Betlehemské svetlo má už celé Slovensko

Skauting, Téma
3142

Už po dvadsiaty druhý krát priniesli skautky a skauti na Slovensko svetlo z Betlehema, aby rozžiarilo každý kút našej krajiny a obohatilo sviatočnú atmosféru Vianoc svojím posolstvom jednoty, lásky a mieru.

Svetlo prišlo na Slovensko

Tento rok odpálili 10. decembra 2012 skauti a skautky zo Slovenska svetielko v kostole Neuerderberg vo Viedni. Netradične sa o to postarala aktuálna Družina roka. Hneď v ten deň ho ešte družina Bobrov z Dolného Kubína priniesla do Prezidentského paláca, kde ho prebral prezident SR, pán Ivan Gašparovič.

[quote]Prezident SR Ivan Gašparovič spolu s manželkou pani Silviou Gašparovičovou prijal dňa 10. decembra 2011 v Prezidentskom paláci v Bratislave slovenských skautov, ktorí im odovzdali Betlehemské svetlo – plamienok z Baziliky Narodenia Pána v Svätej zemi.

Náčelník Slovenského skautingu Ľubomír Ondrušek vyzdvihol, že Betlehemské svetielko odovzdáva hlave štátu ako prvému predstaviteľovi krajiny, hneď po tom, ako ho dnes družina Bobrov z Dolného Kubína odpálila vo Viedni v Kostole Sv. Rodiny. Svetielko budú ďalej deti zo skautských oddielov roznášať po celom Slovensku. „Každým odpálením plamienka dúfame, že sa rozšíri na celom Slovensku myšlienka pokoja, ľudského porozumenia a lásky.“

Prezident Ivan Gašparovič vyzdvihol, že sa toto stretnutie v Prezidentskom paláci stáva pravidlom: „Vždy ku koncu roku, kedy oslavujeme Vianočné sviatky, svetielko Betlehema nám má priniesť novú nádej, novú radosť zo života a pripomínať, že ľudia na svete sa majú mať radi, majú sa navzájom rešpektovať a majú si vytvárať podmienky pre to, aby svet bol lepší a krajší.“

zdroj: prezident.sk[/quote]

O prinesení Betlehemského svetla do Prezidentského paláca si môžte prečítať aj na bratislava.sme.sk a hnonline.sk. Videoreportáž si môžete zasa pozrieť na ta3.com.

Svetlo putovalo ďalej

Už na druhý deň, teda 11. decembra sa svetielko odpálilo aj v Poľskom Zakopanom.

Už ho má celé Slovensko

Včera, 18. decembra sa od skorého rána sa rozbehli vlaky so skautskými posádkami, ktoré šírili Betlehemské svetlo po Slovensku. V priebehu dňa ho doručili po 20 hlavných i vedľajších železničných tratiach do 300 miest a obcí, od Kútov na západe až po Čiernu nad Tisou na východe republiky.

Skauti z Leopoldova urobili krátku vtipnú videoreportáž z odpaľovania svetielka na miestnej vlakovej stanici.

Správy o tom ako svetlo putovalo Slovenskom boli priebežne aktualizované na facebooku.

O betlehemskej reťazi sa tiež dočítate napríklad na prievidza.sme.sk, tvnoviny.sk a tasr.sk.

 

[camera]Máte aj vy nejaká zaujímavé dokumentačné materiály z tohtoročného Betlehemského svetla? Pošlite nám ich na e-mailovú adresu skaut@skaut.sk. Ďakujeme![/camera]

Koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku
ZDIEĽAŤ