Skautujem doma: Ako na skautskú prax v čase koronavírusu

  Skautujem doma
2057

Možno sú niektorí z vás v týchto týždňoch smutní z toho, že všetci musíme sedieť doma. Možno ste sa už tešili na skautské výpravy do jarnej prebúdzajúcej sa prírody, aby ste si konečne opäť oprášili svoje zručnosti zo skautskej praxe. Založiť malý táborák, postaviť prístrešok z prírodných materiálov… Tieto činnosti bohužiaľ teraz robiť nemôžeme. To však neznamená, že skautskú prax

1. Starostlivosť o nôž

Teraz je skvelá príležitosť na kvalitnú starostlivosť o túto obľúbenú časť výbavy skautov a skautiek. Kedy naposledy ste si sadli a nôž pomaly a precízne vyčistili na nabrúsili? Informácie ako na to nájdete napríklad v príručke Prvý skaut alebo tiež na rôznych internetových stránkach či videách.

Nabrúsené nože môžete využiť aj na menšie vyrezávanie, ak sa vám doma povaľujú nejaké nepotrebné kusy dreva.

Máte už svoje nože poriadne nabrúsené a pripravené na ďalšie dobrodružstvá v divočine? V tom prípade sa vaši rodičia určite potešia, ak aj im nabrúsite napríklad nože v kuchyni. Tie si tiež zaslúžia kvalitnú opateru. A keď už spomíname kuchynské nástroje….

2. Varenie

Hoci je nám, skautov a skautkám, veľmi blízke varenie na prírodnom ohni, určite netreba prestať so zdokonaľovaním tejto činnosti aj doma. Viete sa takto skvelo pripraviť, hlavne čo sa týka techniky samotného varenia. Ak sa teraz naučíte pripraviť rýchlo a efektívne recepty, pri varení v prírode sa môžete viac sústrediť na správnu techniku prípravy ohňa a ohniska.

Mnoho ľudí pečie vlastný chlieb, veľkým trendom je tzv. kváskovanie. Ak však kvások, ba ani droždie doma nemáte, nemusíte zúfať! Recept na skvelý chlieb s použitím minima ingrediencií nám poslala pani Eva Hubinská. Recept si môžete stiahnuť cez tento odkaz.

Základy varenia a ďalšie tipy na chutné recepty nájdete aj v príručke Neznáme cesty v kapitole Varenie v malíčku.

3. Viazané stavby

Hoci mnohí z vás túto aktivitu možno už skúšali na družinovkách, neváhajte a popusťte uzdu svojej fantázie… so špajľami!

Skúste si ich niekoľko vziať a navrhnúť svoju netradičnú viazanú stavbu. Použiť môžete tiež hrubšie drievka, ak sa vám také podarí nájsť. Ak sa vám bude výsledok pozdávať, určite to môžete využiť na najbližšom skautskom tábore či inej akcii. V oddiele si môžete taktiež zorganizovať súťaž o najkrajšiu, najkurióznejšiu, najnepraktickejšiu stavbu…

4. Stanovanie

Hoci máme teraz tráviť čas najmä doma, neznamená to, že musia utrpieť aj naše stanovacie zážitky. Svetová organizácia WOSM na 1. apríla pripravila kampaň s hashtagom #EpicBlanketTent (epický stan z deky). Vyzýva v nej všetkých skautov a skautky, aby si doma vyrobili pohodlný stan (či skôr bunker) z vankúšov, diek a podobných materiálov, ktoré nájdete doma. Niekoľko výtvorov nájdete aj pod článkov veríme ale, že sa pochválite aj so svojimi vlastnými výtvormi!

Ak máte dostatočne veľkú izbu a outdoorový stan, môžete si taktiež vyskúšať jeho stavbu. Neskôr na výprave či tábore sa s tým nebudete trápiť a budete mať viac času na kúpanie v potoku.

Predseda Programovej rady Slovenského skautingu.
ZDIEĽAŤ