Nový voľný programový modul Sama/Sám sebou

Zahraničie
2237
Foto: Sabína Perignatová

Vedeli ste, že podľa výskumu od WAGGGS…

… sa až 80% dievčat na základe nespokojnosti so svojím vzhľadom zrieka tráveniu času s blízkymi priateľmi
… sa 70% dievčat nedokáže postaviť za svoj vlastný názor
u… si už 6.5 milióna chlapcov a dievčat prešlo programom Sama/Sám sebou a “Free Being Me” v rokoch 2013 – 2021

Čo je Sama/Sám sebou?

Už dlhšie sa v Slovenskom skautingu pošepkáva, že nás čaká novinka od WAGGGS, ktorú si pripravuje Zahraničná rada. A tento rok sme sa jej konečne dočkali. Aktivitový balík voľného programového modulu Sama/Sám sebou je vonku a ty aj so svojou družinou môžeš byť medzi prvými, ktorí ho budú držať v rukách. O čo ide a ako sa k nemu dostať?

Najprv trošku základných informácií

Predstavujeme ti nový voľný programový modul, ktorý vytvorilo WAGGGS v spolupráci s projektom sebadôvery od spoločnosti Dove a mnohými odbornými psychológmi. Je to špeciálny program určený pre dievčatá a chlapcov od 11 do 25 rokov, ktorý pomôže tebe a tvojej družine prejsť procesom sebaprijatia a osobného napredovania a rastu. Poďme spoločne otvárať témy ako spokojnosť so vzhľadom, sebaprijatie, sebavedomie a sebaláska. Čakajú na vás flexibilné výzvy, ktoré sa dajú plniť na družinovkách, ale aj iných stretkách, chatách alebo len jednoducho s kamošmi. Ó, a taktiež online. 

Prvou výzvou je “SPOZNÁVAJTE”. Tu sa bližšie pozriete na to, čo je koreňom problému, keď ide o sebaprijatie. Čo nám ponúkajú dnešné médiá, ako ovplyvňujú stereotypy a ideály krásy, ako pracovať so sebavedomím. Ako hľadať jedinečnosť a ako by vyzeral svet, v ktorom by neexistoval ideál krásy?

Druhá výzva znie “PLÁNUJTE”. Vlastnosti ako schopnosť obhájiť si svoj názor alebo výrečnosť sa vám budú hodiť pri plnení tejto výzvy. Nadobudnete aj zručnosti ako plánovanie projektov, oslovovanie nových ľudí alebo organizácií. Netreba sa však obávať – keďže vždy môžete  pracovať v tíme, nestratíte sa ani ako introverti. Práve vďaka tomuto bodu si budete môcť natrénovať soft skills, formálnu písomnú komunikáciu a iné dôležité schopnosti. 

Tretia výzva “KONAJTE” utuží váš tím a naučí vás spolupracovať. Vedieť efektívne odprezentovať váš projekt a pritom asertívne komunikovať, sú jednými zo základných pilierov tejto výzvy. Tu už na sebe budete určite môcť pozorovať svoje pokroky v sebavedomí a sebaprijatí.

Štvrtá a posledná výzva “ZDIEĽAJTE” bude čerešničkou na torte. Okrem spätnej väzby, ktorú aj my, ale hlavne WAGGGS, požaduje, vás bude čakať už len oslava vašich  úspechov. Okrem splneného programového modulu, a teda hrdosťou v podobe nášivky sa budeš môcť tešiť aj z osobného rastu a pozitívneho posunu v oblasti sebavedomia.

Tento voľný programový modul pokladáme za dôležitý, nakoľko považujeme za pravdu výrok – nemôžeš mať rád druhých, ak nemáš rád sám seba. Vnímali sme, že u mladých je tento problém veľmi aktuálny, a preto sa veľmi tešíme, že sa nám podarilo priniesť túto novinku do programovej ponuky SLSK. Najmä keď my, ako skauti, máme viesť družiny, oddiely a zbory. A ako viesť lepšie, než vlastným príkladom? (Spomeňme si na heslo rangerov) Poďme teda začať pracovať na sebe skrz tieto štyri výzvy a vlastný projekt, prostredníctvom ktorého bude mať každý z nás šancu pozitívne ovplyvniť nielen seba, no aj životy našich členov, priateľov a blízkych navôkol. 

Od spustenia programu Sama/Sám sebou a “Free being me” sa počas prvých troch rokov (2013 – 2016) zistili veľmi pozitívne výsledky. Väčšina dievčat a chlapcov sa po absolvovaní modulu cítila so svojím telom spokojnejšie. Dôkazom sú aj výsledky zo spätných väzieb: 

  • 60% absolventov cítilo výrazné zvýšenie spokojnosti s vlastným telom,
  • 78% absolventov malo sebaistejší pocit a lepšie výsledky v škole,
  • 53% absolventov lepšie vychádzalo po skončení modulu s rodinou,
  • 71% absolventov pociťovalo lepšie vzťahy so svojimi rovesníkmi.

Ako sa dostať k aktivitám?

Aktivitové balíky čakajú už len na teba. Vzhľadom na dotáciu, ktorú nám WAGGGS poskytlo, vieme tebe aj tvojej družine poskytnúť obmedzený počet výtlačkov zdarma. Naším plánom je dostať balík do každého zboru, takže zisťuj info od zborového vodcu, sleduj skautské weby a bližšie detaily ti určite neuniknú. Nechce sa ti čakať? Balík si taktiež vieš stiahnuť už aj online. Tiež ťa určite poteší, že po splnení a vyhodnotení projektu pre teba máme pripravené nášivky, ktoré sú plne hradené grantom. Čo to znamená? Že aj tie sú zadarmo! Z tvojho vačku pôjde len poštovné. Nášivku nájdeš na Scoutshope, no predtým, než ti pošleme zľavový kód na 100% zľavu, musíš vyplniť formulár, ktorý nájdeš pri produkte, alebo aj tu (aby sme vedeli, že bol modul naozaj splnený). 

A keď už sme pri nášivkách, táto naša má ešte jednu zaujímavosť. Aj napriek tomu, že je to programový modul, našíva sa nad pravé vrecko košele – k príležitostným nášivkám. Nášivky sú totiž medzinárodné a majú neštandardnú veľkosť a tvar, ktorý nie je v súlade s rovnošatovými predpismi SLSK pre voľné programové moduly. 

Pokiaľ máš otázky k Sama/Sám sebou kontaktuj Zahraničnú radu na international@skauting.sk

Autori: Mariana Dendisová a Viera Lukáčová

ZDIEĽAŤ