FOSE na Slovensku

  Reportáž, Zahraničie
1327

Predĺžený víkend 7. – 10. októbra našu organizáciu navštívila 36-členná delegácia FOSE.

Čo je to za delegáciu?

FOSE (Friends of Scouting in Europe) je iniciatíva Európskej skautskej nadácie – European scout foundation, ktorá umožňuje jednotlivcom podporiť ideály a ambície skautingu finančným príspevkom prostredníctvom malých grantov.

Nitrianski skauti im napríklad vďačia za ústredné kúrenie. Možnože aj tvoj zbor je súčasťou mnohých ďalších, ktoré boli podporené.

Ale čo robila delegácia FOSE na Slovensku?

FOSE si každý rok vyberú krajinu, do ktorej sa pôjdu pozrieť. Ich štvordňový program bol plný života a najmä skautského programu, počas ktorého som mala tú česť ich sprevádzať ako tajomníčka Zahraničnej rady. Štvrtok sme hneď zahájili prednáškou o Slovenskom Skautingu v aule hotela od Reti – riaditeľky ústredia. Potom nám vedkyňa z RMS Katarína porozprávala o pozitívnom dopade skautingu na život mladých ľudí.

V piatok sme precestovali niekoľko kilometrov. Začali sme na hrade Korlátko, kde kedysi pomáhali skauti s revitalizáciou zrúcaniny. Od sestry Danky sme dostali krátku prednášku a niečo nám povedal aj pán Martin, ktorý je vedúci v občianskom združení, ktoré opravuje hrad už roky.

Na obed a kávičku sme si sadli pred klubovňu 61. zboru Modrý oblak v Pezinku. Popozerali sme si krásne nové podsady, financované grantom priamo do FOSE, ktoré sme si vyskúšali aj súťažne postaviť a už sme boli na ceste do Blatného za skautmi zo 131. zboru Safari Senec. V novopostavenej klubovni sme si vypočuli niečo o jej vzniku od zborového vodcu Kaja a musím povedať, že už teraz sa neviem dočkať sľúbenej komunitnej sauny! Sestra Mimi, koordinátorka Skautskej služby, nás oslovila prednáškou o skautingu na Slovensku počas pandémie a porozprávala aj o Skautskej službe, ktorá fungovala počas týchto krušných časov. Niektoré výsledky tejto iniciatívy nás veľmi milo prekvapili.

V sobotu sme namiesto kolies vyskúšali vlastné nohy na náučno-interaktívnej prechádzke Bratislavou s bratom Mafiánom. Po prechádzke sme si s radosťou sadli k exotickému drinku – Kofole a luxusnému koláčiku – orechovému závinu v Dome Kultúry v Bratislave, kde má svoj vlastný priestor aj Bratislavská oblastná rada. Členovia oblasti, Funo a Sestra, nám porozprávali o jej participácii v Slovenskom skautingu v oblastnej komunite a spomenul aj pestré plány do budúcna. Predstavený bol aj Skautský Inštitút na Slovensku a prišli aj skautky z Petržalského mládežníckeho parlamentu, ktoré predstavili ich aktivity aj mimo skautingu a celkovo angažovanosť na lokálnej úrovni. Vďaka ich aktivitám vedia ovplyvňovať ich okolie v Petržalke a podieľať sa na rôznych projektoch. Po výbornom obede sme vyrazili do Rače na ochutnávku slovenských vín, kde sme si oddýchli pri výhľade na Bratislavu ožiarenú lúčmi zapadajúceho slnka. Deň sme ukončili spoločne v kongresovej miestnosti, kde mala delegácia svoje tradičné výročné stretnutie.

Nedeľa, ktorej som sa ja, žiaľ, už nezúčastnila, bola zaručene najakčnejším dňom celého výletu. Nestrávili ju totiž ani na kolesách, ani na nohách, ale na vode! V Karlovej Vsi sa vodní skauti z 11. zboru Biele Delfíny pochválili svojimi vedomosťami o správnom plachtení a bezpečnosti. Brat Kocúr predstavil vodný skauting a hor sa do lodiek! Kde inde sa lepšie učiť, než na Malom Dunaji? Po akčnom pádlovaní ich cesta pokračovala priamo na záverečný obed, kde ukončili celovíkendové dobrodružstvo so slovenskými skautmi.

Za tri dni, ktoré som strávila s delegáciou, som videla priateľstvo, radosť, lásku a starostlivosť, akú som nevidela ešte v žiadnej skautskej komunite. Prejsť si s nimi túto cestu mi pomohlo vidieť Slovenský aj svetový skauting z úplne inej perspektívy. Som veľmi vďačná každému, kto sa zapojil do príprav aj samotnej realizácie. Najviac by som sa však v mene Zahraničnej rady a Slovenského skautingu chcela poďakovať Miroslave “Mimi” Petrášovej zo 131. zboru Safari Senec, ktorá celú akciu plánovala, realizovala, delegovala a to všetko nad rámec svojich dobrovoľníckych a osobných povinností. Ďakujeme, Mimi!

Foto: Miroslava Petrášová

Predsedníčka Zahraničnej rady do roku 2024
ZDIEĽAŤ