Februárové zahraničné novinky

Zahraničie
789

Zahraničná rada Slovenského skautingu Vám prináša tie najdôležitejšie novinky z diania svetových skautských organizácií WOSM, WAGGGS A ICCS/ICCG, ktorých sme ako Slovenský skauting členom.

Hľadáme vedúceho kontingentu na 17. Svetový Scout Moot do Portugalska

V roku 2025 sa bude 25.7. – 3.8. konať 17. World Scout Moot, a tentokrát v krásnom slnečnom Portugalsku. Zahraničná rada hľadá vedúceho kontingentu (HoC), ktorý bude mať pod palcom slovenský kontingent. Si to ty?

Od záujemcu očakávame

 • vek 18+
 • organizačné schopnosti
 • zodpovedný prístup k práci a samostatnosť
 • dostatok voľného času na prípravu a, samozrejme, účasť na samotnej akcii
 • aktívnu angličtinu

Čo bude mať na starosti

 • zorganizovať registráciu pre účastníkov a STAFF
 • pravidelne pripravovať informácie do skautských časopisov  i na Facebook fanpage
 • reprezentácia SLSK a príprava prezentácie na medzinárodný deň.

Čo za to

 • skvelé skúsenosti do života
 • podpora od skúsených organizátorov zahraničných výprav
 • čiastočná finančná kompenzácia nákladov na účasť na samotnú akciu

Záujemci môžu písať na barbora.mullerova@skauting.sk alebo na international@skauting.sk  Tešíme sa na spoluprácu!

Neprehliadni aj upútavku formou videa a niiečo viac o kempe a jeho jedinečnosti si vieš pozrieť tu

Staň sa RoverRepom na Roverway 2024

Možno ste už zachytili informáciu, že od 22.7. do 1.8.2024 sa bude v Nórsku konať ďalší ročník Roverway. Je to tak, prípravy už bežia a oficiálna registrácia účastníkov a staffákov bude spustená buď už v lete, alebo na jeseň tento rok (2023).

Prečo teda píšeme o Roverway už teraz?

Nuž, organizátori ponúkajú každému kontingentu možnosť nominovať dvoch Rover Representatives, alebo skrátene RoverReps – teda reprezentantov spomedzi účastníkov, ktorí budú mať možnosť byť v úzkom kontakte s organizátormi celej akcie a organizačným tímom svojho kontingentu. Je to možnosť nahliadnuť do zákulisia fungovania takejto veľkej medzinárodnej akcie, poskytovať organizátorom okamžitú spätnú väzbu, a tiež sa spoznať a spolupracovať s RoverRepmi z ostatných krajín. Okrem RoverRep stretnutí je pre nich ešte pred samotným Roverwayom pripravený aj špeciálny program na mieste.

Prvé (online) RoverRep stretnutie je už 21.3.2022 (o mesiac), ale highlightom je veľké osobné stretnutie RoverRepov a vedúcich kontingentov (HoC), ktoré sa bude konať 16-18.2.2024 blízko mesta Stavanger, kde bude prebiehať aj druhá polovica samotného Roverwayu.

Podmienky, ktoré musíte ako RoverRep spĺňať sú len dve:

 • dátum narodenia od 1.8.2002 do 22.7.2008 (vek 16-22 rokov v čase podujatia)
 • základná hovorová znalosť angličtiny

Je to parádna príležitosť a dá vám to omnoho viac, ako vám to vezme.

Preto, ak máte záujem stať sa našim RoverRepom/RoverRepkou, sa ozvite priamou správou na FB (Peter Banci), alebo napíšte mail na ic.wosm@skauting.sk a v krátkosti (2-3 vety) povedzte, prečo vás táto ponuka oslovila.

Zdôrazňujem, že na to, aby ste sa stali RoverRepmi v tomto štádiu nie je nutné sa záväzne prihlásiť ako účastník. Úplne stačí vyjadriť záujem – teda ak je Roverway akcia, kam by ste teoreticky radi išli, táto ponuka je pre vás otvorená nezávisle od toho, či sa nakoniec aj záväzne prihlásite.

Viac o Roverway 2024 si vieš prečítať tu

Poputuj v lete s Explorer Beltom do Rumunska!

Si rover alebo dospelý skaut? Máš rád puťáky? Si tímový hráč, hľadáš nové výzvy a nebojíš sa ani zahraničia? Drž sa, pretože Explorer Belt je práve pre teba! 

Putovný voľný programový modul Explorer Belt si budeš môcť v roku 2023 splniť v Rumunsku. Explorer Belt je príležitosť zažiť viacdňovú zahraničnú expedíciu, ktorá ponúka skutočné zakúsenie krajiny, jej ľudí a spôsobu života v nej. 

Neprehliadni najnovší článok o Explorer Belte.

Poď na národné jamboree do Litvy!

Vydajte sa na nezabudnuteľné letné dobrodružstvo na jubilejnom jamboree „Medzi tromi vodami“ (Between Three Waters) v roku 2023. Jamboree sa bude konať v litovskom regióne Klaipėda a má päť cieľov: priateľstvo, objavovanie, príroda a zdieľanie. 

Kedy: 8. – 16.7. 2023

Kde: Kairiai, región Klaipéda

Koľko: účastník – 240€

           patrol leader – 75€ 

           IST – 120€

Informácie o jamboree a registračný formulár nájdeš tu

Prihlásiť sa môžeš na tomto odkaze.

Viac o tejto akcii si môžeš prečítať tu: https://intercamp.info/

Pokiaľ sa rozhodneš prihlásiť, kontaktuj, prosím, kontaktuj nás na international@skauting.sk

ISCS 2023 – International Scout Camp Slovakia

Spoznávanie iných kultúr, rozvíjanie medzinárodnej spolupráce a vzájomného rešpektu sú jedny z hlavných poslaní svetového skautingu v 21. storočí. Okrem toho je to možnosť precvičiť si cudzí jazyk, ochutnať zaujímavé jedlá a vymeniť si skúsenosti z fungovania skautingu. Je čisto na dohode medzi tebou a zahraničnými skautmi, ako bude ich návšteva na vašom tábore prebiehať a ako sa budú zapájať do programu.

Ak ťa ponuka zaujala, vyplň tento krátky formulár so základnými informáciami a my ho pošleme zahraničným skautským skupinám, s ktorými vás potom prepojíme.