Päť jesenných PC tipov pre družinu

5 tipov, Technológie
987

Nevysedávajte na Pokeci a Facebooku. Počítač sa dá v skautskom programe využiť aj zaujímavejšie. Pripravte si nevšedný družinový program a zabavte sa s novými technológiami.

Nerobím si ilúzie, že súčasní mladí skauti pri počítači netrávia rovnako veľa času ako ich rovesníci. Používať počítače a mobily dnes jednoducho patrí k životu a každá mamina raz musí pochopiť, že pri tom dlhom vysedávaní za „compom“ riešime veľmi dôležité veci. Ale pozor, počítačové vysedávanie môže ľahko skĺznuť do zbytočného márnenia času. A to je problém, ktorému treba predchádzať! Hoďte staré nudné a zbytočné aktivity za hlavu a s celou družinou skúste niektorý z našich tipov na dlhé jesenné večery.

1. Družinová webstránka

Má vaša družina všetko, čo by mala mať každá správna družina? Vlajku, kroniku, svoju výbavu… OK, výborne! Ale máte vlastnú webstránku? Ak odpovedáte „áno“, uznanlivo kývam hlavou. Ak však webovú stránku nemáte, je načase nejakú vytvoriť. Preskúmajte, ako vlastne webové stránky vznikajú a aké možnosti máte, ak chcete svoju prezentáciu zavesiť na internet. Naučte sa tvoriť jednoduchú grafiku a používať rôzne skripty a programovacie jazyky. Ak vás tvorba družinovej „webky“ chytí za srdce a pohráte sa s detailmi, budete môcť prípadným záujemcom predviesť stránku ako výsledok vašej tvorby. Nepochybujem, že s ostatnými členmi družiny, po malom brainstormingu, vymyslíte, čo všetko okrem predstavenia členov, zápiskov z akcií a množstva fotiek ešte nesmie na kvalitnej družinovej stránke chýbať.

2. Blogy

Je niektorý člen vašej družiny urečnený natoľko, že časom začne liezť na nervy aj tým najpokojnejším povahám? Odporučte mu založiť si blog, na ktorom bude môcť svoje myšlienky sformulovať a každý si ich tam kedykoľvek môže prečítať. Samozrejme, nielen pre urečnených ľudí je blog ideálnym nástrojom na zdieľanie myšlienok, skúseností a názorov. Správny skaut sa zaujíma o to, čo sa deje v jeho meste a krajine. Vytvára si názor aj na dôležité veci, ktoré sa dejú vo svete. Naučte sa v blogoch sformulovať svoje názory do uceleného článku a odovzdať ich svetu. Píšte o hocičom, ak máte pocit, že sa v tom aspoň trochu vyznáte. Blog je ideálnym formátom na písanie o čomkoľvek od táborníckych skúseností, až po tipy na návštevu zaujímavých miest doma či v zahraničí. Ak na družinovú webstránku nalinkujete hodnotné blogy všetkých členov družiny, o pravidelných návštevníkov z radov skautov i neskautov nebudete mať núdzu.

Naučte sa v blogoch sformulovať svoje názory do uceleného článku a odovzdať ich svetu.

3. Aktívny geocaching

Ako skauti, žijúci v 21. storočí, isto viete, čo je GPS a počuli ste už aj o „geocachingu“. No ruku na srdce bratia a sestry – neskončilo to vždy tak, že i keď ste o „geocachingu“ počuli, napokon ste sa nevydali hľadať skrýše a poklady? Kedykoľvek je čas urobiť prvý krok! Naštudujte si základné informácie a vyrazte na svoju prvú „keškovú“ výpravu. Ideálnym miestom, kde sa dá dozvedieť všetko dôležité, je napríklad stránka www.geocaching.sk. Tu však dobrá zábava ešte len začína. Každý, totiž, môže skrýše nielen hľadať, ale aj vytvárať. Naučte sa s družinou, aké rôznorodé typy „kešiek“ môžete schovávať. Pripravte niekomu nevšedný zážitok so „záhadovou cache“. Pozvite inú družinu na „event cache“, alebo zorganizujte netradičný výlet s použitím „multi cache“. Informujte turistov, ktorí navštívia vaše mesto, o krásnom zákutí prostredníctvom „kešky“, umiestnenej na dôležitom mieste. Práve takéto aktívne prispievanie do tvorenia „geocachingovej siete“ je omnoho zábavnejšie, ako obyčajné hľadanie skrýš.

4. Foursquare

Sociálne siete Facebook či Twitter sú klasika, ktorú netreba bližšie predstavovať. V poslednom období sa ale objavujú takzvané geolokalizačné sociálne siete. Spájajú používanie počítača a mobilného telefónu. Ich podstatou je prostredníctvom mobilného zariadenia povedať čosi o tom, kde sa nachádzate, ako to tam vyzerá a čo je tam zaujímavé. Jednou z najrozšírenejších sietí tohto typu je Foursquare. Ak máte vhodný mobil, dátové pripojenie cez mobilný internet alebo WiFi a nainštalovanú ovládaciu aplikáciu, môžete sa začať „checkovať“, teda prihlasovať na miesta, na ktorých ste. Že okolo vás žiadne miesta vytvorené nie sú? Tak ich s družinou sami vytvorte. A nezabudnite pridať informáciu, ktorá bude užitočná pre iných používateľov, ktorí sa prihlásia. Ako skauti môžete spraviť dobrý skutok aj tým, že do popisu uvediete otváracie hodiny staničného bufetu, odporúčanie na najlepšie jedlo v podniku či pripomienku o tom, že na námestí sa nachádza nové múzeum. Dajte zbohom časom, kedy turistom krížili plány neaktuálne turistické informácie v sprievodcovi. Okrem dobrej zábavy a zbierania odznakov za rôznorodé úlohy vám Foursquare môže priniesť aj zľavy a akcie v obchodoch a podnikoch. Aj na Slovensku už máme kaviarne, v ktorých dostanete minerálku zadarmo za obyčajný „check-in“ na sieti.

5. QR kódy

Počuli ste už o QR kódoch alebo 2D kódoch? Sú to malé štvorčeky s vyfarbenými drobnými plôškami, ktoré môžete nájsť na obaloch od výrobkov alebo v časopisoch. Keď v mobilnom telefóne spustíte niektorú z čítačiek týchto kódov a namierite na čudesný štvorček fotoaparát mobilu, prečítate QR kód ako pokladníčka čiarové kódy v Tescu. Samozrejme, s tým rozdielom, že sa po pípnutí objaví zakódované posolstvo. Môže to byť krátky text, kontaktné údaje z vizitky, ale aj odkaz na webovú stránku. A čo s tým? Choďte na stránku www.i-nigma.com, stiahnite si do mobilu čítačku a skúste na tej istej stránke vytvoriť vlastné kódy. Pridajte svoj QR kód na svoju vizitku, nech si váš kontakt môže hocikto jednoducho nahrať do mobilu bez stláčania tlačidiel. Zakódujte šifru z hry práve do QR kódu a oživte atmosféru úplne novou aktivitou. Rozmiestnite po klubovni pár kódov so zakódovanými myšlienkami známych ľudí a sledujte, ako ich budú ostatné družiny postupne skúmať. Možností, ako sa zabaviť s týmto malým technologickým zázrakom, je neúrekom.

Choďte na stránku www.i-nigma.com, stiahnite si do mobilu čítačku a skúste na tej istej stránke vytvoriť vlastné kódy.

[note]Zaujali ťa geolokačné sociálne siete? Načítaj mobilom tento QR kód a dozvieš sa o nich viac.[/note]