveta by bola chyba. Existujú filatelistické výstavy 2. stupňa, 1. stupňa, európske a svetové. Mne sa zatiaľ podarilo najvyššie vystaviť môj exponát na európskej výstave HAFNIA 24 v Dánsku, avšak okrem toho som vystavoval v českom Brne, našej Bratislave, srbskom Báčskom Petrovci, poľskej Rudej Slaske, rakúskom Gmündene, španielskej Grenade, spomenutej dánskej Kodani a našom Poprade.

Aké máš filatelistické plány do budúcnosti? Predpokladám, že svoju zbierku ešte rozšíriš a naďalej budeš prezentovať dobré meno skautingu doma aj v zahraničí.

Určite je potrebné myslieť jemne sebakriticky, aby som vedel vždy zbierku, ale hlavne exponát, zlepšovať a zlepšovať. Mojim najbližším cieľom je rozšíriť zbierku, znalosti, prerobiť exponát a vystaviť ho tento rok na českej národnej výstave 1. stupňa v Liberci. Potom by som ho rád vystavil aj na svetovej výstave a splnil si tak najvyššiu možnosť vystavovania na svete.

A ako si sa teda dostal ku skautingu?

Skauting som objavil na internete, konkrétne keď som pozeral videá o KPZ. Pozrel som si najbližšie zbory a začal chodiť na, vtedy ešte online, oddielovky nášho 25. oddielu skautov Bratislava – Petržalka. Skauting sa mi zapáčil, a tak pretrval do dnešného dňa a určite vo mne zostane navždy.

Zaujímalo by ma, či svojou filatelistickou vášňou ovplyvňuješ aj ostatných skautov vo vašom zbore. Poznajú tvoje zbierky?

Niektorí o tejto mojej záľube vedia, niektorí nie. Určite sa tým ale nepýšim. Ovplyvniť niekoho takouto činnosťou je ťažké. Nie každý sa vo filatelii nájde. Predsa len, na Slovensku je mládežníckych filatelistov do 50.

A keď už sme pri tom zbore. Čo zaujímavé by si nám o ňom povedal?

Náš zbor? Najlepší na Slovensku. Alebo aspoň v mojom srdci. Máme VaV, skautský a roverský oddiel. Máme presne 70 členov. Za najväčší úspech môjho pôsobenia v zbore považujem výhru Malinovských skautských dní v roku 2024. Bola to príkladná ukážka dokonalej spolupráce a vedomostí, ktoré spolu ovládame.

Máš medzi svojimi poštovými známkami takú, ktorú si najviac vážiš? Nejakého „Modrého Maurícia“?

Určite si najviac vážim tie, ktoré som dostal od tatina, aj keď nie sú skautské. Je to začiatok všetkého toho, čo sa neskôr rozvinulo. Za Modrého Maurícia mojej skautskej zbierky môžem považovať známky Pošty českých skautov z roku 1918. Aj keď nie sú najhodnotnejšie, ide skôr o našu československú skautskú históriu.

Kde hľadáš ďalšie kúsky do svojej zbierky?

Najlepším zdrojom sú internet a burzy. Najväčšou a najrozsiahlejšou burzou na Slovensku sú Bratislavské zberateľské dni, ktoré sa každoročne konajú v bratislavskej Inchebe. Okrem toho je veľmi dobrou burzou aj pražský Zběratel. Na internete je zberateľských stránok mnoho, ale medzi moje najobľúbenejšie patrí Delcampe, Aukro či eBay.

Poznáš nejakého skautského poštového zberateľa zo zahraničia? Pochodil si veľa zahraničných výstav. Poznajú ľudia vo svete Slovenský skauting?

Na svetovom jamboree v Južnej Kórei som sa stretol so skautom z Alžírska, ktorý tiež zbieral známky. Bola to celkom rarita a párkrát sme si odvtedy nejaké tie známky vymenili. Okrem toho existujú rôzne kluby skautských zberateľov, avšak prevažne v zahraničí. Slovenský skauting je však medzi nimi veľmi dobre známy, často spomínaný v ich zbierkach a exponátoch.

Je ťažké zbierať poštové známky? Čo k tomu potrebujeme? Môže s tým začať trebárs družina na schôdzkach?

Ťažké to nie je, pokiaľ to človek nechce robiť vo veľkom. Potom to ide trochu do peňaženky. Na bežnú zbierku stačí album, pinzeta a chuť zbierať známky s námetmi, ktoré nás zaujímajú. Za toto všetko vďačím mojim rodičom, mojej vedúcej krúžku mladých filatelistov a ostatným, ktorí ma v tejto mojej záľube podporovali. A práve preto si myslím, že začať s tým môže naozaj hocikto. Filatelia rozdiely nepozná. Preto, ak vás to aspoň trochu zaujalo, porozprávajte sa o tom na družinovke a skúste si urobiť družinovú zbierku známok so skautskou tematikou. Ak vás to chytí, rád vás uvidím v jednom z krúžkov mladých filatelistov. Viete sa do nich pridať cez Zväz slovenských filatelistov.

Foto: archív Filipa Bullu

Keď píšeš, že na bežnú zbierku stačí album, predpokladám, že pre tú tvoju len jeden album nestačí. Aká veľká je tvoja zbierka?

Moja zbierka sa skladá približne z 20 albumov a niekoľkých krabíc s celistvosťami. Konkrétne počty však určite nepoznám a robiť ich súpis by bolo možno aj zbytočne zdĺhavé. Je pre mňa dôležité, aby som sa v nej vyznal a vedel, čo kde hľadať. Prehľadne uložená zbierka je pre mňa základom.

Chcem začať so zbieraním známok – mám doma obálku so skautskou známkou, čo ďalej? Má väčšiu hodnotu spolu s obálkou alebo ju môžem nejakým spôsobom dať dole? Ako je to najbezpečnejšie?

Určite by som ju na obálke nechal. Známka pre nás môže mať väčšiu hodnotu, ak je použitá v poštovej preprave. To sa na prvý pohľad však nedá odhadnúť, preto by som s ňou na začiatku nič nerobil. Pokiaľ by sme však chceli dať známku z obálky preč, dá sa to tak, že dáme zovrieť vodu v hrnci a vložíme do nej obálku so známkou. Známka sa pomaly pekne odlepí a my ju môžme po vysušení vložiť do albumu. Určite to môžete vyskúšať na družinovkách alebo ako aktivitku na výletoch či tábore.

Nie sú to však len poštové známky. Čo ťa okrem nich ešte zaujíma?

V lete rád bicyklujem, v zime lyžujem. Mám rád právo, rád vybavujem žiadosti, podania a iné. Z histórie najviac obľubujem novodobú históriu Slovenska a Slovákov od roku 1918.

Takže odborky Zberateľ a Právnik sa už pýšia na tvojej rovnošate? Aké iné odborky či výzvy si si na rukáv našil?

Áno, tieto dve už veľmi dlho. Mám ich splnených pomerne dosť, ale medzi moje obľúbené patrí Občan, Občan Európskej únie či Cyklista. Z výziev som si najviac užil Výsadok a zaujímavý bol aj Krotiteľ cukru.

A čo škola? Kde sa vidíš tak o desať rokov?

Chodím na gymnázium. Po maturite plánujem študovať právo. Uplatnenie je rôzne, naozaj široké, a preto výber nechávam na pár rokov neskôr. Rád by som sa však stále angažoval v skautingu. Je to pre mňa niečo, čo mi v živote veľa dalo a dosť ma posunulo.

Viem, že je toho ešte veľa, o čom by sme v súvislosti s filateliou mohli rozprávať. Možno sa stretneme aj tu na Slovensku na nejakej filatelistickej výstave alebo na skautskom podujatí. Ďakujem za rozhovor a prajem ti, nech sa zbierka rozrastá, robí ti radosť tak, ako aj ten váš zbor.

Si skautský zberateľ? Pochváľ sa svojou zbierkou aj ty! Napíš na mpribis@gmail.com a buďme spoločne súčasťou skautskej zberateľskej histórie!

Text: Miro Pribiš – Orin, člen Historickej komisie SLSK

Páči sa ti článok? Odporuč ho svojim priateľom

Vyberáme na rovnakú tému

Veľkí-malí v Budapešti – malá-veľká Budapešť

Už je to v 2. oddiele Veľkých-malých Spišský Hrhov (takmer) tradícia. Opäť, tretí rok za...

Buď pripravený… na jarný reštart!

Odložením zimných búnd a kabátov prichádza príležitosť sa opäť zvítať s dlhšími teplejšími dňami. Jar už notoricky...

Buď pripravený… vytvoriť si nové návyky!

Nový rok je akoby novým štartom a nabáda nás dať si nejaké prevzatia. Motivuje nás...

Najnovšie na skaut.sk

Dnes najčítanejšie