Zapoj sa zhasnutím svetla do Hodiny Zeme 2018

  Zaujímavosti
1078

Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou kampaňou zameranou na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien. Zhasnutím svetla na 60 minút vytvára symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.

  • 24. marec
  • 20:30 – 21:30

Zároveň je najväčšou dobrovoľníckou akciou sveta, takže ani slovenskí skauti by na nej určite nemali chýbať!

Tradíciu začalo austrálske Sydney, keď 31.3.2007 viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem vyplo na hodinu svoje osvetlenie (a taktiež niektoré pamiatky, ako budova opery v Syndey). Kampaň sa zmenila na celosvetovú a v roku 2008 do nej bolo zapojených už 50 miliónov ľudí vo vyše 35 krajinách sveta. Rekordným sa stal posledný ročník Hodiny Zeme, pretože sa doň zapojilo 187 krajín z celého sveta. Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sa boli napríklad Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, či rímske Koloseum.

Správou, ktorú Hodina Zeme vysiela každému jednotlivcovi, či firmám je, aby prevzali zodpovednosť a zahrali tak svoju rolu pri zaisťovaní udržateľnej budúcnosti. Povzbudzovaním k účasti na tejto akcii – vypnúť svetlá len na jedinú hodinu – obdrží svet dôležité posolstvo, že je nutné zamerať sa na klimatické zmeny a svetelné znečistenie. Potvrdí sa, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.

Hodina Zeme je posolstvom nádeje a činu. Predstavte si, čo dokážeme, ak budeme jednať spoločne. Hodina Zeme už urobila veľa pre zvýšenie povedomia o zmenách klímy. Je to ale viac ako len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok. Máme možnosť „hlasovať“ o budúcnosti našej planéty a máme dve možnosti – globálne otepľovanie ALEBO nezničenú planétu Zem. Je len na nás, ktorým smerom sa vyberieme. Spoločne môžeme zmeniť klimatické zmeny.

Preto, či už budete tento víkend doma, u priateľov, na skautskej akcii alebo kurze, vypnite na hodinu svetlá a ukážte, že aj vám na budúcnosti našej planéty záleží…

Tajomníčka Zahraničnej rady Slovenského skautingu
ZDIEĽAŤ