On-line Jamboree JOTI už o pár dní: Pozri si programové inšpirácie!

  Pozvánka, Zahraničie
1154
Malaysian Scouts Celebrating Jota Joti in Kuala Lumpur. Foto: WOSM

On-line svetové skautské jamboree (JOTI) je čochvíľa tu, presnejšie počas víkendu 16.-18.októbra 2020. Viac neváhaj či sa zapojiť! JOTI je totiž jamboree svetového formátu, je zdarma a dostupné z tvojej izby či vašej klubovne.

V tomto článku nájdeš

 • Čo robiť počas JOTI
 • Ako ukázať skautskému svetu svoj talent
 • Aktivitu na družinovku
 • Ako sa do JOTI dobrovoľnícky zapojiť

Čo robiť počas JOTI

Je veľa spôsobov, ako môžeš JOTI v družinovom programe zužitkovať – jamboree na internete je to skvelá príležitosť hovoriť s inými skautmi, spoznať iné krajiny a je to tiež rozvíjať svoje komunikačné schopnosti. Najbežnejším spôsobom akým sa skauti zapájajú do JOTI je on-line četovanie alebo video hovory, pričom si počas hovoru vymieňajú svoje JID kódy (kód ktorý dostaneš pri registrácii). Ak nevieš o čom sa s novými zahraničnými kamarátmi rozprávať, vytlač si túto prílohu ako pomôcku. Pri troche prípravy môžeš JOTI využiť aj pri plnení niektorých odboriek (napríklad Svetobežník, Zahraničný skauting, Svetové priateľstvo,…).

Nebaví ťa len četovať a rozprávať sa? Zahraj si so skautmi z celého sveta Minecraft! Ak už máš s hrou skúsenosti bude to pre teba to pravé orechové. Návod ako sa pripojiť ku skautskému Minecraftu počas on-line jamboree nájdeš tu.

Ako každé poriadne jamboree, aj JOTI má pre účastníkov pripravený pestrý program. Virtuálny táborák a zóna zábavy plná workshopov, kvízov a iných aktivít nie sú výnimkou. Pozri si mapu programu a zisti čo sa bude diať TU. Svoje zážitky nezabudni zdieľať s heštegom #JOTI.

Foto: WOSM

Ukáž svoj talent!

Ak máš talent, ktorý sa nehanbíš ukázať, zapoj sa do jamboree súťaže Mládež má talent. Nezáleží na tom, či úžasne varíš, ladne tancuješ alebo úprimne (i keď možno trochu falošne) spievaš – natoč sa na video a nahraj ho na túto stránku. Nezabudni sa na úvod predstaviť najlepšie v angličtine ale môžeš aj po Slovensky (povedz svoje krstné meno alebo prezývku, že skautuješ na Slovensku a ktorý talent ideš predviesť).

Video svojho talentu NAHRAJ TU.

Nahraním svojho videa potvrdzuješ, že máš aspoň 13 rokov a máš súhlas rodiča so zverejnením. Je dôležité vedieť, že tvoje video môže byť počas JOTI streamované a môže byť ďalej použité na propagačné účely WOSM (svetová organizácia skautského hnutia).

ODPORÚČAME: Podrobný návod ako sa prihlásiť

Tip na družinovku

Ak sa JOTI chystáš zúčastniť spolu so svojou družinou, čaká ťa kopa zábavy! Zaiste sa však vo vašej družine nájde niekto, kto nevie hovoriť cudzím jazykom na dobrej úrovni a pre to sa hanbí so zahraničnými skautmi komunikovať. Jednou z možností v takomto prípade je jednoducho komunikovať so skautmi z Českej republiky. Druhou (trochu akčnejšou) možnosťou je skúsiť kontakt so zahraničnými skautmi aj napriek jazykovým bariéram. Na rozohriatie pre teba a tvoju družinu prinášame hru, ktorú si môžete skúsiť zahrať na družinovke pred samotným JOTI.

No spik ingliš

 • Trvanie: 40 min
 • Priestor: Interiér/ exteriér
 • Potreby: Papier A4, perá alebo ceruzky, nožnice, slová a slovné spojenia na šarády
 • Príprava: Radca na kúsky papiera pripraví cudzojazyčné slová a frázy, na druhú stranu útržkov papiera napíše preklad slova alebo frázy v slovenčine.

Priebeh hry:

 1. Všetci sa zamyslite nad rôznymi spôsobmi komunikácie. Radca by mal zistiť, či niekto z družiny niekedy bol v krajine, v ktorej ľudia hovoria iným jazykom. Hovorí už niekto z družiny nejakým iným jazykom? Bolo pri návšteve cudzej krajiny potrebné nájsť spôsob, ako s niekým komunikovať „rukami-nohami“? Radca rozdá kúsky papiera, na ktorých sú uvedené slová a frázy v cudzom jazyku. Každý hráč by mal pred ostatnými skryť svoj kúsok papiera a nemal by  jeho obsah vysloviť nahlas v žiadnom jazyku.
 2. Radca zistí, či už niekto z družiny niekedy hral šarády. Každý by mal sedieť v rade. Jedna osoba by potom mala vstať a pokúsiť sa družine bez slova znázorniť slovo alebo frázu na svojom papieri.
 3. Hráči zvyčajne pri šarádach používajú prsty na označenie toho, koľko slov má ich fráza. Hráči by mali používať svoje telo a končatiny na znázornenie toho, ako objekt vyzerá, alebo na ukážku toho, ako by človek mohol objekt používať alebo s ním interagovať. Pri ťažkých slovách sa hráči môžu dotknúť ucha, aby naznačili, že vykonajú niečo, čo znie ako slovo alebo fráza.
 4. Ak niekto správne uhádne slovo alebo slovné spojenie, musí ten, kto ho znázorňoval, prečítať preklad v inom jazyku.
 5. Každý by mal mať možnosť zahrať aspoň jedno slovo alebo frázu. Najprv sa teda vystriedajú všetci členovia družiny. Ak chce mať niekto ďalší pokus, môže ísť na konci hry znova.
 6. Radca na záver zhromaždí kúsky papiera so slovami a frázami. Spoločne si ako družina prečítajte slová a frázy a zistite, kto si pamätá, čo znamenajú.

 Reflexia:

Družina zistila, ako sa hovoria niektoré slová a frázy v iných jazykoch. Vedeli ste už niekto, ako niečo povedať v niektorých jazykoch? Chce niekto zistiť, ako hovoriť viac vecí v konkrétnom jazyku? Hráči museli svojimi hereckými schopnosťami napodobniť, aké je ich slovo alebo fráza. Ktoré slová alebo frázy boli najťažšie na zvládnutie? Ktoré slová alebo frázy boli pre zvyšok družiny najnáročnejšie uhádnuť? Budú mať hráči v budúcnosti schopnosť (a odvahu) používať mimiku a posunkovú reč na komunikáciu s niekým, kto hovorí iným jazykom?

Foto: WOSM

Chcem sa zapojiť ako dobrovoľník/čka (IST)

Ako iste vieš, najväčšia on-line skautská akcia JOTI je už za rohom. Ak máš nápady ako prispieť k tohtoročnej kvalite tejto parádnej akcie, alebo sa proste chceš zapojiť viac ako bežný účastník, mám pre teba parádnu správu! WOSM hľadá dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní  pomôcť realizácií tohtoročného JOTI – ak sa chceš pridať, registruj sa pomocou tohto formulára.

Čo môžeš robiť?

 • OSLAVY MEDZINÁRODNÉHO ROZMERU SKAUTINGU: Zdroj a koordinácia osláv projektu EarthTribe, 100 rokov jamboree, 10 rokov projektu Messengers of Peace,… Na túto pozíciu si pravá osoba ak poznáš uvedené WOSM programy a ak ovládaš pracovné jazyky WOSM (aspoň angličtina).
 • WEBINÁRE / DISKUSIE: Tvojou úlohou bude pripravovať a koordinovať priebeh 15 až 30 webinárov / diskusií. Mal/a by si mať znalosť programov zameraných na mládež v online prostredí, vedieť dobre anglicky a ovládať na pokročilej úrovni aplikáciu Zoom.
 • CENTRUM PODPORY: Táto úloha spočíva v technickej podpory live chatu, pričom je potrebné odpovedať na žiadosti o podporu a v živom chate počas JOTI a pár dní pred jeho začiatkom. Pracuje sa na zmeny. Podmienkou je dobrá znalosť angličtiny a základné znalosti pracovných jazykov WOSM. Mal/a by si mať rozvinuté zručnosti v oblasti riešenia problémov a zákazníckej podpory (najlepšie so softvérom zákazníckej podpory, ideálne Zendesk).

Máš otázky?

Napíš nám ich do facebookovej skupiny Medzinárodná dimenzia skautingu alebo mailom na international@skauting.sk. Radi ti pomôžeme.

ZDIEĽAŤ