Skautujem doma: Ďalšie zahraničné inšpirácie

  Skautujem doma
4047
Foto: Boy Scouts of America / scoutingmagazine.org

Rovnako ako my, aj skauti z iných krajín sa stretávajú na online družinovkách či streamovaných táborákoch. Prečítaj si, ako popustili uzdu svojej fantázie a vymysleli svojim členom pestrý program na zahnanie nudy.

TIP: Pre jednoduchšie čítanie zahraničných stránok odporúčame nainštalovať Google translate rozšírenie pre webový prehliadač na automatický preklad stránok.

🇪🇸 ŠPANIELSKO: Skauti si obliekajú bláznivé kostýmy či pyžamá a tancujú do rytmu pesničky, ktorá je pre nich hymnou týchto dní. Všetky videá si môžete pozrieť tu. V Katalánsku (časť Španielska) funguje „letný tábor doma“. Každý deň si skauti do svojej izby prinesú kúsok skautského tábora. Napríklad počas El dia al revés ( tzv. „opačný deň“) jedia večeru ráno, tričká a šatky nosia naopak, polievku jedia vidličkou. Na tomto odkaze objavíš všetko, čo Asociácia španielskych skautov ponúka počas tejto doby.

🇫🇷 FRANCÚZSKO: Podobne ako Španieli, aj francúzski skauti sa snažia pripomenúť si letné tábory. Spia v spacákoch, majú táborové rozcvičky, raňajky, spievajú si pri online táboráku. Ako sa im darí plniť si tieto výzvy a ďalšie inšpirácie sú dostupné tu. Počul si už o tawashi hubke? Výroba podľa videotutoriálu je veľmi jednoduchá len z kúskov starého oblečenia. Je súčasťou  zoznamu aktivít na doma, ktoré môžeš robiť sám alebo so svojou družinou cez videohovor.

🇲🇰 MACEDÓNSKO: Macedónci pravidelne zverejňujú úlohy z 30-dennej skautskej výzvy, ktoré ich členovia aktívne plnia – zahrať tieňové divadlo, naučiť sa novú šifru, vyrobiť si dron alebo mini terárium s vlastnou mikroklímou podľa videonávodu (výroba je znázornená tak, že po macedónsky vedieť nemusíš). Roveri robia nákupy pre znevýhodnených a nedávno rozdávali veľkonočné vajíčka policajtom.

Zdroj: Facebook Scout Association of Macedonia

🇦🇺 AUSTRÁLIA: Každý týždeň čakajú nové kreatívne výzvy. Skauti si majú možnosť vyrobiť model tábora z dostupných materiálov či hrať hry na témy superhrdinov. Počul si už o známej Rube Goldberg Machine alebo Packing Challenge ako na obrázku? Program na každý týždeň pre všetky vekové kategórie si pozri tu alebo tu.

Packing Challenge (Austrália), zdroj: Facebook Venturers Victoria

🇲🇹 MALTA: Niekoľko „stay at home“ aktivít majú skauti možnosť plniť aj na Malte – instagramové kvízy, súťaže na Facebooku alebo zábavné aktivity na doma. Skús zaviazať 7 rôznych uzlov na jeden povraz, vyrobiť laserový labyrint zo špagátu alebo postaviť domino z kníh či iných predmetov. Zaspievať si známu pieseň z balkóna? Žiaden problém. Bonusový bod dostaneš za to, že sa pridá aj sused.

🇵🇹 PORTUGALSKO: Tu stavili na natáčanie YouTube videí, ktoré ich členov zabávajú a zároveň pomáhajú zapájať sa do skautských aktivít z domu. Navyše vytvorili vlastný kreslený seriál pre malých aj veľkých skautov.

🇨🇿  ČESKO: Bratia Česi odporúčajú geocaching, skákanie škôlky, výrobu domáceho bludiska, zdravé kokteily a mnoho ďalšieho. Rovnako založili iniciatívu Skauting doma. Pozri si nespočetné nápady z inšpiromatu, skautských časopisov, Akadémie vied ČR, skautského chodníka, SkautFóra pre vodcov a ďalších zdrojov pre všetky vekové kategórie.

Z dielne českých skautov tiež pochádza aplikácia na organizovanie družinoviek z domu.

🇯🇵 JAPONSKO: V Japonsku, okrem iného, prinášajú smiech do kuchyne vytváraním obrázkov z jedla. Veď čo vyzerá dobre, musí aj lepšie chutiť, nie?

🇺🇸 USA: Americkí skauti nezanevreli ani na skautskú prax a učia členov svojich družín zakladať ohne cez video chat. Nedávno spustili karanténny program Scout Saturday Live, v ktorom uvidíte rôzne hry, súťaže, projekty, vedecké pokusy a ešte viac. Živé vysielanie nájdeš každú druhú sobotu o 19:30 nášho času na tejto stránke.

Boy Scouts of America. Zdroj: scoutingmagazine.org

🇮🇪 ÍRSKO: Scouting Ireland spustil iniciatívu #17sdgs17days ktorá ťa počas 17 dní prevedie 17 cieľmi udržateľného rozvoja OSN (SDGs), podporí v nadobudnutí udržateľnejšieho životného štýlu a väčšieho pozitívneho vplyvu na svoju komunitu. Rovnaký koncept programu predstavili  skauti v Portugalsku (Compromisso 2030), Poľsku (Connecting Experience) a WAGGGS (The Goals). Tím európskeho jamboree v Poľsku 2021 dodatočne pripravil aplikáciu My Footprint vďaka ktorej môžeš plniť atraktívne úlohy a osvojiť si návyky na zníženie uhlíkovej stopy, teraz navyše so špeciálnou #stayhealthy kategóriou!

Viac nápadov z Rakúska, Belgicka, Fínska, Nemecka, Izraela, Poľska, Holandska, Slovinska a Švajčiarska nájdeš tu. Špeciálne odporúčame prehľadne spracované a zaujímavé nápady z Grécka, Islandu a Veľkej Británie.

Čo užitočné môžeš urobiť sám pre seba?

Využi karanténu aj na zlepšovanie vlastných schopností ktoré sa ti môžu zísť pri spoznávaní sveta po jej ukončení. Tu je pár tipov ako zahnať nudu, potrénovať si pritom hlavu a rozšíriť si obzory o zahraničí.

  • Nauč sa základy nového jazyka. Napríklad takého, ktorý sa bežne nevyučuje. Japončina, svahilčina, čo len chceš, máš na dosah ruky. Na to ti môžu pomôcť dobré aplikácie ako Duolingo, Bussu, Babbel a iné. Prípadne si nechaj poradiť od známej slovenskej polyglotky Lýdie Machovej.
  • Zoznám sa s travel blogom alebo Instagramom. Online svet ti ponúka nekonečno zdrojov na inšpiráciu pre plánovanie cesty, o živote v zahraničí, tipoch a trikoch, kde hľadať, kam ísť a ako ušetriť. Zo slovenskej a českej tvorby odporúčame Travelismus, Dreaming And Wandering, Bezmapy, Travelhacker, Travelistan.
    • travel instagramy: @lagarde,@earthpix, @cestuješ, @dnescestujem a i.

  • Zlepši si geografické vedomosti. Prostredníctvom online zemepisných hier (Seterra, Toropa, World Geography Games) alebo aplikácií (Hlavné mestá; Krajiny, hlavné mestá a vlajky sveta) môžeš spoznávať štátne vlajky, hlavné mestá alebo rôzne geografické prvky. U nás je priekopníkom portál Lepšia geografia. Na internete nájdeš aj veľa cestovateľských kvízov podľa ktorých sa vieš inšpirovať na vytvorenie vlastného kvízu pre družinu.
  • Počúvaj cestovateľské podcasty. Stačí si len zapnúť zvuk, zavrieť oči a preniesť sa mysľou do inej krajiny. Odporúčame PeliCast od portálu Pelikán, podcasty od Petra Horáka Jak do světa, Cesty Čínou od Pavla Dvořáka, Všesvet od denníka SME alebo BUBO podcast.
  • Pozeraj filmy a seriály po anglicky. Ak máš chuť na cestovateľský film s peknou myšlienkou, tak si určite zapni Tajný život Waltera Mittyho. Večne snívajúci fotoeditor časopisu Life nevylezie zo svojho mesta a jednotvárneho života, až kým sa pri hľadaní strateného negatívu dostane na tie najkrajšie miesta na Zemi, vďaka čomu zmení svoj život od základov.
    • Ďalšie tipy na cestovateľské filmy: Sedem rokov v Tibete, Prázdniny v Ríme, Spomienky na Afriku, Jedz, modli sa a miluj, Amélia z Montmartru, Vražda v Orient exprese, Dobrý ročník

Kam ďalej?

Autorky: Lýdia Kmecová, Lívia Platková

ZDIEĽAŤ