Uzlová abeceda – Ovčia nôžka

  Uzlová abeceda
2054

Uzlovanie neodmysliteľne patrí k skautskej zručnosti. Správne použitie a viazanie uzlov nám vie pomôcť v každodennom živote či aktivitách v prírode. Priblížme si ich v rámci nášho nového seriálu o uzloch od A po Z!

Skracovačky slúžia ku skráteniu lana bez zbytočného rezania a naväzovania, čo znižuje jeho funkčnosť a použiteľnosť. Existuje ich veľké množstvo a každá sa dá poistiť vložením kolíka do jej ôk. Uzol je spoľahlivý pri stálom zaťažení.

Ovčia nôžka, vhodná pre ohybnejšie laná, slúži na dočasné skrátenie povrazu bez použitia koncov. Ďalším využitím je vyradenie poškodenej časti lana tým, že poškodenú časť umiestnime do prostrednej slučky.

Ak potrebujeme skrátiť lano o niečo viac, no máme málo priestoru pre natiahnutie prostredného závitu, môžeme tento problém vyriešiť dvoma spôsobmi – buď spraviť prostredný závit veľký a krajné závity pritiahnuť čo najbližšie k sebe, alebo využijeme niekoľkonásobnú skracovačku – potrebný počet závitov požadovanej veľkosti, ktorý si namotáme napríklad na ruku, prevlečieme cez závity na oboch koncoch a tie dotiahneme.