Skautujem doma: Ako si užiť zahraničný skauting bez cestovania

  Skautujem doma
2029

Úprimne povedané, čas strávený v karanténe bude určite dlhší ako tvoja tohtoročná dovolenka pri mori, no nepriaznivými letnými vyhliadkami na roverské expedície do zahraničia alebo iné cestovateľské zážitky sa určite netreba nechať odradiť. Ak máš chuť túlať sa do ďaleka aspoň mysľou, ponúkame ti inšpirácie od Zahraničnej rady ako vniesť trochu exotiky do skautského programu – či už pre jednotlivca, družinu alebo oddiel.

  • Deň zamyslenia: Aktivity pripravené pri príležitosti oslavy skautského celosvetového priateľstva sa neviažu iba k 22. februáru. Dajú sa použiť celoročne počas bežných družinoviek či oddielovek a sú určené pre všetky vekové kategórie. V uplynulých rokoch sa aktivity nesú v témach ako vodcovstvo, budovanie mieru, alebo napríklad rôznorodosť a spravodlivá integrácia. Programové balíčky sú dostupné aj v slovenčine a za ich splnenie môžeš získať nášivku.
  • Odborky: Zahraničný skauting, Svetové priateľstvo (pre skautov) či Svetobežník (pre vĺčatá a včielky) sú príkladmi odboriek zahraničného charakteru, pre ktoré stačí internet a trochu fantázie. Dozvieš sa viac o svojich obľúbených štátoch a miestach, o rozdieloch v skautských rovnošatách, o skautských hrách a táborových piesňach v iných krajinách, zahraničných skautských akciách a centrách, alebo sa môžeš zamyslieť nad tým, ako by si prezentoval/a Slovenský skauting.
  • JOTA-JOTI: Tento rok akcia potešila svojou inovatívnosťou v online skautskom priestore a pomyselný campsite by nejeden skaut chcel zažiť aj naživo. JOTI víkend sa už síce konal, ale prednášky a aktivity si vieš stále pozrieť v archíve po registrácií. Možno ťa zaujmú témy ako udržateľnosť skautských centier a WOSM obchodu, design thinking v sociálnych médiách alebo mnoho skautského obsahu v súvislosti s COVID-19. Pri tvorbe programu pre svoju družinu sa nechaj inšpirovať aj samostatnými časťami, ktoré nájdeš na campsite, napríklad usporiadanie online Youth Got Talents show, hodín spoločného wellnessu alebo vzdelávanie sa v oblasti digitálneho občianstva a bezpečnosti na internete (video nižšie).

Svet skautingu ponúka aj mnoho možností ktoré sa neviažu na odborky a akcie.

  • Čo tak si nájsť partnerský oddiel alebo družinu z inej krajiny? Jazyková bariéra sa dá vyriešiť skautmi z Česka, ale napríklad aj v Bruseli pôsobí oddiel českých a slovenských skautov. Viete robiť čokoľvek čo aj s vlastnou družinou (resp. oddielom), lebo zemepisná vzdialenosť aktuálne nehrá žiadnu rolu. Zaujímajte sa ako fungujú ich družinovky a tábor, ako vyzerá tamojšia rovnošata alebo ako oslavujú sv. Juraja, odovzdávanie Betlehemského svetla či Deň zamyslenia. Je to tiež súčasťou plnenia odborky Zahraničný skauting. V komunikácií môže pomôcť aj slovník skautských pojmov.
  • Prečo nepozvať práve tento oddiel po korone na Slovensko? Ak aj nemáte chuť hľadať si ho, nezúfajte. Každý rok, nielen v lete, prichádza do našej vlasti mnoho zahraničných skautov, ktorí ju chcú spoznať. Čo tak skúsiť naplánovať program takéhoto stretnutia? Ak to tvoju družinu, oddiel, alebo priamo teba osloví, staň sa Local Scout Guide-om a sprevádzaj. Pre zapojenie do projektu stačí napísať svojej oblastnej zahraničnej spojke.
  • Plánovať môžeš aj výlety do zahraničia. Pokojne si pozisťuj, čo zaujímavé vieš objaviť v prvom okrese za najbližšou hranicou. Možno budeš prekvapený, čo všetko skrýva. Alebo tvoja rangerská či roverská družiny prahne po ďalekých krajoch? Zisťujte, hľadajte, čítajte. Využite svoj voľný čas na naučenie sa základných fráz tamojšieho jazyka! Snaha dohovoriť sa miestnym jazykom dáva cestovaniu úplne iný rozmer. Niekoľko rýchlych tipov: Lednicko-Valtický areál, Neziderské jazero, jaskyňa Seegrotte, Pannonhalma, EnergyLandia, Užanskij národný park, soľná baňa Wieliczka, Hévíz, Balaton
  • Alebo poznáš niekoho z tvojich (skautských) kruhov, kto bol minulý rok na nejakom fascinujúcom mieste? Zorganizuj zborovú cestomániu, tá sa nikdy nezunuje. Cestománie organizujú aj rôzne oblasti, tak sleduj ich facebookové stránky/skupiny, možno na niečo natrafíš.
  • Sleduj i facebook Bratislavských skautských dní, ktoré tento rok zapájajú do svojej mimoriadnej online formy viac zahranične ladených aktivít.
  • Urobte si „cudzokrajnú“ družinovku – Vyberte si akúkoľvek krajinu a prispôsobte celý priebeh online družinovky jej tradíciám, kultúre a zvykom. Môžete si spolu pripraviť pizzu a pozrieť si film z talianskeho prostredia, palacinky skombinovať s melódiou francúzkych šansónov, zistiť viac o režime v Severnej Kórei alebo si zacvičiť jógu podľa jej indického pôvodu.

Autorka: Petra Semjanová, Marián Plaštiak