Každý rok 22. apríla si pripomíname Deň Zeme – výnimočný sviatok našej planéty, ktorý nás vedie k zamysleniu a konkrétnym krokom vedúcim k jej ochrane. Tento rok oslavujeme už 55. výročie tejto globálnej iniciatívy, ktorá spája ľudí v 192 krajinách z celého sveta. Pri príležitosti tohto sviatku sme si pre vás pripravili aj malé prekvapenie.
Deň Zeme – medzinárodný sviatok s dlhoročnou tradíciou oslavuje tento rok už 55. ročník. Slogan roku 2025, „Naša sila, naša planéta“ (It’s Our Power, It’s Our Planet) zdôrazňuje silu jednotlivcov a komunít pri formovaní udržateľnej budúcnosti. Tento deň je o zvyšovaní povedomia o environmentálnych problémoch a výzvach – od znečistenia ovzdušia a vody, cez klimatickú krízu až po ochranu biodiverzity.
Táto tradícia vznikla v Spojených štátoch v roku 1970 ako reakcia na narastajúce environmentálne problémy, pričom dnes je do nej zapojených 192 krajín po celom svete. Deň Zeme každoročne vyzýva miliardu ľudí k zapájaniu sa do rôznych aktivít, ktorých iniciatíva je hlavným nositeľom tejto myšlienky.
Ako sa môžete zapojiť do oslavy tohto dňa?
Pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili dlho očakávané NOVÉ znenie výzvy Zelený život. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame jej znenie. Spojme sa v konaní dobra spoločne a splňme v tento deň všetkých sedem pravidiel výzvy Zelený život. A k tomu, ak sa zapojíte do plnenia výzvy od 22. apríla a splníte ju do 30. júna, môžete získať limitovanú edíciu tejto nášivky. Pre zapojenie je potrebné vyplniť TENTO formulár, aby sme vás mohli následne kontaktovať ohľadom nášivky. Môžete sa zapojiť aj v prípade, ak máte výzvu už splnenú.
Limitovaná edícia nášivky, ktorú je možné získať splnením výzvy Zelený život s novým znením od 22. apríla do 30. júna.
Podmienky výzvy
45 dní sa budem snažiť žiť čo najlepšie podľa siedmich pravidiel Zeleného života. Za tento čas nebudem mať viac ako 45 bielych políčok.
Každý deň sa budem snažiť splniť všetkých sedem predsavzatí a každý deň večer si vyfarbím zelenou farbou políčka, ktoré som za tento deň splnil. Budem sa snažiť stále zlepšovať, aby som mal čím viac políčok v tabuľke zelených. Ak splním podmienky výzvy, prijmem predsavzatie – každú stredu budem opäť plniť Zelený život, aby som sa udržal v „zelenej“ kondícii i naďalej.
Sedem pravidiel Zeleného života – NOVÉ znenie:
- Bez tašiek a vreciek – Každý deň so sebou nosím plátennú alebo inú trvácnu tašku, ktorú pri prípadnom nákupe použijem. V obchode nebalím potraviny jednorazovo do plastových vreciek a desiatu si tiež pripravím do trvácnejšieho obalu (napr. plátenné vrecko, plastová nádoba, včelobal). Pri balení vo všeobecnosti (napr. darčeky) sa snažím využívať znovu využiteľné, resp. udržateľnejšie alternatívy obalov.
Poznámka – Ak už doma mám jednorazové vrecká či tašky, snažím sa ich použiť opakovane. Pri balení darčekov využívam to, čo už mám – staré noviny, látky, krabičky, stužky či pohľadnice. - Môj odpad – Počas dňa separujem všetok odpad, ktorý vytvorím. Rešpektujem a využijem lokálny systém separovania vo svojej obci (plasty, sklo, papier, kovy, tetrapack, bio, kuchynský a komunálny odpad). Prípadný elektroodpad z domácnosti odnesiem do elektro obchodu alebo do nádoby na to určenej a lieky po expirácii odnesiem do lekárne.
Poznámka – V prvom rade sa snažím odpad nevytvoriť a iba ak to nie je v mojich silách, vytvorený odpad separovať. Predtým ako niečo vyhodím sa tiež snažím veci použiť opakovane alebo ich využiť inak. Pri obaloch sa snaž uprednostňovať dobre recyklovateľné materiály (napr. sklo). - Nápoj bez obalu – Každý deň so sebou nosím trvácnu nádobu na nápoj (fľaša, keep cup, termoska…). Nepoužijem jednorazovo žiadnu PET fľašu, plechovku, tetrapakový obal od džúsu alebo jednorazový pohárik na kávu či čaj. Ak používam zálohovateľnú PET fľašu, po ukončení jej používania ju zálohujem.
- Šetrenie zdrojov – Snažím sa zautomatizovať si návyk vypínať svetlá a spotrebiče, ktoré nepoužívam (napr. svetlo v kúpeľni). Obmedzím nepotrebné nabíjanie (napr. nenechávam zapojený notebook či mobil cez noc). Práčku a umývačku zapínam len vtedy, keď sú plne naplnené. Pri celkovom využívaní vody (sprchovanie, umývanie riadu, umývanie rúk, umývanie zubov…) sa ju snažím púšťať iba v momentoch, kedy ju reálne využívam (netečie bez toho, že by som nič neoplachoval). Pri sprchovaní mi voda tečie kratšie ako 5 minút.
Poznámka – Celkovo sa snažím vedome znižovať svoju spotrebu elektrickej energie (napr. nenechávam nabíjačku na mobil v zásuvke, ak ho práve nenabíjam). Pri umývaní zubov prípadne použijem pohár na vodu. - Zodpovedná strava – Aspoň jedno z mojich hlavných jedál dňa (raňajky/obed/večera) neobsahuje mäso alebo mäsové výrobky. Naštudujem si význam certifikátov udržateľnosti a pri nákupe sa pokúsim uprednostniť produkty s týmto označením. Ak sa dá, uprednostním lokálne a sezónne výrobky a potraviny.
Poznámka – Ak si chcem kúpiť ovocie, snažím sa uprednostniť také, ktoré pochádza z menšej diaľky (napr. pomaranče zo Španielska vs. pomaranče z Latinskej Ameriky). V zime sa snažím nenakupovať napr. bobuľové ovocie, ktoré sa sem dováža zo zámoria. Sezónny kalendár ovocia a zeleniny nájdeš napríklad TU. - Čistejšia Zem – Zdvihnem zo zeme každý deň aspoň 5 odpadkov a, ak je to možné, separujem ich.
- Hľadanie súvislostí – Každý deň sa obohatím o novú informáciu v téme udržateľnosti (prečítam si článok, vypočujem si podcast, pozriem si dokument…).
V programovej ponuke Slovenského skautingu máme niekoľko ďalších prvkov a aktivít venujúcich sa tejto téme:
- voľný programový modul ROZHĽADŇA pre roverov – Program zameraný na 17 cieľov udržateľného rozvoja;
- odborka ZÁHRADKÁR pre skautov a rangerov– program zameraný na rozvoj zručností a vedomostí v oblasti záhradkárčenia;
- odborka OCHRANCA PRÍRODY – program zameraný na poznanie prírody a osvojovanie si krokov k jej ochrane:
- odborka SEPARÁČIK pre vĺčatá – zameraná na oboznámenie sa so základmi separovania odpadu;
- odborka ŽABÍ PRINC pre vĺčatá – zameraná na priblíženie témy ochrany vodného prostredia a jeho živočíchov;
- odborka PRIATEĽ VTÁKOV pre vĺčatá – zameraná na spoznávanie vtáctva a pomoc pri ich ochrane;
- aktivitové balíky ku DŇU ZAMYSLENIA – venujúce sa environmentálnej téme:
Deň Zeme nám každoročne pripomína, že každý z nás má moc ovplyvniť stav našej planéty, nášho domova. Sila jednotlivca, no najmä sila komunity, sa ukazuje v každodenných rozhodnutiach, ktoré tvoria rozdiel – v tom, čo kupujeme, ako nakladáme s odpadom, ako šetríme zdroje a ako pristupujeme k prírode. Aj malými krokmi, ako je napr. plnenie výzvy Zelený život môžeme prispieť k udržateľnosti. Nie je podstatné, aby 20 ľudí robilo všetko na 100%, ale aby 100 ľudí robilo veci aspoň na 20%. Nemusia sa z nás hneď stať ekoaktivisti, dôležitejšie je začať malými krokmi, ktoré nás potom možno samé dovedú k väčším činom.
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.