22. marec je Svetovým dňom vody

  Zaujímavosti
2776

Svetový deň vody sa koná každoročne od roku 1993. 22. marec sa stal dňom, kedy ľudia na celom svete kladú dôraz na význam vody.

Nápad na tento medzinárodný deň vznikol v roku 1992 na konferencii OSN o životnom prostredí. O rok na to, teda 22. marca 1993 sa uskutočnil prvý Svetový deň vody v histórii. Každý rok sa počas tohto dňa vyzdvihuje jeden konkrétny aspekt sladkej vody. Tohtoročná myšlienka „Voda a bezpečnosť potravín“ sa zrodila už v roku 2011 na seminári o vode a potravinách, ktorý sa konal v Štokholme pri príležitosti Svetového týždňa vody. Napríklad minulý rok sa tento deň niesol v téme „Voda pre mestá“, v roku 2010 zasa „Kvalita vody“.

Zahrajte si hru, kde môžete veľmi jednoducho zistiť koľko vody bolo potrebné použiť na to, čo máte práve na tanieri. Hrajte TU.

Koľko vody je potrebných na výrobu…?

Keďže spotreba vody každoročne rastie, tak je logické, že sa tým zvyšuje aj jej nedostatok. To súvisí samozrejme aj so zmenou klimatických podmienok. Voda je na Zemi najrozšírenejšou zlúčeninou v prírode a je základným komponentom živých organizmov a dôležitou zložkou biologického materiálu. Podieľa sa na všetkých procesoch v tele človeka.

 

V prípade nedostatku vody hrozí pokles potravín, ktorý ovplyvní uspokojenie jednej zo základných ľudských potrieb, ktorou je jedenie. Na Slovensku našťastie máme dostatok zdrojov pitnej vody. Nielen čo sa týka množstva, ale aj kvality. Okolo 85% zdrojov totiž predstavujú podzemné vody, ktoré sú vystavené negatívnym vplyvom znečistenia v oveľa menšej miere ako povrchové vody.

To však neznamená, že ňou môžeme plytvať.

Pozrite si krátke zaujímavé video. Zdroj: www.unwater.org

The World Walks for Water and Sanitation

Tento svetový projekt, je takým pochodom pre vodu, kedy spolu po ňu môžu tisíce ľudí spolu kráčať. Projekt trvá od 17. do 25. marca.

Tým, že tisícky ľudí koná spoločne, snaží sa tak dať svetovým vládam povedať, aby prijali potrebné opatrenia potrebné na zabezpečenie čistej vody pre všetkých.

Zapojiť sa môžeš aj ty na www.worldwalksforwater.org.

Vedeli ste, že…

• newyorské kancelárie, továrne a domácnosti spotrebujú denne 5,379 miliardy litrov vody, asi 760 litrov na hlavu.
• ženy z celého sveta strávia denne 200 miliónov hodín zbieraním a nosením vody
• od roku 2002 každý šiesty človek na svete, čo je celkom 1,1 miliardy ľudí, nemá prístup k čistej pitnej vode a šesť ľudí z desiatich nemá prístup ani k základným toaletným zariadeniam
• ročne umierajú dva milióny detí, 6000 za deň, len kvôli infekciám, ktoré sa šíria špinavou vodou alebo nedostatočnou hygienou

Koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku
ZDIEĽAŤ