Aktuality zo svetových organizácii 5/2020

  Zahraničie
558

Zahraničná rada Slovenského skautingu pre vás pripravila súhrn najdôležitejších noviniek z diania vo svetových skautských organizáciách WOSM, WAGGGS, ISGF a ICCS/ICCG, ktorých sme ako Slovenský skauting členom.

WOSM (World Organization of the Scout Movement)

WOSM a COVID-19

Rovnako ako Slovenský skauting, každá skautská organizácia sa snaží vyrovnať so súčasnou situáciou a pomôcť kde sa dá. Na Haiti napríklad skauti pomáhajú inštalovať verejné “umývadlá”, aby podporili hygienu na ostrove, v Afrike skauti pomáhajú komunitám v spolupráci s Červeným krížom. V Európe každá organizácia vytvorila svoj systém na pomoc spoločnosti. Či už strážením detí a ich doučovaním, alebo doručovaním stravy starším, či šitím másk a pomáhaním na krízových linkách. WOSM založil aj podporný fond, ktorý pomôže financovať projekty jednotlivých organizácií na pomoc počas korona krízy.

Foto: WOSM

Special JOTI edition

Na podporu skautingu v tejto ťažkej situácii sa uskutočnila špeciálna edícia Jamboree-On-The-Internet. Stačilo sa prihlásiť cez internet a okrem zvyčajného spojenia sa so skautmi z celého sveta, ste si mohli oddýchnuť pri lekcii jógy, vyskúšať rôzne kvízy či zapojiť sa do talent show. V určitých intervaloch bežalo aj vysielanie JOTI Live show, kde sa moderátori rozprávali so zaujímavými hosťami nie len zo skautského prostredia. Táto show dosiahla až 100 miliónov zhliadnutí. Toto všetko si skauti z celého sveta užívali z pohodlia domova a svojich bunkrov, pokiaľ sa zapojili do #EpicBlanketChallenge.

Bronze Wolf Award

Svetová skautská komisia opäť udeľovala ocenenie bronzového vlka. Jedná sa o jediné ocenenie udeľované WSC (Wolrd scout commitee) a získavajú ho jednotlivci za výnimočný prínos skautskému hnutiu. Pre zaujímavosť, jediným držiteľom tohto ocenenia z Československa je bývalý náčelník Junáka – Jiří Navrátil. Tentokrát ho komisia udelila 3 mužom – Göranovi Hägerdalovi zo Švédska, David Wynne Jonesovi z Austrálie a  W. Scott Sorrelsovi z USA. Príbehy o ich službe si môžete pozrieť tu.

WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts)

Rovnako ako aj ostatné organizácie, aj WAGGGS obmedzila svoju činnosť, zatvorila skautské centrá a pozmenila štruktúru fungovania. Vytvoril sa digitálny priestor na zhromažďovanie tipov a nápadov na jednom mieste. Nájsť ho môžeš tu. Rovnako poskytuje online školenia a webináre. Taktiež podporujú aj v týchto časoch aktívne vodcovstvo a snažia sa vytvoriť pozitívnu zmenu v myslení mladých dievčat a žien z celého sveta. Tento týždeň ukončili výzvu #PositivityPatrol. Počas desiatich týždňov WAGGGS zverejňovala 10 výziev, ktoré sa postupne plnili. Pozývam Ťa skúsiť plniť úlohy dodatočne a tým zmeniť svoj život, myslenie a rovnako aj svoje okolie.

Zo sveta

  • Na Srí Lanke rozbehli projekt na ochranu hlavne žien a detí, ktoré sa počas karantény stali obeťami domáceho násilia
  • V krajinách ako Madagaskar, Tanzánia alebo Filipíny stále prebieha edukácia skautiek k správnej výžive aby sa predišlo ďalšiemu posúvaniu podvýživy, ako to bolo doteraz, z generácie na generáciu
  • Malajzijská skautka Tan Ejin napísala blog na podporu mladých žien pod názvom „Ženy nie sú Doreamon
  • Kanadské skautky vytvorili program plný domácich aktivít, virtuálnych táborákov a online talentovú súťaž pre skautky, vodkyne a ich rodiny
  • Libanonské skautky vytvorili online spevácky zbor a naspievali povzbudivú pieseň, ktorú si môžeš vypočuť

ISGF (International Scout and Guide Fellowship)

ISGF globálny projekt v Ugande

Doteraz sa podarilo vyzbierať viac ako 25000 EUR na projekt v Ugande. Tieto prostriedky budú použité na výstavbu chatiek namiesto provizórnych stanov pre miestnych obyvateľov. Na každej z chatiek bude použité logo ISGF.

Foto: ISGF

29. Svetová konferencia ISGF Madrid 2020

Organizačný výbor svetovej konferencie v Madride a svetový výbor ISGF sa rozhodli vzhľadom na pandémiu COVID-19 preložiť ohlásenú 29. konferenciu na budúci rok 2021. S presunom konferencie súhlasí mnoho krajín, napr. Ghana, Uganda či Nepál. Vzhľadom na množstvo i regionálnych podujatí, ktoré sa presúvajú  na budúci rok, sú upravené aj medzinárodné podujatia. Napríklad z inicatívy Nemeckej NSFG sa spoja do jedného termínu stretnutie 6. Workshopu a 10. Konferencie stredoeurópskeho regiónu v Poľskom meste Puck v máji 2021.

ICCS/ICCG (Intenational Catholic Conference of Scouting/International Catholic Conference of Guiding)

Noví členovia katolíckej platformy ICCS

Do radov katolíckych skautov sa čochvíľa pripoja aj členovia národných skautských organizácií ako napríklad Venezuela, Zimbabwe, Niger, Angola, Niger, Irak, Spojené arabské emiráty a Egypt.

Stay connected – program pre zahraničných študentov

Pre roverov a vodcov študujúcich v zahraničí poskytuje platforma katolíckych skautov program, vďaka ktorému môžu študenti v zahraničí nájsť vo svojom okolí spoločenstvo katolíckych skautov, s ktorými môžu prežívať svoju vieru v spojení so skautingom. Pre viac informácií navštívte túto stránku.

Foto: ICCS

Autori: Barbora Müllerová – Barča, Marianna Dendisová – Meri, Ondrej Nagy – Ondro,  Lýdia Jakubjaková – Heidi

ZDIEĽAŤ