Jamboree camp: „Malé-veľké mesto zo stanov“

Skauting
1742

Jamboree je bližšie, ako si myslíte. Dni, týždne a mesiace pomaly plynú a poniektorí z vás sa ocitnú vo Švédsku a ani nebudú vedieť, ako sa tam dostali. Preto vám aj v tomto čísle prinášame pár noviniek, aby ste boli v obraze.

Na konci januára sa oficiálne ukončila celosvetová registrácia na jamboree a organizátori vyčíslili až neuveriteľný počet účastníkov. Podľa oficiálnych zdrojov vám vieme povedať, že na jamboree sa chystá viac ako 38 000 skautov z celého sveta. Akú veľkú časť z toho tvoria slovenský účastníci? Asi ako kvapku v mori. Ale aj napriek tomu môžeme s hrdosťou povedať, že sa nám podarilo nazbierať jednu z najväčších slovenských zahraničných výprav na Svetové skautské jamboree. Zahraničný kontingent tvorí spolu 32 skautov z celého Slovenska – z toho 18 účastníkov, 11 IST a traja členovia vedenia kontingentu.

Koľko ľudí, toľko chutí

Ako to bude so stravovaním na jamboree? Ak si predstavíte nekonečné rady hladných skautov čakajúcich na dávno vychladnutý obed a posedávanie v obrovskom hangári, ktorý slúži ako kantína, tak vás musím vyviesť z omylu. Organizátori vo Švédsku vyriešili oba problémy ako keby švihnutím čarovného prútika. Aby mali všetci účastníci jedlo vždy čerstvé a teplé, tak si bude každá skupina účastníkov variť sama na svojich vlastných kuchynských potrebách. O kuchyňu sa bude deliť s ďalšími tromi patrolami, ktoré dokopy tvoria jeden unit – jednotku. Takto si budete môcť navariť to, čo vám chutí, čo vám dovolí vaše vierovyznanie alebo diéta bez toho, aby ste tým zaťažovali niekoho ďalšieho. Prispôsobíte si dobu vášho stravovania vášmu programu a nebudete časovo obmedzení vy ani kuchyňa. Pre IST budú pripravené vyššie spomínané veľkokapacitné kantíny, kde sa prestravuje okolo 6000 stafákov – ale uznajte, že je to ľahšie ako prestravovať 38 000 ľudí.

Jedna otázka je zodpovedaná, budeme si variť sami. Kde zoberieme na varenie suroviny? Skupiny budú nakupovať vo svojich „mestečkách“. To sú organizačné jednotky jamboree, kde pre nich budú k dispozícii obrie supermarkety. Každá skupiny bude mať svoju vlastnú nákupnú kartu s bodmi na nakupovanie, kde budú nahraté body na celé jamboree. Takže sa vám pomaly bude odpočítavať kredit a je len na vás a vašej strave a plánovaní ako ho miniete, resp. prejete. Za tento kredit sa nebude dať kúpiť nič iné, len suroviny na prípravu jedla v supermarketoch.

Popri tomto vlastnom stravovaní sa bude dať najesť v rôznych národných reštauráciách, kde budú kontingenty pripravovať svoje špeciality. Otvorené budú aj desiatky kaviarní, čajovní, bufetov a obchodíkov s rozličným tovarom.

Nedostali ste sa na jamboree a radi by ste všetku tú parádu videli ?

Toto jamboree bude výnimočné aj tým, že ponúka jedinečnú možnosť zakúpiť si jednodenný lístok. Vstupné je 150 SEK za dospelého a pre dieťa 75 SEK. Lístky budú v online predpredaji na stránke jamboree shopu. Jamboree camp bude otvorený od 9 do 18 hodiny. Čo zažijete na jamboree za jeden deň? Budete sa môcť zúčastniť jednej z viacerých prehliadok po táborisku so sprievodcom, zapájať sa do všetkých voľne dostupných aktivít na spoločných námestíčkach, kde budú prebiehať spontánne aktivity, budete mať prístup do väčšiny kaviarní a národných reštaurácií a, samozrejme, budete mať jedinečnú možnosť stretnúť svojich krajanov.

ZDIEĽAŤ