Junák po piatich rokoch pozýva našich členov na veľkú národnú akciu pre rangerov a roverov. Pridáte sa ?

  Akcia, Zahraničie
463
Foto: Petr Kalousek

A ty už si počul/a o Obroku ?

Obrok – v slovníku súčasného slovenského jazyka je hlavným významom tohto slova krmivo pre ťažný dobytok. Nás ale zaujíma skôr český preklad – každý druhý rok. Tento raz bude Obrok po piatich rokoch. Ak chceš vedieť prečo tomu tak je a čo sa za názvom Obrok skrýva, čítaj ďalej.

U našich bratov v Junáku sa obrok koná akcia s príznačným názvom Obrok. Každé dva roky sa na päť dní stretne cez 1000 rangerov a roverov na jednom mieste a ponoria sa do bohatého programu, zameraného na vekovú skupinu 15 – 24 rokov. Táto akcia sa datuje až do roku 2000 a tento rok sa koná jej 11. ročník. Výnimočne to však nie je obrok. Posledný ročník sa totiž konal v roku 2019 a ako si ešte možno pamätáte, následne prišla korona a svet (aj ten skautský) sa zastavil. Našťastie je v tejto chvíli COVID už len spomienkou a tak sa budúcu jar môžeme tešiť na ďalší ročník obrok – O5 Obrok.

Foto: Archív OBROK

Program

Program je zložený hneď z niekoľko rôznorodých súbežných programových blokov. Okrem doprovodného programu bežiaceho na pozadí a veľkej hry, či rôznych druhov športov sa môžete tešiť aj napríklad na Expo. Expo je blok, kde sa predstavujú skautské a neskautské možnosti pre rangerov a roverov. Je to ako vysokoškolský Gaudeamus – kurzy, akcie, ale aj zážitky priamo na mieste, to všetko v rámci táboriska.

Ďalšou veľkou časťou programu je Vapro – prednáškovo ladený blok, podobný nášmu Sympóziu. Veľa zaujímavých, väčšinou neskautských rečníkov, rozpráva o svojich životných cestách, práci, súčasnom dianí, či inej zaujímavej téme – od súčasného českého prezidenta, cez vedcov a zabávačov, alebo žurnalistov. Zároveň máš možnosť sa zapojiť aj do kreatívnych blokov, či bloku služby. Naozaj sa nemusíš báť, že sa budeš počas Obroku nudiť. Určite si nájdeš vyžitie.

Registrácia

Pokiaľ máš chuť sa zúčastniť, stačí sa « iba » registrovať. Registrácia začína 2.12. a bližšie podrobnosti sa dozvieš na www.obrok24.cz . Čoskoro tam bude zverejnený aj čas otvorenia registrácie. Nepodceňujte ho, Obrok bude po piatich rokoch naplnený za pár minút, tak sa poriadne pripravte. A nezabudnite, že na registráciu potrebujete účet v skautISe (niečo ako naše teepee). Vytvoriť si ho je easy a nepotrebujete na to ani byť členom Junáka.

Ja sa na Obrok teším, lebo sa naň chystám posledných 7 rokov a tento raz mi snáď konečne podarí zúčastniť.

INFO :
Dátum – 29.5. -2.6. 2024
Miesto – Zámek Prčice
Účastníci – 15 – 24 rokov
IST – 18+ rokov

Členka Náčelníctva pre oblasť Hierarchia, Procesy a Dokumenty
ZDIEĽAŤ