7 tipov… aby táborový program fičal

  Program, Skauting
2722

Táborový program je najdôležitejšou táborovou oblasťou. A to nepreháňam. Viem, že bez kuchyne a zdravotníctva by sa tábor robil ťažko, no tábor bez skautského programu by bol len ťažko skautským. V tomto čísle Média (poz. leto 2015) sme sa už na tábory pozreli skoro zo všetkých uhlov pohľadu. V tomto článku chceme prispieť do táborovej mozaiky praktickými tipmi na vylepšenie programu.

Keď som prvýkrát mala na starosti táborový program, mala som sedemnásť. Program sme vymýšľali dvaja, no ani jeden sme s táborovým programom predtým nemali skúsenosť. Mali sme však obrovské množstvo nápadov a vymýšľanie programu nás veľmi bavilo. Po trojtýždňovom tábore sme sa však vrátili domov s riadne dlhým zoznamom vecí na vylepšenie. Časť naplánovaného programu sa nestihla, ďalšiu časť programu sme zas pre nedomyslenie zrušili my a niektoré veci jednoducho nevyšli tak, ako sme si mysleli. Napriek tomu bol pre nás zoznam nedostatkov lákadlom pre ďalší rok. Rozhodli sme sa program vymýšľať opäť a vylepšiť ho. A tak sme sa každý rok poučili z chýb a po niekoľkých rokoch sa nám pár vecí naozaj osvedčilo. V tomto článku sa chceme s vami o ne podeliť.

1. Matica

Základnom každej viacdňovej akcie je matica. Alebo teda akási tabuľka, v ktorej máme rozpísaný program po jednotlivých programových blokoch. Moju táborovú maticu tvoria tri dvojstrany z môjho táborového zošita – každá dvojstrana je jeden týždeň tábora. Tu mám do tabuľky rozpísaný celý týždenný program na doobedný blok, poobedný blok a večerný blok. Možno je toto pre vás príliš jednoduché a samozrejmé, no matica je jednoducho základ. Dôležité je, aby sme ju pred táborom mali vyplnenú celú. Častým problémom programových nadšencov je ošiaľ z pár super nápadov na hry a aktivity, no keď si ich napíšete do matice a presne zaradíte do programu, zistíte, že vám ostáva ešte viacero nepokrytých programových blokov. Nerátajte s tým, že sa vám políčko na tábore len tak zaplní. Na to treba myslieť dopredu.

medium-tabor-7-tipov-aby-taborovy-program-fical_punto-3

Jedlá načas veľmi pomôžu táborovému programu.

2. Jedlo na čas

Najčastejším problémom, prečo program nejde podľa nášho harmonogramu, je oneskorenie jedál. Ak máte tábory, kde si varíte sami, tak sa tento fenomén vyskytuje pomerne často. Jediným liekom naň je prísna disciplína kuchynskej. Radšej bude kuchynská v kuchyni makať hneď po raňajkách na príprave obeda a bude obed o pol hodinu skôr, ako neodhadnúť čas a nestihnúť pripraviť obed načas. Jedlá načas veľmi pomôžu táborovému programu.

medium-tabor-7-tipov-aby-taborovy-program-fical_punto-2

Dvojica dokáže lepšie domyslieť aktivity do detailov, vedia spolu prekonzultovať problémy a zároveň sú si vzájomne praktickou oporou.

3. Dvaja

Tento tip sa nám osvedčil na lesnej škole. Dohodli sme sa, že každý program bude mať vždy na starosť dvojica. Dvojica dokáže lepšie domyslieť aktivity do detailov, vedia spolu prekonzultovať problémy a zároveň sú si vzájomne praktickou oporou. Tiež sa môže stať, že nám jednoducho človek vypadne – ochorie alebo akurát musí byť niekde inde. Hra sa kvôli tomu nemusí zrušiť, pretože je tu ten druhý, ktorý presne vie, ako má daná aktivita vyzerať, čo je na ňu potrebné a vie o nej jednoducho všetko.

4. Programové komando

rogramové komando je vynález stredoeurópskeho jamboree. Tu sa tento názov zaviedol pre skupinku ľudí, ktorí mali na starosť riešenie programu priamo na mieste. Akýkoľvek nedoriešený program mali na starosť práve oni. U nás na tábore tvoria toto komando starší roveri, ktorí sa už táborového programu nechcú zúčastňovať. Ich úlohou je robiť cudzie postavy v etapovke, pripraviť realizáciu niektorých hier a, v neposlednom rade, by to mala byť skupina ľudí, ktorá má v rukáve drobničky, ktoré vie vytiahnuť kedykoľvek je to potrebné. Takíto ľudia sa zídu v každom programovom tíme.

medium-tabor-7-tipov-aby-taborovy-program-fical_punto-4

Napriek tomu, že si program pekne naplánujete, nikdy totiž nevyjde stopercentne. Pre tento prípad majte v zálohe hry, aktivity, ktoré plánovaný program môžu doplniť alebo nahradiť.

5. Arzenál aktivít

Okrem vyplnenej matice sa v mojom táborovom zošite nachádza strana s nápadmi na aktivity. Nezabudnite, že táborový program by ste mali naplniť rôznymi druhmi programu. Etapová hra, dumky, výlety, pomoc dedine, olympiáda, lesné hry, nočné hry, diskusie, čítanie knihy, skautská prax, družinové a oddielové debaty, táboráky a mnohé ďalšie.
Aktivity, hry a nápady, ktoré máte napísané v zošite, sa vám zaručene zídu. Napriek tomu, že si program pekne naplánujete, nikdy totiž nevyjde stopercentne. Pre tento prípad majte v zálohe hry, aktivity, ktoré plánovaný program môžu doplniť alebo nahradiť.

6. Hodinár

Často sa stane, že pod vplyvom poobedného voľna sa zabudnú tí najdôležitejší a program uviazne v príprave najsuper etapy. Všetci čakajú, kedy to už začne a organizátori by naozaj chceli začať, ale jednoducho hra nie je pripravená. Veľmi sa na našich táboroch osvedčilo mať jedného nezávislého človeka, ktorý dozerá na to, aby program začínal na čas. Snaží sa urgovať organizátorov pol hodinu pred začatím programu, aby ho išli pripravovať, popoženie kuchynskú do kuchyne, aby bol rozdaný olovrant či desiata a oznamuje ľuďom, že sa blíži začiatok programu, aby mali pripravené veci na nasledujúci program.

medium-tabor-7-tipov-aby-taborovy-program-fical_punto-1

Pomôcka, ktorá nám veľmi osviežila program, sú rekvizity a kostýmy.

7. Rekvizity a kostýmy

Poslednou pomôckou, ktorá nám veľmi osviežila program, sú rekvizity a kostýmy. Na tábor sa berie vždy o jednu batožinu na viac. Tvoria ju najrozličnejšie druhy oblečenia. Dajú sa použiť na množstvo hier a programu a dotvárajú hlavne atmosféru etapovej hry alebo rôznych zábavných večerných programov. Získali sme ich veľmi jednoducho. Pred jedným táborom sme napísali rodičom, že ak majú nejaké staré oblečenie, ktorého by sa chceli zbaviť, nech nám ho prinesú. Za tie roky sme si vytvorili skvelú kostýmovú zbierku.

Toľko mojich sedem tipov. Na záver Vám prajem, aby sa tábory vydarili a aby k tomu napomohol i skvelý táborový program.

Foto: Marián Suvák