Plamienok mieru a pokoja odpálila tento rok 12-ročná Sarah

  Zaujímavosti
1676
Sarah Noska. Foto: ooe.ORF.at

Plamienok mieru v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme odpaľuje každý rok rakúske dievča alebo chlapec, ktorým sa hovorí „Dieťa svetla“. Toto vyznamenanie získavajú za svoje príkladné správanie, ochotu pomáhať druhým a povšimnutiahodné skutky. Cestu z Betlehema do Rakúska, absolvuje vianočný plamienok letecky v špeciálnej lampe, kde si ho počas medzinárodnej ekumenickej slávnosti 10. decembra prevezmú aj skauti a skautky zo Slovenského skautingu. Odtiaľ ho roznášajú ďalej do slovenských domácností. 

Mladá školáčka Sarah

Sarah Noska, tohtoročné Dieťa svetla, pochádza z Altenbergu pri Linzi, kde navštevuje strednú školu. Jej škola sa venuje distribúcii Betlehemského svetla už 30 rokov a každoročne zbiera dary na charitatívnu zbierku „Svetlo do tmy“ pre znevýhodnené rodiny a deti.

Ako poďakovanie za ich neúnavnú a dlhoročnú službu vyzvala tento rok hornorakúska televízia ORF práve túto školu, aby nominovala Dieťa svetla. Sarah bola vybraná, pretože okrem roznášania Betlehemského svetla sa v škole stará aj o svoju ukrajinskú spolužiačku a je veľmi nápomocná.

Jednoduché znamenie, ktoré mnohým prináša radosť

„Je to také jednoduché znamenie, ale prináša radosť mnohým ľuďom a má nám každý rok pripomenúť, aký dôležitý je mier pre nás všetkých,“ vysvetľuje dvanásťročná Sarah, prečo sa podieľa na distribúcii žiariaceho symbolu Vianoc. „Prostredníctvom našej ukrajinskej spolužiačky na vlastnej koži zažívame, čo znamená nemať mier,“ dodáva. Veľmi skromná školáčka je tak trochu hrdá na to, že práve ona môže tento rok zapáliť svetlo mieru v Betleheme.

Vždy tam, keď niekto potrebuje pomoc

Riaditeľka strednej školy v Altenbergu, Sigrid Mayr, opisuje Sarah ako mimoriadne súcitnú a pozornú študentku, ktorá je okamžite k dispozícii, keď niekto potrebuje pomoc: „Rozdávanie Betlehemského svetla našimi študentmi na Vianoce sa už dávno stalo obľúbenou tradíciou, ktorá sa u nás začala sa 30 rokov dozadu. To, že sme mohli nominovať Dieťa svetla pri tomto výročí vnímame ako poctu a povzbudenie, aby sme v budúcnosti čo najlepšie podporovali kampaň a pracovali pre mier,“ hovorí riaditeľka.

12-ročná Sarah Noska v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme odpaľuje plamienok“. Foto: ORF Oberösterreich, Günther Madlberger

Slnko a skvelá podpora

Sarah žije s otcom a mladšou sestrou. Mama im žiaľ zomrela minulý rok. Otec Wilfried, ktorý sám rozdával Betlehemské svetlo, nemohol spočiatku uveriť, že jeho dcéra bola nominovaná ako Dieťa svetla: „Naša Sarah je slniečko a vždy mi je veľkou oporou. Vštepovanie pomoci a dobročinnosti našim deťom bolo pre nás vždy mimoriadne dôležité. To, že Sarah bola vybraná, aby odcestovala do Betlehema, pre moju rodinu znamená veľa.“ Študentka rada trávi voľný čas s mačkami, kreslením a klarinetom. Profesne sa chce stať učiteľkou v materskej škole.

Kedy príde Betlehemské svetlo na Slovensko?

Dvanásťročná Sarah odletela do Svätej zeme 15. novembra 2022, kde zapálila svetlo mieru a pokoja, ktorým bude počas celého Štedrého večera žiariť nielen Európa, ale aj miesta v USA a v Južnej Amerike.

Plamienok teraz čaká v susednom Rakúsku na svoj veľký deň, 10. december, kedy sa začne jeho tohtoročná cesta po svete. V tento deň máme naplánovaný jeho príchod aj na Slovensko. To ako a kedy presne ho skauti a skautky zo Slovenského skautingu prinesú, akou formou ho budú po našej krajine distribuovať, či kde presne sa k nemu budete vedieť dostať nájdete na internetovej stránke www.betlehemskesvetlo.sk.

Zdroj: ooe.orf.at, www.meinbezirk.at