JOTA-JOTI je tu! Už najbližší víkend!

  Zahraničie
1970

Neviete sa dočkať leta a celosvetového jamboree? Spravte si jamboree doma alebo v klubovni, pomocou amatérskeho rádia či internetu.

57. JOTA & 18. JOTI

Kedy? 18.-19.10.2014
Kde?
Celý svet!
Pre koho? Všetkých 🙂 vĺčatá/včielky-roveri, skupina či jednotlivec

Bližšie info

Ako každý rok aj tento, tretí víkend v októbri bude patriť akcii JOTA-JOTI (Jamboree-On-The-Air, Jamboree-On-The-Internet), najväčšej skautskej udalosti na svete s účasťou takmer milión skautov zo 160tich krajín.

Čo je to JOTA?

JOTA je každoročná udalosť ktorej sa zúčastňujú skauti na celom svete, aby sa skontaktovali s inými skautmi pomocou amatérskeho rádia. Takto sa môžu zapojiť do živých rozhovorov so svojimi bratmi a sestrami na celom svete. Použitie amatérskej rozhlasovej techniky ponúka aj ďalší vzdelávací rozmer pre skautov, možnosť objavovať svet bezdrôtovej rádiovej techniky a elektroniky.

Čo je to JOTI?

Podobne ako JOTA, JOTI spája skautov pomocou internetu použitím osvedčených techník ako chat či živý video rozhovor.

PRED AKCIOU

Registrovať sa…

…môžete na oficiálnej stránke www.world-jotajoti.info. Po zapísaní sa získa skupina prístup k rôznym funkciám a zaujímavým interaktívnym možnostiam k JOTA-JOTI víkendu ako aj k zoznamu už zaregistrovaných účastníkov a tak možnosť si dopredu dohodnúť stretnutie na víkend.

Skauti z Burundi.

POČAS AKCIE

Návrh programu…

Na stránke JOTA-JOTI nájdete veľa aktivít, ktoré môžete uskutočniť počas víkendu. Tu pripájame zopár motivačných:

 • Príbeh na pokračovanie… vymyslite si príbeh, stačí krátky na desať riadkov. Prečítajteú/napíšte ich skupinke, s ktorou ste práve v kontakte. Poproste ich o pridanie ďalšej časti príbehu a preposlanie príbehu ďalšej skupinke.
 • Aké je počasie na celom svete?… vezmite si obrovskú mapu celého sveta a postupne sa pýtajte skautov, s ktorými ste v kontakte na aktuálne počasie. Zaznačte si zakaždým novú informáciu na mapu a po celom víkende budete mať prehľad o počasí na celom svete.
 • Zapíšte si vzdialenosť aká je medzi vami a skautmi s ktorými komunikujete. Prekonáte 100.000 km za jeden víkend?
 • Jednoducho kreslite 🙂 Inštruujte skautov na druhej strane, nech kreslia vami vymyslený obrázok, čiaru po čiare, bez toho, aby vedeli o čo sa jedná. Podarí sa im nakresliť to isté, čo vám?
 • Spíšte si zoznam mien skautov/skautiek z rôznych krajín. Majú aj oni nejaké prezývky?

Najnovšie informácie o akcii…

Nájdete aj na facebooku www.facebook.com/jota.joti.wosm
a twitteri @jotajoti.

Nášivku…

si môžete objednať na stránkach www.worldscoutshops.com
či www.world-jotajoti.info/shop

PO AKCII

Zdieľajte svoj JOTA-JOTI príbeh

JOTA-JOTI tím sa bude snažiť po celom víkende spraviť prehľad priebehu celej akcie v jednotlivých krajinách a na to potrebujú vašu pomoc. Ak by ste sa chceli podeliť so zážitkami z JOTA-JOTI, stačí napísať pár viet, priložiť fotku a poslať nám to na international@skauting.sk do 30.11.2014.

Skauti z Malajzie.

POZNÁMKY

“Netiquette“ – pravidlá pre účastníkov

Ako skauti, sa snažíme žiť naše životy podľa pravidiel slušného správania, ktorý je vyjadrený v skautskom zákone, sľube a motte. Vzhľadom na internet sa tieto pravidlá nazývajú “Netiquette“

 • dodržiavajte skautský zákon pokým ste na internete
 • odpovedajte na všetky správy
 • ak ste prisľúbili poslať niekomu nejakú informáciu alebo nášivku, dodržte sľub!
 • vyjadrujte sa slušne, buďte pozitívny a zameraný na zábavný aspekt akcie JOTA-JOTI

Bezpečné používanie internetu

Na internete je jednoduchšie pretvarovať sa. Niekto sa môže tváriť, že je skaut alebo skupina skautov a pritom to tak v skutočnosti nebude.

 • nikdy neuverejňujte celé svoje meno, adresu, telefónne číslo,…
 • ak dostanete správu, ktorá bude zvláštna/nezvyčajná, informujte o tom pre istotu svojho radcu alebo rodiča a upovedomte i nás na international@skauting.sk