Vieme ako sa vám páčia časopisy

  Ústredie
1799

Koncom minulého roka prebehla printovými a internetovými kanálmi výzva na malú spätnú väzbu ohľadne vášho pohľadu na skautské časopisy Skaut a Médium. Snažíme sa prinášať do vašich poštových schránok hlavne kvalitu, keďže pri periodicite 4x ročne sa o kvantite hovoriť nedá, tak sme chceli vedieť váš názor.

Pozrite si výsledky jedinečnej ankety, ktorá neskončila v histórii dokumentov. Sledujte čo vám časopisy dávajú, čo sa vám na nich páči, či nepáči a neposlednom rade, čo si z nich môžete vziať.

Časopis Skaut

Vydávaný už 14 rokov, aktuálne 4x ročne, doručovaný pre registrovaných členov v Slovenskom skautingu od 11 do 17 rokov vrátane priamo do poštových schránok. Za svoju históriu si prešiel niekoľkými zmenami. Z pôvodného mesačníka formátu A4 sa postupne cez zmenu názvu na Môj Explorer a späť pretransformoval na štvrťročník formátu B5. Aktuálnych 36 plnofarebných strán dostáva 2 084  členov (jar 2015).

casopisy-anketa


Aký je váš pohľad na časopis Skaut

casopisy-anketa-skaut-01

Čo v Skautovi čítate

casopisy-anketa-skaut-01


Časopis Skaut na rozdiel od Média už niekoľko rokov vychádza vo farbe. Pozrite si ako ste zhodnotili to, čo 4x za rok vidíte pred sebou po grafickej a textovej stránke. (1 – najmenej, 5 – najviac)


Grafické spracovanie

casopisy-anketa-skaut-01

Tematicky ladené čísla

casopisy-anketa-skaut-01

Aktuálnosť tém

casopisy-anketa-skaut-01

Použiteľnosť tipov a rád

casopisy-anketa-skaut-01

Praktickosť článkov

casopisy-anketa-skaut-01

Rozsah článkov

casopisy-anketa-skaut-01

Rozsah časopisu

casopisy-anketa-skaut-01


Z výsledkov možno usúdiť, že väčšina z respondentov pridelila 4 a 5 bodov. Čo sa dá pomenovať za takmer všeobecnú spokojnosť s formou, ktorú vydávame. Čísla sú to pekné, samozrejme, no hodnoty 3 a menej nás však nenechajú spať na vavrínoch. Sú štartovacím motorom k novým a ďalším zlepšeniam, ktoré ako dúfame, budú z kategórie vydarených.


Rubriky, ktoré sa vám v Skautovi páčia

casopisy-anketa-skaut-01


Dá sa povedať, že rubrika „21 vecí, ktoré…“ s počtom hlasov 60 absolútne prevalcovala zvyšok časopisu. Druhá v poradí, rubrika skauting, kde ste si za posledné obdobie mohli prečítať články „Aspoň jeden dobrý skutok, Buď pripravený, Nie je ľahké sľub dodržiavať, Nováčik v našej družine“ získala 46 hlasov. Medzi ti obľúbenejšie sa tiež radia reportáže z akcií, 5 tipov, programové články, skautská prax, záhady a reklamy na skautské akcie.

V časti ankety, kde bolo možné ukázať svoje antipatie, resp. označiť neobľúbené rubriky to vyhrala inzercia (komerčná) a smutne priznávam, že aj úvodník. Hlavolamy sa tiež ukázali ako niečo, čo moc nemusíte. Alebo neviete?

Nápad na vylepšenie, či zmenu?

Veľmi nás teší, že ste neváhali vaše nápady napísať. Dokopy ste tak dali takmer dve A4 návrhov na vylepšenia, či zmeny. Vyberám niektoré z nich a pokúsim sa o adekvátny komentár k nim.

 • Viac skautskej praxe, prepracovanejšia skautská prax.

Rubrika o skautskej praxi je pomerne časovo náročná. Treba si nájsť dostatok času na prípravu a napokon aj na samotné riešenie problematiky niekde v lese. V ostatných číslach pre vás pripravovali túto rubriku Bučo a Hapči, ktorí nevedeli vzhľadom na iné povinnosti prisľúbiť, že bude v ich časových možnostiach pokračovať ďalej. Preto hľadáme nových zanietencov do skautskej praxe, ktorí by chceli v tejto rubrike pokračovať.

 • Keby bol v každom čísle článok o nejakom inom zbore, aké netradičné akcie robia, finty, atď. Zbory by si tak mohli dávať rady a budeme vedieť ako sa skautuje na inom konci Slovenska.

Snáh o obnovenie niekdajšie rubriky „Náš zbor“ bolo už viacero. Vždy to však stroskotalo na pokračovaniach, kedy bolo potrebné dodať o samotnom zbore podklady. Ak chceš váš zbor odprezentovať, alebo pomôcť pri „vymáhaní“ fotiek a textov od zborov, tak pokojne píš na skaut@skaut.sk.

 • Skaut je úplne mega-tuctovo-super-mega-špica-úžasný 😉 nemenil by som nič, hlavne nech je v každom čísle recept a 21 vecí, ktoré….. to si vždy prečítam ako prvé 🙂

Ďakujeme, tešíme sa. 21 vecí je populárnych všeobecne, no recepty až takú tuti-fruti priečku neobsadili, preto je skvelé, že aj takáto špecifická téma má svojich fanúšikov.

 • Viacej nápadov na aktivity – konkrétne rady… / Privítala by som viac strán a viac nápadov na družinovku.

V celom ročníku 2014 boli špeciálne radcom venované minimálne 4 strany nápadov a inšpirácií,  z ktorých možno čerpať pri príprave družinoviek. Jar 2015 bola dokonca programovým špeciálom. Každopádne veríme, že tipov a rád nie je nikdy dosť a myslíme na tom pri zostavovaní ďalších čísiel.

 • Menší uvodník.

Áno, samozrejme. Tiež ho moc nemusím a vždy sa pri ňom poriadne vytrápim. No menším úvodníkom, by sa akurát tak získal priestor pre obsah, alebo tiráž.

Snažil som sa vybrať niekoľko náhodných nápadov. Mnoho z nich časopis chválilo, za čo ako  redakcia ďakujeme.

Veľká kopa reakcií potom len dokazovala rôznorodosť a staré známe „koľko ľudí, toľko chutí“. Na jednej strane kratšie články, na druhej dlhšie. Niekto by rád menej obrázkov, príbehov – hlavne nech je tam čo najviac praktických vecí, iný by zasa rád nejakú beletriu, či sci-fi príbehy…Časopis Médium

Vydávaný už 19 rokov, aktuálne 4x ročne, doručovaný pre registrovaných v Slovenskom skautingu od 18 rokov vrátane priamo do poštových schránok. Za svoju históriu si prešiel snáď najvýraznejšou zmenou na začiatku roka 2014, kedy prešiel do plnofarebnej verzie. Z pôvodného mesačníka sa stal štvrťročník formátu B5. Aktuálnych 44 plnofarebných strán dostáva 1 770 členov (jar 2015).

casopisy-anketa


Aký je váš pohľad na časopis Médium

casopisy-anketa-medium

Čo v Médiu čítate

casopisy-anketa-medium


Už spomínanou najväčšou novinkou Média bol prechod z čiernobieleho vnútra (farebná len obálka) na celofarebný časopis. Táto udalosť sa samozrejme stretla tak ako s pozitívnymi ohlasmi, tak aj s „hejtovnými“ reakciami založenými na tradíciách. Cieľom takto výraznej zmeny bola samozrejme snaha o zlepšenie kvality a reklamy-schopnosti časopisu pre budúcnosť v pozadí s dobrým úmyslom. Nebola to veru ľahká úloha a to, či sa cieľ, ktorý sa stal cestou začal napĺňať správnym smerom si môžete pozrieť v grafoch nižšie. (1 – najmenej, 5 – najviac)


Prechod z čiernobielej na farbu

casopisy-anketa-medium

Nová grafika

casopisy-anketa-medium

Grafické spracovanie

casopisy-anketa-medium

Tematicky ladené čísla

casopisy-anketa-medium

Dvojstranové úvody do tém

casopisy-anketa-medium

Aktuálnosť tém

casopisy-anketa-medium

Použiteľnosť tipov a rád

casopisy-anketa-medium

Praktickosť článkov

casopisy-anketa-medium

Rozsah článkov

casopisy-anketa-medium

Rozsah časopisu

casopisy-anketa-medium


Musím sa priznať, ale myslím, že je to v poriadku, lebo predpokladám, že väčšina z čitateľov sa až sem nepreskrolovala (tí, čo nemajú radi grafy sa sem už vôbec nedostanú), že ďalšou výraznou zmenou na obálke bola odstránenie tvrdenia „časopis so skautským duchom“. Po vytratenom duchovi z pred niekoľkých rokov odišla tak aj posledná časť prvopočiatočnej rebélie z 90. rokov. Ale ako sa zdá, nik to nereklamoval a tak našou najväčšou obavou bolo prijatie plnofarebného vnútra a zmeny grafiky obcou roverov nad 18 rokov. Zdá sa však, že poväčšine nastal stav spokojnosti a osobné hodnotenie dopadlo ešte lepšie ako to grafické vyššie.

Hlavným cieľom, a mojou skromnou víziou bolo urobiť z Média metodický materiál, ktorý bude nápomocný aktívnym ľuďom v skautingu. Viem a chápem, že registrovaným návštevníkom táborov to asi veľa nedá, ale v tomto prípade dôležitejšími pre organizáciu sú vodcovia a ľudia, ktorých chuť na dobrovoľníctvo ešte neprešla. Navyše sa na časopis pozerám ako na štvrťročník, v ktorom by asi nemalo moc veľký zmysel rozoberať nejaké hyper aktuálne a pálčivé témy ako by tomu mohlo byť trebárs pri mesačnom vydávaní.


Rubriky, ktoré sa vám v Médiu páčia

casopisy-anketa-medium


Medzi tie najzaujímavejšie rozhodne patrí Téma čísla (Storočnica skončila, čo ďalej?, Letná tábor, Skaut vs. nováčik), Rovering (Možnosť sebarealizácie, FestroverMoot, Ako získať roverov a potom ich nestratiť, Potvrdené – vysoká šola nie je choroba), Oddiel (4x táborové oddielovoradovanie (sa)) a Duchovno (Červená značka, Tristárka, Žehlička, Aktivity na tábor), čo symbolizuje dopyt po praktických veciach využiteľných v činnosti.

Články, ktoré sa vám najviac páčili

 • Tábor: šanca, ktorá sa opakuje len raz za rok (leto 2014)
 • Ako spestriť vĺčatám tábor (leto 2014)
 • Váš (môj) táborový realizačný tím (leto 2014)
 • Rovering: možnosť sebarealizácie (leto 2014)
 • Ako získať roverov a potom ich nestratiť (jeseň 2014)
 • 7 tipov na to, aby sa dobrovoľník cítil dobrovoľne (jeseň 2014)

Nápad na vylepšenie, či zmenu?

Aj pri Médiu nás veľmi teší, že ste neváhali vaše nápady napísať. Dokopy ste tak dali takmer dve A4 návrhov na vylepšenia, či zmeny. Vyberám niektoré z nich a pokúsim sa o adekvátny komentár k nim. Za niektoré publikácie sa ospravedlňujem, no nedalo mi sa nepodeliť…

 • Článok o náboroch bol až v jesennej časti, ktorá keď nám prišla už sme mali po nábore a nemohli sme sa inšpirovať dobrými nápadmi, ale určite ich využijeme do budúcna.

Jesenné číslo nás veľmi mrzí. Médium bolo pripravené už začiatkom septembra, no keďže idú všetky časopisy do tlače spolu, tak muselo počkať na jeden, ktorého výroba meškala.

 • Vrátenie sa k čiernobielemu prevedeniu. Kľudne obálku farebnú, ale vnútri je dôležitejší obsah ako veľké obrázky. / Návrat k čiernobielej verzii

Obsah je nad formou samozrejme dôležitejší. No osobne si nemyslím, že by prechodom do farby nejakým spôsobom utrpel. Časopis mal v podstate dve možnosti, bude príde k zlepšeniu/vylepšeniu, alebo zanikne. Skúsili sme túto cestu…

 • Mne sa veľmi páči táto forma…bála som sa, že po skautovi bude Médium menej záživné, ale opak je pravdou.

…a zdá sa, že sa páči.

 • Je super ,no možno by som pridala neaké osobnejšie články ako napríklad v každom čísle predstaviť zbory SLSK myslím že každý si rád prečíta o iných zboroch ,ako to kde funguje ,alebo niečo na takýto spôsob :). Inak niet čo dodať robíte skvelú prácu.

Táto téme je skôr pre časopis Skaut. Vyzerá to tak, že sa jej vzhľadom na dopyt nevyhneme 😉

 • S Médiom som spokojný, no mrzí ma, že skautské časopisy vychádzajú len štvrťročne a nie mesačne ako to bolo kedysi. Prechod na plnofarebnú verziu je pekný, ale skôr ma potešia kvalitné články a nové nápady na inšpiráciu ako farebné obrázky. Pozitívne hodnotím najmä rozhovory so skautskými/roverskými osobnosťami a články venujúce sa roverskému programu. Vždy sa teším aj na Andyho príbehy s duchovným rozmerom. Chýbajú mi Beznožove články a príbehy 🙂

Žiaľ finančná situácia neziskového prostredia nám nedovoľuje vydávať a distribuovať priamo do poštových schránok časopis každý mesiac. Na kvalite sa snažíme pracovať a čitateľom z veľkej časti ponúknuť kvalitný obsah. Ale ako hovorím, vždy musí byť jeden slabý článok, aby mohli vyniknúť tie ostatné. Pričom určenie „slabého článku“ je častokrát individuálne.

 • Súčasné Médium je super pre svoju cieľovú skupinu – roverov. Privítal by som možno rubriku zameranú na cieľovku oldskautov, keďže táto skupina (aspoň o tom neviem) svoj časopis nemá. Nemusia to byť hneď dôchodcovia, ale ľudia v klasickom produktívnom veku – pracujúci, vychovávajúci okrem skautov aj svoje vlastné deti. Sem tam sa niečo objaví, ale zdá sa mi, že by to bolo super to sem zapojiť..

Zaujímavý nápad. Najväčším orieškom však bude nájsť autora, ktorý by sa chcel tejto problematike venovať. Určite o tom dáme reč, keď sa najbližšie stretneme…

 • Čierno biela mala nádych undergroundu no je tažké to vrátiť spať :/ a viem to pochopiť

Ďakujeme!

 • Médium je čoraz lepšie, možno ešte keby sa ešte trochu viac zameralo na problémy oddielových vodcov. Možno aj formou častejšie rozosielaných dotazníkov podobných tomuto, presne zameraných na vodcov – možno neodpíše veľa ľudí, ale oplatí sa to.

Budeme sa snažiť častejšie spolupracovať s lesnými školami, ktoré ako dúfam budú mať celkom primeraný prehľad o dnešných problémov vodcov.

 • UŽ KONEČNE NEMEŇTE DIZAJN TAK ČASTO A VEĽKOSTI TIEŽ. keď už raz dačo meníte, tak nech to neje miliónkrát kým sa to ustáli. Strašne ma rozčulovalo, keď malo Médium bud inú veľkosť alebo zas iný dizajn.

Oceňujem použitý caps lock, len neviem, či sa v klávesnici sekla omrvinka z rohlíka, keď niekto jedol alebo je to signál rozčúlenia… Diakritiku som si dovolil doplniť. Čo sa týka zmeny dizajnu, či formátu, tak časopis Médium vychádza vo formáte B5 (165x230mm) od roku 2011, od roku 1995 až do septembra 2006 to bola A5 (148×210mm), od septembra 2006 do 2010 (vrátane) to bolo o niečo väčie ako B5 (170x247mm). Grafika sa zmenila od septembra 2006 až na jar 2014, tj.  7,5 roka sme sa pozerali na tu istú grafiku v čiernobielom prevedení…

 • Veci aj pre radcov, to, že je niekto rover neznamená, že už nie je radca, nápady na družinovku, napr. urob si sám 🙂 iniciatíva pre šikovných roverov – tvora pece na pizzu, odstránenie plesne zo stien v skautskom dome.. 😀 (to bol len nápad, pleseň nemáme)

Médium a hlavne web www.skaut.sk sú naklonené akejkoľvek myšlienke a dobrému nápady. Tieto sú dobré. Častým problémom pre realizácii je nájsť človeka, ktorý by danú tému spracoval, či dodal výstup zo svojej už realizovanej veci. Preto ak ste niečo podobné už robili, pokojne napíšte na skaut@skaut.sk

 • Médium je podľa mňa super a privítala by som ešte viac nápadov/návrhov na program družinoviek.

Drzžinovkám sa vo veľkej miere venuje Skaut, nakoľko predpokladáme, že vo veku 11-17 rokov je viac radcov ako vo veku 18+. Každý skautský vodca tento časopis dostáva automaticky. Je to aj možnosť si ho predplatiť na www.predplatne.skaut.sk za 4€ na rok.


Aj reakcie na Médium len dokazovali, že „koľko ľudí, toľko chutí“. Niekomu sa proste prechod na farbu páči a iný ju už len z princípu popiera. Na jednej strane dizajn a grafiku niekto hodnotí pozitívne, no na druhej, by niekto iný najradšej zmenšil text, vyhodil obrázky a natlačil v ďalšom stĺpci, čo najviac textu. Na 100% sa určite vyhovieť každému nedá.

Skutočnou výzvou teda ostáva namiešať ten správny univerzálny koktail s poctivou rovnováhou pre každého.

casopisy-anketa

Šéfredaktor časopisu Médium a koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku
ZDIEĽAŤ