Vyhraj permanentku na 9. ročník festivalu HoryZonty

  Súťaž
1874

Tri novembrové dni budú v Trenčíne opäť patriť dobrodružstvu, adrenalínu, prírode a športu. V dňoch 13. až 15. novembra sa bude v priestoroch Posádkového klubu konať festival dobrodružných filmov HoryZonty.

Deviaty ročník festivalu HoryZonty bude v znamení vody

TRENČÍN. Deviaty ročník festivalu prináša viaceré novinky. Jednou z nich bude rozšírenie spektra outdoorových prezentácií o rybárstvo a špeciálne športový a extrémny rybolov. „Hosťom festivalu bude Trenčan Jaroslav Sámela, ktorý sa už viac ako tridsať rokov venuje rybárčeniu. V posledných rokoch sa zameriava na lov dravých rýb,“ informuje riaditeľka festivalu Mária Dutková. Niekoľkonásobný majster sveta družstiev aj jednotlivcov v love rýb na prívlač festivalovým návštevníkom porozpráva aj o boji so statnými rybími súpermi, za ktorými cestuje stovky kilometrov. A to všetko doloží prezentáciou fotografií. Jeho historky z slovensko-českej rybárskej výpravy do Mongolska doplní ďalší športový rybár z Čiech Petr Procházka.

V znamení vody sa bude tento rok niesť celá sekcia Dobrodružstvo vo Vyšehradskom regióne, ktorá sa koná s finančnou podporou International Visegrad Fund. Na festival zavíta maďarský moreplavec Gábor Rakonczay, ktorý si meria sily s nekonečným množstvom vody v moriach a oceánoch. V roku 2011 sa vydal sám, z európskeho brehu naprieč Atlantickým oceánom na plavbu dlhú 6400 kilometrov. Po 77 dňoch strávených na špeciálne upravenom kanoe zakotvil v Karibiku. Za tento výkon sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov. Paradoxne sa takýto počin podaril športovcovi z vnútrozemskej krajiny. Celkovo oceán prepádloval dvakrát a dvakrát ho preplával na plachetnici. Spolu prebrázdil viac ako 30-tisíc kilometrov.

pozvanka-horyzonty-2014-2

Gabor Rakonczay – Maďarský moreplavec. Foto: HoryZonty.sk

Vody sa bude týkať aj multimediálna prezentácia významného poľského ekológa a hydrobiológa Romana Žureka, ktorý prezradí, že ochrana životného prostredia a špeciálne vôd vie byť aj adrenalínovou záležitosťou.

Voda, ale v pevnom skupenstve bude parketa pre slovenského polárnika Petra Valušiaka. Jeho putovanie krajinou ľadu priblíži film Pavla Barabáša s názvom Polárnik, ktorý bude zároveň aj úvodným filmom festivalu. Ponúka príbeh človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám na najchladnejšom kontinente. Po skončení filmu Peter Valušiak porozpráva viac o svojich výpravách aj ďalších plánoch.

pozvanka-horyzonty-2014-2

Úvodným filmom festivalu bude film Polárnik od Pavla Barabáša. Foto: HoryZonty.sk

Hlavný festivalový program pozostáva z prehliadky profesionálnych filmov, súťaže amatérskych filmov. Dopĺňajú ho prezentácie hostí a diskusie. V piatich filmových blokoch uvidia diváci najlepšie a na medzinárodných filmových festivaloch oceňované filmy. Do súťaže pre amatérskych filmárov prihlásili autori zo Slovenska i Čiech 22 snímok. Víťazný neprofesionálny film vyberie porota, o svojom favoritovi rozhodnú aj diváci.


Vyhraj permanentku na 9. ročník festivalu HoryZonty

Odpovedz na jednoduchú súťažnú otázku a permanentka môže byť tvoja!

Súťažná otázka: Putovanie, ktorého známeho slovenského polárnika priblíži film Pavla Barabáša s názvom Polárnik?

Odpovede na súťažnú otázku posielajte do 10. novembra spolu o svojím menom na emailovú adresu skaut@skaut.sk. Do predmetu uveďte Horyzonty.


Tradičnou je aj fotosúťaž, tohtoročnou témou je „Kto z koho“. Víťazné a ocenené snímky budú tradične prezentované na výstave. Ďalšia výstava festivalu Orbis Terrarum skalického grafika, dizajnéra a fotografa Eduarda Timka prináša reportážne fotografie z jeho ciest po Južnej Amerike, Afrike. Zachytil na nich nielen krásu krajiny, ale aj život kmeňov, ktoré postupne pohlcuje civilizácia. Fotografie Jaroslava Sámelu a Petra Zachara zobrazujú ich putovanie za rybami. Krajinu pod himalájskymi velikánmi priblíži výstava Nepál Namaste Zuzany Jargašovej. V tomto prípade nepôjde o fotografie, ale grafiky vytvorené technikou linorytu. Vznikli po autorkinej návšteve Nepálu, kde ju ovplyvnili obrazy hôr, ľudí a zážitky z tejto zaujímavej krajiny. Všetky výstavy budú v priestoroch Posádkového klubu prístupné aj širokej verejnosti počas konania festivalu. Viac informácií na horyzonty.sk

Súčasťou programu festivalu bude aj niekoľko prednášok a worshopov ako Kúzelné uzlenie a Outdoorové varenie, na ktorých sa môžu záujemcovia naučiť, ako vytvoriť uzlíky a zaujímavé suveníry z lana, či ako variť a stravovať sa v extrémnych prírodných a klimatických podmienkach.

pozvanka-horyzonty-2014-2

Workshop o tom, ako sa stravovať a variť v náročných prírodných podmienkach. Foto: HoryZonty.sk

Sprievodný program má tradičné miesto v posledný deň, v sobotu 15. novembra. Tvoriť ho budú osvedčené podujatia ako Nosičov sen, Beh o Pohár festivalu a psie záprahy. V prípade priaznivého počasia nebude chýbať ani lezecká stena a počas festivalu bude, ako každý rok, fungovať aj detský kútik s programom Experimentovanie s vodou s lektorkami Montessori pedagogiky. Viac informácií na webe horyzonty.sk.

Festival Horyzonty sa koná v Trenčíne od roku 2006. Zameraný je na propagáciu dobrodružného filmu, všestrannú podporu zdravého životného štýlu a podporu alternatívneho využitia voľného času. Festival je miestom stretnutí širokej verejnosti, priaznivcov horských športov a filmov, ale predovšetkým mestských ľudí a mládeže, ktorí majú radi prírodu, adrenalín a zdravý spôsob života. Okrem prehliadky profesionálnych filmov a súťaže amatérskych filmov prináša festival aj viacero zaujímavých sprievodných akcií (Nosičov sen, Beh trenčianskou Brezinou), worshopy, besedy , prezentácie. Festival navštívili ako hostia mnohí športovci, nadšenci adrenalínových zážitkov, osobnosti slovenského i svetového horolezectva ako Zoltán Demján, Ivan Gálfy, Steve Lichtag, Piotr Pustelnik, Peter Hámor a ďalší. Festival sa teší veľkému záujmu návštevníkov..

Okrem prehliadky profesionálnych filmov a súťaže amatérskych filmov prináša festival aj viacero zaujímavých sprievodných akcií (Nosičov sen, Beh trenčianskou Brezinou), worshopy, besedy , prezentácie. Foto: HoryZonty.sk

Ľuboslava Sedláková, PR Horyzonty

Články publikované pod autorstvom časopisu Médium sú texty určené pre cieľovú skupinu v roverskom veku, texty zo starších čísel časopisu, alebo texty bez uvedenia autorstva.
ZdrojFestival HoryZonty
ZDIEĽAŤ