Voda z pohľadu fyziky

  Téma, Zaujímavosti
6990

Tvorí takmer 70 % tela dospelého človeka. Pokrýva približne 70 % zemského povrchu. V čistom stave dosahuje pH 7.0… Práve nám padli tri sedmičky v banku a vyhrávame VODU! Stretávame sa s touto kvapalinou každý deň a kto tvrdí že nie, tak buď klame alebo smrdí :).

Nie 3, ale 5

Bežný človek by povedal, že táto zázračná kvapalina sa nachádza v troch skupenstvách. Ako plyn, kvapalina a tuhá látka. Fyzici, ktorí sa ani zďaleka nemôžu počítať za bežných ľudí, ale zistili, že voda sa nachádza v minimálne 5 skupenstvách a v tuhom stave (ľad) nadobúda dokonca najmenej 14 rôznych fáz. S touto skutočnosťou sa môžete stretnúť aj v bežnej praxi pri stavaní snehuliakov. Ak vám doteraz nešlo do hlavy, prečo sa ten sneh raz lepí a raz rozpadáva a raz padajú veľké vločky a raz malé, tak práve pre toto.

Urobme si pokus

Vráťme sa ale k tým skupenstvám. Ak máte doma super chladničku, ktorá dokáže chladiť na -120 °C, tak iste viete, že voda sa pri tejto teplote začne správať naozaj divne. Tento jav sa nazýva ultraviskozita, pre nás smrteľníkov ale stačí povedať, že sa voda dostane do konzistencie ako med. Ak klesneme s teplotou pod -135 °C tak nám zase stuhne, ale ľad zostane priezračný, bez akejkoľvek kryštálovej štruktúry. Nemusíte mať ale hlavu v smútku ak práve vaši rodičia odmietajú, aj napriek vášmu naliehaniu, zakúpiť super chladničku. Zaujímavé veci sa dajú robiť aj s tou obyčajnou. Stačí ak si zaobstaráte čistú vodu (odporúčam destilovanú a tú dosiahnete viacnásobným prevarením obyčajnej vody) a dáte ju do mrazničky na dlhšiu dobu. Najlepšie je použiť kontrolnú vzorku z bežnej vody, ak zamrzne táto vzorka tak tá druhá je pripravená na pokus. Voda má totiž schopnosť „podchladiť sa“, takže aj pod bodom mrazu zostane tekutá. Potrebuje totiž nejakú nečistotu alebo hranu, na ktorej by sa začal tvoriť ľad. Ak vyberiete takto podchladenú vodu z chladničky a zamiešate ju lyžičkou alebo iba jednoducho buchnete s fľaškou premení sa táto voda na ľad pred vašimi očami. Ak sa tak nestalo skúšajte ďalej, iste sa vám to raz podarí.

Zdroj: youtube.com

S rozumom

Každý človek potrebuje pravidelný prísun vody. Predsa len, bez jedla dokážeme prežiť skoro mesiac na rozdiel od vody, pri ktorej dochádza k úmrtiu už po 7 dňoch. Keď sa však hovorí, že všetkého veľa škodí, myslí sa tým aj voda. Stav vodnej intoxikácie sa dá privodiť ak vypijete cca 3 litre vody v priebehu jednej hodiny. Prudko sa zníži hladina sodíka v krvi, čím sa následne spôsobí nerovnováha vody v mozgu (mozog je tvorený zo 75 % vodou). Vodná intoxikácia sa často vyskytuje u športovcov počas ich vrcholových výkonov, keď si neuvedomujú koľko vody pijú. V kritických prípadoch dochádza ku kolapsu a smrti. Pime teda s rozumom.

Ako sekundové lepidlo

Zoberme si pod drobnohľad trochu ľadu. Predpokladám, že každému z vás sa už stalo, že chytil kocku ľadu a pri pokuse ju hodiť do nápoja sa vám zdalo, akoby vám na chvíľu ostala prilepená na prstoch. Na pochopenie tohto lepkavého fenoménu si musíme ozrejmiť dva fakty.

1. voda je jediná tekutina, ktorá so znižujúcou sa teplotou znižuje aj svoju hustotu. Preto napríklad plávajú ľadové kryhy na hladine, sú totiž ľahšie ako voda. Molekuly v ľade sú od seba ďalej vzdialené ako vo vode, preto ak zatlačíme na ľad spôsobí to priblíženie molekúl k sebe a tak zmenu skupenstva na tekuté.

2. Prsty každého človeka sú z vnútornej strany pokryté vrúbkami s jedinečným usporiadaním. Vrúbky sú pokryté ochrannou vrstvou potu. Ale vráťme sa späť k nášmu problému. Po zatlačení na kocku ľadu sa pôsobením tlaku a tepla nášho prsta v danom mieste premení tenká vrchná časť ľadu na vodu. Táto voda sa nám potom rýchlo rozvedie sieťou kanálikov, tvorenou vrúbkami, po celej ploche prsta v kontakte s látkou. Ako sa takáto chladná tekutina premiestňuje po povrchu, ochladí povrch prsta natoľko, že ju už nemá čo držať v kvapalnom skupenstve. To znamená, že zamrzne aj s našimi kanálikmi a my máme primrznutý prst ku kocke ľadu. Táto sila je však veľmi malá a tak s minimálnou námahou sa nám našťastie podarí odtrhnúť prsty do pôvodného stavu. Tento efekt sa neprejavuje iba na zamrznutých kockách ľadu, ale aj na všetkých, hlavne kovových, predmetoch v zimnom období, ktoré sa nachádzajú vonku. Rodičia nám povedali aby sme neoblizovali kovové zábradlia, ale neviem či vám spomínali, aby ste použili rukavice na roztláčanie škodovky. Pri roztláčaní auta vyviniete dosť veľký tlak na rozmrazenie námrazy a plechová kapota zas zabezpečí následné chladenie… Nikto asi nechce zažiť pohľad na odchádzajúce auto aj vašou kožou nalepenou na aute.

Jedno múdre čínske príslovie hovorí: Ak piješ vodu, mysli na prameň. Snažme sa preto vrátiť vode to čo nám každý deň dáva a neplytvajme zbytočne touto potrebnou tekutinou.