Novembrové zahraničné novinky

  Zahraničie
560

Zahraničná rada Slovenského skautingu Vám prináša tie najdôležitejšie novinky z diania svetových skautských organizácií WOSM, WAGGGS a ICCS/ICCG, ktorých sme ako Slovenský skauting členom.

Prihlasovanie na Intercamp 2024 je spustené!

Čo to je? Je to najkratšia a cenovo najdostupnejšia zahraničná akcia, ktorá sa koná už od roku 1966 každoročne na Turíce (t.j. 50 dní po Veľkej noci). InterCamp je určený predovšetkým pre mladších skautov (od 11 do 16 rokov), ktorí sa so zahraničným skautingom zatiaľ iba zoznamujú. Zúčastňujú sa ho najmä skautské oddiely z Českej republiky, Nemecka, Poľska, Holandska, Belgicka, Francúzska, Veľkej Británie, USA, Kanady a Slovenska.

Foto: Tereza Farská

Celá akcia trvá iba štyri dni. Skauti sa schádzajú v piatok večer. V sobotu a nedeľu sa môžu tešiť na osvedčený programový koncept – jeden deň aktivity v medzinárodných skupinách na táborisku a druhý deň výlety do okolia. Na Intercampe nesmie chýbať ani International evening (medzinárodný večer), kde každá krajina pripraví nejakú kulinársku špecialitu a predstaví tak svoju kultúru. V pondelok čaká účastníkov už iba spoločné lúčenie a odchod domov.

Slovenský skauting nemá vlastný kontingent, ale ideme ako hostia pod českým kontingentom. Máme rezervovaných len 50 miest pre účastníkov a iba 5 miest pre IST, takže sa treba prihlásiť čo najskôr. 

Kedy: 17. – 20.5.2024 

Kde: Świeradów-Zdrój v Poľsku

Cena: pre všetkých účastníkov aj IST 25€. 

Prihlasovací formulár pre účastníkov nájdeš TU a pre IST zas TU. Prihlasovanie je otvorené do konca decembra. 

Pre viac informácií kontaktuj Zahraničnú radu na international@skauting.sk.

Dôležité linky: 

Už ste prihlásení na CEJ2024? Do toho!

Skauti z celého sveta, pestrý program, nezabudnuteľné momenty v lone slovenskej prírody a omnoho viac, to všetko už v auguste na Stredoeurópskom Jamboree 2024 v Mošovciach. 

Foto: Lukáš Bičkoš

BEYOND THE HORIZON

Je hlavným mottom CEJ 24 – príďte okúsiť a prekonať všetky štyri živly prostredníctvom pestrého zážitkového programu. Čaká vás vodný program, turistika v slovenských horách a nebudú chýbať ani dobrovoľnícke aktivity spojené s tretím bodom skautského zákona. Príďte okúsiť pestré workshopy, ktoré môžete priniesť do vašich oddielov či zborov. Spoznať krajiny a skautov z celého sveta budete môcť aj na medzinárodnom dni plnom kultúr, jedla, priateľov a hier. 

Kedy: od 2. – 9.8.2024

Kde: Slovensko, Mošovce

Koľko: účastník: 250€

            IST: 150€ 

Prihlasovanie nájdeš na tejto stránke. Je otvorené do 29.2.2024. 

Dôležité linky:

Už ste počuli o Obroku?

Obrok, v slovníku súčasného slovenského jazyka znamená krmivo pre ťažný dobytok. Nás ale zaujíma český preklad – každý druhý rok. Tento raz bude Obrok po piatich rokoch. Ak chceš vedieť viac, čítaj ďalej 😊.

U našich bratov v Junáku sa obrok koná akcia s príznačným názvom Obrok. Každé dva roky sa na päť dní stretne cez 1000 rangerov a roverov na jednom mieste a ponoria sa do rôznorodého programu. Program je zložený hneď z niekoľko rôznorodých súbežných programových blokov. Okrem Dopra – doprovodného programu bežiaceho na pozadí a veľkej hry, či rôznych druhov športov sa môžete tešiť na Expo. Expo je blok, kde sa predstavujú skautské (aj neskautské) možnosti pre rangerov a roverov. Je to ako vysokoškolský Gaudeamus. Kurzy, akcie, ale aj zážitky priamo na mieste. Ďalšou veľkou časťou programu je Vapro – prednáškovo ladený blok, podobný nášmu Sympóziu. 

Foto: Archív OBROK

Pokiaľ máš teda chuť sa zúčastniť, stačí sa « iba » registrovať. Registrácia začína 2.12. a bližšie podrobnosti sa dozvieš na www.obrok24.cz

Kedy: 29.5. – 2.6.2024

Kde: Zámek Prčice

Účastníci: 15 – 24  rokov

IST: 18+

Viac info si prečítaj v článku o Obroku

Registrácia na Roverway 2024 stále prebieha

Po šiestich rokoch sa vracia Roverway a tento raz do krásneho Nórska.Roverway je akcia pre 5 až 8-členné patroly účastníkov, ktorí budú mať v tom čase od 16 do 22 rokov. Pokiaľ budeš mať v čase Roverwayu 23 rokov a viac, stále sa môžeš prihlásiť do tímu medzinárodného staffu (IST) a pomáhať s organizáciu programu a technických vecí na mieste.

Viac info o Roverway si môžeš prečítať v tomto článku.

Kedy: od 22.7. do 2.8.2024

Kde: Nórsko

Koľko: účastník: 500€

            IST: 380€

Registrácia je otvorená do 31.12.2023, po tomto dátume sa bude možné prihlásiť iba ako záloha pre prípad, že niekto z prihlásených sa nebude môcť zúčastniť, prípadne sa možno bude predlžovať registrácia pre staff (IST), nemožno sa na to ale spoliehať.

Link na registračný formulár: https://forms.gle/E7PowCofh6haFrqV9 

POZOR!

Páčia sa ti Zahraničné novinky? Pridaj sa do FB skupiny Medzinárodná dimenzia skautingu, kde budeš dostávať spoľahlivé informácie o príležitostiach v zahraničí každý týždeň.

Predsedníčka Zahraničnej rady do roku 2024
ZDIEĽAŤ