Lampy, ktoré spájajú celé generácie skautov

GILŠ minútka
76

Stalo sa to pred niekoľkými mesiacmi, keď som bol v správnom čase na správnom mieste. V opustenom sklade civilnej ochrany, ktorý sa čochvíľa premení na súčasť modernej bytovej výstavby, sa mi podarilo objaviť poklad. Bolo to zopár kusov síce starých, no nikdy nepoužitých, poctivých lampášov česko-slovenskej výroby. Každý, kto si v posledných rokoch kúpil jeden z tých novodobých lampášov „made in China“ mi dá za pravdu, že nestoja skoro za nič. A tieto unikáty tam ležali zabalené a odložené v škatuli, akoby len včera vyšli z fabriky.

Kvalitné petrolejové lampy nevyžadujú komplikovanú techniku, len starostlivosť a pozornosť k detailom. Ich jednoduchý dizajn a spoľahlivosť sú na nezaplatenie. Učia nás základným zručnostiam – ako udržať plameň, premazať mechanizmus a zabezpečiť bezpečnosť. Je to proces, ktorý učí trpezlivosti a starostlivosti o veci, ktoré sa nám odvďačia dlhoročnou službou.

No tieto lampy nie sú len materiálnymi artefaktmi, sú aj symbolom. Symbolom spojenia s minulosťou, s dobrodružstvami našich predkov a s prostými radosťami, ktoré zažívali celé generácie skautov pred nami. Neposkytujú nám iba zdroj svetla, ale sú tiež spoločníkmi našich každoročných príbehov počas táborenia pod hviezdami. Ich jemné svetlo vytvára zvláštne pohodlie a atmosféru, ktorá nás spája so skautskými tradíciami. Nebudem klamať, ak poviem, že jednoduchý lampáš môže premeniť tábor na nezabudnuteľnú skautskú skúsenosť.

Dnes môžeme využiť moderné svietidlá, no staré petrolejové lampy nám pripomínajú, že skauting nie je len o zdokonaľovaní zručností a neustálom napredovaní. Skauting musí byť aj o udržiavaní spojenia s našou históriou a hodnotami. Práve cez tieto lampy, ktoré spájajú celé generácie skautov môžeme vnímať, že skauting je o vytváraní trvalých zážitkov a priateľstiev, ktoré nám svietia, kdekoľvek naše skautské cesty vedú.

Prečo som šiel na GILŠ 2023?  

Pretože som videl, že sa môžem zlepšiť. Práca v skautingu je veľmi vysoko v mojom rebríčku priorít a GILŠ je tá správna cesta, ako k tomu získať potrebné kompetencie a kvality. Cítil som sa byť pripravený. Cítil som, ako sa „pôda“ v mojom vnútri pripravuje, aby semienko, ktoré do nej môže byť zasiate na GILŠ mohlo priniesť tú správnu úrodu. Úrodu vo forme úprimnej snahy spolupracovať na budovaní a zdokonaľovaní našej skautskej organizácie. Snahy hľadať spoločné riešenia, viesť dialóg, ale hlavne si navzájom pomáhať byť lepší. Pretože dnešný svet môžeme zmeniť k lepšiemu, len ak začneme od seba.

Autor: Dávid Pacák – Dave