Ako bezpečne zaobchádzať s Betlehemským svetlom

  Skauting, Zaujímavosti
1809

Všetci dobre vieme, že cestovanie s otvoreným ohňom je nebezpečné. Taktiež je potrebné vedieť, ako a kde plamienok udržiavať, aby nespôsobil nežiadúce škody. Preto ti prinášame pár overených tipov, ako si domov bezpečne priniesť plamienok z Betlehema a ako sa oňho doma postarať.

Či už si nesieš domov svetlo v lampášiku alebo lampe, musíš vždy myslieť na bezpečnosť seba i svojho okolia. Ako si bezpečne dopraviť plamienok až domov?

 • Vždy nos sviečku chránenú v obale, môže to byť lampáš, ale aj napríklad zaváraninový pohár, do ktorého sviečku vložíš.
 • Najlepšie si je na odpálenie priniesť petrolejovú lampu – horí dlho a nezhasne ani pri zlom počasí. Pri manipulácii s ňou plameň zväčši, predídeš tak jej zhasnutiu.
 • Ak sa rozhodneš cestovať s petrolejovou lampou, treba počítať s tým, že petrolej zapácha oveľa viac ako lampový olej. Preto ju nie je odporúčané voziť v uzavretom vozidle dlhú dobu.
 • Ak cestuješ autom, zober so sebou rodinu či kamaráta, ktorý bude na sviečku po ceste dávať pozor. Dajte pozor, aby v dosahu lampy či sviečky neboli žiadne horľavé materiály, ktoré by sa od zdroja sálavého tepla mohli zapáliť.

Prinášame ti aj 7 rád, ako bezpečne udržať Betlehemské svetlo doma

 1. Namočené knoty pár hodín pred odpálením. Ak si sa rozhodol/rozhodla Betlehemské svetlo udržiavať v lampáši, čo je najlepšie riešenie, tak namočenie knotov je prvá vec, ktorú by si nemal/nemala zabudnúť. Suché knoty rýchlo zhoria a plamienok sa ti uhasí.
 2. Stredne veľký plameň v lampáši. Ani veľký, ani zasa príliš malý. Zbytočne veľký plameň čmudí a malý zasa môže zhasnúť pri manipulácii alebo miernom vetre.
 3. Nehorľavá podložka pod lampášom. Nielen plameň, ale aj miesto uloženia hrajú veľkú rolu pri bezpečnom zaobchádzaní s otvoreným ohňom v domácnosti. Pomôcť ti môže nehorľavá podložka či betón, dlaždice a určite daj pozor aj na blízke okolie lampáša, kde by sa taktiež nemalo nachádzať nič horľavé.
 4. Dobre vetraný priestor. Ak udržiavaš betlehemský plameň doma, je potrebné, aby miestnosť bola dobre vetraná kvôli výparom, ktoré vznikajú pri horení. Odporúčame preto balkón, prípadne miestnosť, kde sa nespí a je možnosť tam dobre vyvetrať.
 5. Dostatok petroleja / lampového oleja v nádržke. Kontroluj jedenkrát za deň množstvo oleja a priebežne ho dopĺňaj. Niektoré lampáše dokážu bez dolievania oleja horieť malým plameňom aj dva či tri dni.
 6. Záložný plameň. Ak si jediný, ktorý udržiava Betlehemské svetlo pre váš zbor či oddiel, je dobré si tento plameň poistiť. Najmä pri dolievaní oleja, či manipulácii vo veternom prostredí. Postačí aj čajová sviečka uložená na bezpečnom mieste počas rizikových činností.
 7. Vzdialenosť od horľavých vecí, malých detí a domácich zvierat. Ak zdieľaš domácnosť s mladšími súrodencami či zvieratkami, je potrebné myslieť aj na nich a plamienok držať v bezpečnej vzdialenosti od nich, aby nedošlo k nehode.

Máš svoje vlastné nápady a overené taktiky na zabezpečenie Betlehemského svetla? Určite nám daj vedieť, aby sa o tvojich dobrých nápadoch dozvedel každý!