Decembrové zahraničné novinky

  Zahraničie
503

Zahraničná rada Slovenského skautingu Vám prináša tie najdôležitejšie novinky z diania svetových skautských organizácií WOSM, WAGGGS a ICCS/ICCG, ktorých sme ako Slovenský skauting členom.

Hľadáme vedúceho kontingentu na Scout Moot 2025! 

V roku 2025 sa bude 25.7. – 3.8. konať 17. World Scout Moot, a tentokrát v krásnom slnečnom Portugalsku. Zahraničná rada hľadá vedúceho kontingentu (HoC), ktorý bude mať pod palcom slovenský kontingent. Si to ty?

Od záujemcu očakávame

 • vek 18+
 • organizačné schopnosti
 • zodpovedný prístup k práci a samostatnosť
 • dostatok voľného času na prípravu a, samozrejme, účasť na samotnej akcii
 • aktívnu angličtinu

Čo bude mať na starosti

 • zorganizovať registráciu pre účastníkov a STAFF
 • pravidelne pripravovať informácie do skautských časopisov  i na Facebook fanpage
 • reprezentácia SLSK a príprava prezentácie na medzinárodný deň.

Čo za to

 • skvelé skúsenosti do života
 • podpora od skúsených organizátorov zahraničných výprav
 • čiastočná finančná kompenzácia nákladov na účasť na samotnú akciu

Aké to asi bude? Pozri si video alebo navštív stránku Scout Moot-u. 

Pokiaľ ťa príležitosť oslovila, daj nám vedieť do 25.1.2024 v tomto formulári

Svetový deň myslenia 2024 s poľskými skautmi a skautkami

Iniciatíva spočíva v párovaní jednotiek z rôznych častí sveta s poľskými jednotkami skautov a skautiek. Každý pár bude mať príležitosť spoločne plniť úlohy, navzájom si budovať priateľstvá a vymieňať si kultúrne zážitky. Nápad na aktivitu by mal pochádzať z balíka aktivít WAGGGS World Thinking Day 2024. 

Pre koho? Jednotky/skupiny všetkých vekových kategórií.

Čo je potrebné na účasť? Aspoň jedna osoba z jednotky by mala vedieť komunikovať v angličtine

Čo urobiť pre účasť? Vedúci by mali vyplniť krátky dotazník dostupný na odkaze.

Prihlásiť sa treba do 10. januára 2024 do 23:59 hod. CET.

Prihlasovanie na Intercamp 2024 je spustené!

Čo to je? Je to najkratšia a cenovo najdostupnejšia zahraničná akcia, ktorá sa koná už od roku 1966 každoročne na Turíce (t.j. 50 dní po Veľkej noci). InterCamp je určený predovšetkým pre mladších skautov (od 11 do 16 rokov), ktorí sa so zahraničným skautingom zatiaľ iba zoznamujú. Zúčastňujú sa ho najmä skautské oddiely z Českej republiky, Nemecka, Poľska, Holandska, Belgicka, Francúzska, Veľkej Británie, USA, Kanady a Slovenska.

Celá akcia trvá iba štyri dni. Skauti sa schádzajú v piatok večer. V sobotu a nedeľu sa môžu tešiť na osvedčený programový koncept – jeden deň aktivity v medzinárodných skupinách na táborisku a druhý deň výlety do okolia. Na Intercampe nesmie chýbať ani International evening (medzinárodný večer), kde každá krajina pripraví nejakú kulinársku špecialitu a predstaví tak svoju kultúru. V pondelok čaká účastníkov už iba spoločné lúčenie a odchod domov.

Slovenský skauting nemá vlastný kontingent, ale ideme ako hostia pod českým kontingentom. Máme rezervovaných len 50 miest pre účastníkov a iba 5 miest pre IST, takže sa treba prihlásiť čo najskôr. 

Kedy: 17. – 20.5.2024 

Kde: Świeradów-Zdrój v Poľsku

Cena: pre všetkých účastníkov aj IST 25€. 

Prihlasovací formulár pre účastníkov nájdeš TU a pre IST zas TU. Prihlasovanie je otvorené do konca decembra. 

Pre viac informácií kontaktuj Zahraničnú radu na international@skauting.sk.

Dôležité linky: 

Prihlás sa na Obrok!

Obrok, v slovníku súčasného slovenského jazyka znamená krmivo pre ťažný dobytok. Nás ale zaujíma český preklad – každý druhý rok. Tento raz bude Obrok po piatich rokoch. Ak chceš vedieť viac, čítaj ďalej 😊.

U našich bratov v Junáku sa obrok koná akcia s príznačným názvom Obrok. Každé dva roky sa na päť dní stretne cez 1000 rangerov a roverov na jednom mieste a ponoria sa do rôznorodého programu. Program je zložený hneď z niekoľko rôznorodých súbežných programových blokov. Okrem Dopra – doprovodného programu bežiaceho na pozadí a veľkej hry, či rôznych druhov športov sa môžete tešiť na Expo. Expo je blok, kde sa predstavujú skautské (aj neskautské) možnosti pre rangerov a roverov. Je to ako vysokoškolský Gaudeamus. Kurzy, akcie, ale aj zážitky priamo na mieste. Ďalšou veľkou časťou programu je Vapro – prednáškovo ladený blok, podobný nášmu Sympóziu. 

Pokiaľ máš teda chuť sa zúčastniť, stačí sa « iba » registrovať. Registrácia sa spustila 2.12.. Bližšie podrobnosti sa dozvieš na www.obrok24.cz

Kedy: 29.5. – 2.6.2024

Kde: Zámek Prčice

Účastníci: 15 – 24  rokov

IST: 18+

Viac info si prečítaj v článku

POZOR!

Páčia sa ti Zahraničné novinky? Pridaj sa do FB skupiny Medzinárodná dimenzia skautingu, kde budeš dostávať spoľahlivé informácie o príležitostiach v zahraničí každý týždeň.

Predsedníčka Zahraničnej rady
ZDIEĽAŤ