Krátky výber programových prvkov na skautský tábor

  Program, Skauting
1954
Výber niektorých programových prvkov – odboriek a výziev vo forme nášiviek, ktoré sa umiestňujú na pravý rukáv skautskej košele. Foto: Marián Suvák

Prišlo leto a s ním aj vrchol skautského roka – tábor. Udalosť, na ktorú sa mnohí tešia najviac z celého roka a netrpezlivo odpočítavajú dni do odchodu. Niektorí sa tešia na pobyt v prírode a chodenie naboso, niektorí na studený potok a vodné hry, iní na táborák, spánok pod hviezdami, prekonávanie osobných výziev a množstvo ďalšieho. Každý si vie nájsť niečo, čo ho láka najviac, avšak určite je to práve kombinácia všetkého, čo skautský tábor ponúka. Dnes vám prinášame výber programových prvkov, ktorých plnenie na tábore je ideálne alebo pre splnenie výzvy nevyhnutné.

Vrchol skautského roka býva často naplnený atraktívnym programom, kedy po ňom odchádzame nevyspatí, plní zážitkov a radostných emócií. Niektorí si počas voľných chvíľ na tábore užívajú „nič nerobenie“ a niektorí potrebujú program navyše. V programovej ponuke Slovenského skautingu máme viacero prvkov, ktorými môžete vyplniť dlhé voľné chvíle na skautskom tábore. Niektoré z nich sú viazané iba na skautský tábor a niektoré sa dajú plniť aj počas neho. Ten svoj si viete vybrať či už ste vĺča, skaut, ranger alebo aj rover.

Foto: Marián Suvák

Vĺčatá a včielky

Pre najmenších účastníkov tábora máme výzvy ako 12 hodín na jednom mieste, Červený kvet, Tri vlčie tesáky (Tri lupene), Sedem sekúnd či Silák. Takmer všetky sú viazané len na skautský tábor a vyžadujú si dostatočnú (niektoré dlhšiu, niektoré kratšiu) prípravu na jej splnenie. Aby boli výzvy pre vĺčatá zaujímavejšie, môžete im ich predstaviť formou príbehu alebo ich zakomponovať do Symbolického rámca. Nezabudnite na záverečné oslávenie splnenia výzvy. Ak máte v družine vĺčatá, ktoré sa blížia k dosiahnutiu Najvyššieho programového ocenenia Vlčí skaut, nezabudnite, že jednou z podmienok je aj splnenie výzvy Tri vlčie tesáky.

Foto: Pavol Ondrej

Skauti a skautky

Pre skautov a skautkyvýzvy viazané na stupne napredovania, kedy je ich plnenie možné po dokončení určitých kapitol z príslušnej príručky Skautského chodníka. Výzvy vhodné na skautský tábor sú napr. 24 hodín na strome, Biely štít, Tri orlie perá, Výsadok, ale aj Putovanie. Niektoré je nutné plniť samostatne, iné sa dajú plniť vo dvojici. Výzvu Biely štít si dokonca môžete plniť aj ako družina a každý večer sa o zásadách rozprávať spoločne. Prehĺbi to vaše priateľstvo a navzájom sa ešte viac spoznáte.

Foto: Marián Suvák

Rangeri a roveri

V kategórii pre rangerovroverov sa nenachádzajú výzvy, ktoré je možné začať a aj ukončiť na skautskom tábore, avšak rovnako, ako pri všetkých programových prvkoch, platí, že staršie vekové kategórie si môžu plniť programové prvky mladšej vekovej kategórie.

Ak by ste ako rangeri alebo roveri počas tábora nechceli plniť skautské výzvy, môžete si plniť tie, ktoré majú dlhšie trvanie. Sú to napr. Vlčí dych a gazelie nohy, Krotiteľ cukru, Knižnica alebo Manemus.

Ostatné programové prvky

Špecifickosť tábora nám dovoľuje a pomáha uskutočniť tu aj niektoré body z vybraných odboriek, ako napr. Zálesák, Lesník, Stopár, Kuchár, Práca s drevom, Viazanie, Fotograf a pod.  Patria sem aj odborky Táborník, Ochranca prírody a Prvá pomoc, ktoré sú potrebné pre dosiahnutie Najvyššieho programového ocenenia Medvedí skaut alebo Orlí skaut.

Počas skautského tábora je možné plniť si aj niektoré body z Voľných programových modulov, ako napr. Bobríci, Ľaliový kríž alebo po dohode s vodcom aj Nox.

Tábor je tiež ideálnym prostredím pre splnenie Nováčikovskej skúšky, či plnenie niektorých bodov Stupňov napredovania.

Kompletné znenie a podmienky všetkých programových prvkov nájdete na skauting.sk.

predsedníčka Programovej rady Slovenského skautingu
ZDIEĽAŤ