24. svetové skautské jamboree pohľadom účastníka

  Zahraničie
1329
Foto: slovenský kontingent 24. svetového jamboree / skaut.sk

V Západnej Virgínii približne 70 kilometrov od Charlestonu sa konalo najväčšie svetové skautské stretnutie v histórii organizácie. Na táborisku Summit Bechtel Reserve s rozlohou 57 km2 sa stretlo približne 45 tisíc mladých ľudí z viac ako 150 krajín a takmer všetkých kontinentov.

Náš 40-členný kontingent sa však na cestu do Spojených štátov Amerických vydal už pár dní pred začiatkom najväčšieho stretnutia skautov. Prileteli do New York City, kde navštívili Sochu slobody, zašli do Múzea prisťahovalcov, navštívili pamätník 11.9.2001 či Wall street. Samozrejme nesmel chýbať Central Park, prechádzka po Brooklynskom moste či Times squerom.

Foto: slovenský kontingent 24. svetového jamboree / skaut.sk

Ich cesta ďalej smerovala do Washingtonu DC, kde nevynechali žiadne zo známych miest a pamätníkov a navštívili tak Lincoln memorial, Jefferson memorial, Smithsonian a pod. V čase, kedy sa naši skauti nachádzali vo Washintone, bolo výročie vzletu Apolla a na jeho oslavu, premietali vzlet na samothnej The Pencil.

Foto: slovenský kontingent 24. svetového jamboree / skaut.sk

O deň neskôr nastal deň D. Čas, vybrať sa do Západnej Virgínie na táborisko Summit Bechtel Reserve, kde sa konalo 24. svetové jamboree.

Otvárací ceremoniál

„Dupot a hluk sa šíril okolím a prach spod nôh stúpal k oblohe. Pomaly zapadajúce slnko nás všetkých opaľovalo poslednými dennými lúčmi. Krásne vystrojení, vlajočky v ruke, šatky na krku. Vôkol nás bolo počuť rôzne piesne, pokriky a nad hlavami sa nám hmýrili vlajky rôznych farieb.“ Opísala zahájenie otváracieho ceremoniálu vedúca slovenského kontingentu Miroslava Petrášová

Otvárací ceremoniál.
Zdroj: World Scout Jamboree – Contingente Italiano FIS / youtube.com

Monika Janesová ako global ambasádorka zastupujúca slovenský kontingent na 24. jamboree, zastupovala Slovensko pri prezentovaní krajín na otváracom ceremoniály. Ako sa môžeme dozvedieť z jej slov, bol to pre ňu veľký zážitok: „Keď som prišla na rad, rozbehla som sa na pódium a mávala vlajkou. Veľmi som sa potešila, keď som uvidela náš kontingent ako mi kývajú späť a kričia. Keď som sa vrátila do backstage-u, až vtedy som si uvedomila čo sa vlastne stalo. Reprezentovať Slovensko pred 45-tisíc ľuďmi, bola pre mňa veľká česť.“

Počas kultúrneho dňa sa prezentovali všetky národné delegácie, ktoré sa 24. svetového jamboree zúčastnili.
V 45-tej sekunde uvidíte prípravu halušiek.
Zdroj: World Scouting / youtube.com

 Unlock the New World

 „Odomkni nový svet“ bolo mottom tohtoročného skautského jamboree. Oragnizátori tak chceli vyzvať účastníkov k „odomknutiu“ nových zážitkov, spoznaniu nových kultúr a nadviazaniu nových priateľstiev.

Aj Monika Janesová sa tohto motta chytila vyskúšala veci, ktorých sa pred tým obávala. Napríklad si skúsila zip linning napriek tomu, že má rešpekt pred výškami. „Stála som na začiatku, popadala dych, keď som dostala povolenie sa spustiť..zrazu som lietala. Ten výhľad, rýchlosť, skutočnosť, že som bola vo vzduchu desiatky metrov. Neuveriteľné. Všetok strach bol zrazu preč a zostal len čistý adrenalín a vzrušenie. Ak máte niekedy príležitosť prekonať svoj strach, urobte to. Toto mi odomklo môj nový svet.“

Ako ďalší veľký zážitok, ktorý si bude Monika pamätať do konca života bol rozhovor s astronautom a súčasne asistentom scoutmastra Andrewom Morganom. Viedli s ním živý skype rozhovor a 20 účastníkov dostalo možnosť položiť Andrewi Morganovi otázku. Práve Monika bola jednou z tých šťastných. Opýtala sa ho čo bola najlepšia vec, ktorá sa mu prihodila na vesmírnej stanici  a taktiež či ho vo vesmíre niečo prekvapilo, na čo nebol pripravený počas tréningov.

Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Monika Janesová bola jednou z tých šťastných, ktorá mohla položiť otázku astronautovi Andrewovi Morganovi. Opýtala sa ho (vo videu v čase 13:53) čo bola najlepšia vec, ktorá sa mu prihodila na vesmírnej stanici a taktiež či ho vo vesmíre niečo prekvapilo, na čo nebol pripravený počas tréningov.
Zdroj: NASA Video / youtube.com