Tohtoročné JOTA-JOTI už klope na dvere. Buďte pripravení!

  Zahraničie
1860
Malaysian Scouts Celebrating Jota Joti in Kuala Lumpur. Foto: JOTA-JOTI

Ďalší ročník akcie, ktorá spojí 2,5 milióna skautov je pred nami. Pripravte si pripojenie na internet alebo rádio stanicu. Jamboree vo vzduchu a na internete sa koná už 18. – 20. októbra.

JOTI – Jamboree on the internet

Pred 24 rokmi sa austrálski roveri cez internet spojili so svojím skautským bratom Norvanom Vogtom, ktorý bol práve na študijnom pobyte v Holandsku, čím položili základ najväčšej medzinárodnej skautskej akcii. A tak vďaka ním a WOSM od roku 1996 viac ako 2,5 milióna skautov pomocou internetu každoročne komunikuje so svojimi bratmi a sestrami z asi 150 krajín.

Tohtoročné JOTI sa už tradične uskutoční tretí októbrový víkend, teda od piatka 18. 10. do nedele 20. 10. 2019. Veríme, že mnohí z vás sa do tejto skvelej akcie zapájajú už dlhé roky, ale pre tých, ktorí sa jej ešte nezúčastnili, prinášame malý návod, ako si užiť nezabudnuteľný víkend plný medzinárodného skautingu v pohodlí svojho domova alebo klubovne a to úplne zadarmo.

  1. Zaregistrujte sa spolu so svojou družinou alebo aj samostatne na stránke jotajoti.info.
  2. Prihláste sa a dobre si preštudujte webstránku. Pravidelne ju sledujte, aby vám neušli žiadne novinky.
  3. V októbri sa stretnite vo svojej klubovni pri počítači a vyberte si z dlhého zoznamu skautských družín tú, s ktorou si chcete pokecať.
  4. Zavolajte jej cez Skype, dávajte si ale pozor na časový posun ;).
  5. Užívajte si medzinárodný skauting s novými kamarátmi z celého sveta.

Organizátori JOTI aj tento rok pripravili zaujímavé sprievodné aktivity, do ktorých sa môžete s družinou zapojiť. Minulý rok to bolo napríklad zbieranie a vymieňanie kódov s ostatnými skautmi, spoločný Minecraft alebo rôzne šifry. Od septembra sú aktivity zverejnené na oficiálnej stránke JOTA-JOTI.

JOTA-JOTI je aj skvelou príležitosťou na precvičenie si cudzích jazykov. Väčšinou sa komunikuje v angličtine, ale určite sa každý poteší, ak vytiahnete z rukáva nejaké to „Ahoj“ v jeho rodnej reči.

Príležitostnú nášivku si môžete kúpiť na www.ScoutShop.sk.

A že cudzie jazyky nie sú vašou silnou stránkou? Prečo teda nezavolať skautom do Česka! Určite sa dozviete veľa zaujímavého. Ale verte, že so skautmi sa vždy, aj keď lámanou angličtinou, dorozumiete, treba len chcieť. Nám sa napríklad minulý rok stalo, že sme zavolali skautom do Spojených štátov a boli to americkí Slováci. Po slovensky síce už veľmi nevedeli, ale boli radi, že sa mohli s nami porozprávať.

JOTA  Jamboree on the air

Pre tých z vás, ktorých zaujímajú rádiové vlny, je tu možnosť zapojiť sa do jamboree cez rádiové prijímače. Chce to trochu zručnosti a špeciálne vybavenie, ale zážitok z tejto staršej sestry JOTI bude isto o to väčší.

Na koniec vám želáme už len dobré internetové pripojenie, signál a veľa zaujímavých zážitkov a nových priateľov na JOTA-JOTI!

ZDIEĽAŤ