Jamboree – „Miesto kde to žije!“

Popri všetkých základných otázkach ohľadom jamboree sa ma veľa ľudí pýtalo, čo môžu zažiť na tejto celosvetovej skautskej akcii. Otázka, ktorá na prvý pohľad vyzerá úplne jednoducho, nemusí mať vždy takú jednoduchú odpoveď. Poďme sa spoločne pozrieť, aký kokteil aktivít nám namiešali organizátori vo Švédsku.

Základným stavebným kameňom programu jamboree sú hlavné programové bloky, ktorými ako zlatá niť prechádza hlavné motto akcie „simply scouting“. Jedným z týchto blokov je Celosvetová dedinka rozvoja. Hlavnou myšlienkou tohto aktivitového bloku je zvýšiť záujem mladých ľudí o globálne spoločenské a environmentálne problémy. Budete mať jedinečnú príležitosť nazrieť do projektov oboch celosvetových a viacero národných organizácií, pomocou ktorých sa snaží skauting meniť svet k lepšiemu. Nemusíte sa báť, že by išlo len o čistú teóriu ako v škole. Sami sa budete môcť zapojiť do aktivít a workshopov, kde získate poznatky, ako aj vy môžete zmeniť svet. Druhým programovým blokom je Quest. V tomto bloku budete potrebovať všetku svoju fyzickú aj psychickú silu. Questom prejde iba skupina, v ktorej vládne porozumenie a spolupráca. Na konci aktivity účastníci pocítia pravý pocit úspechu, dosiahnutého spoločnými silami. Blok Earth vás informuje o našej planéte a o jej problémoch. Zároveň vám poskytne odpovede na to, ako jej vy sami môžete pomôcť a ako potom premeniť svoje slová a nápady na činy, keď sa vrátite domov. Ako iste všetci viete, zem je plná ľudí rôznych rás, kultúr a národov, preto sa organizátori rozhodli venovať jeden blok práve nám – ľuďom. Blok s názvom People vám pomôže objaviť kultúry z celého sveta. Pre veľa skautom je jamboree jeden veľký sen. Pre tých, ktorí radi snívajú, je pripravený blok plný tajomných aktivít odohrávajúcich sa v šere končiaceho dňa a začínajúcej noci. Bude vám načrtnutá sila elementov prírody, zázrakov, fantázie, ktorá zmení vaše vnímanie okolitého sveta. Sen povzbudí mladých skautov k duchovnému premýšľaniu pomocou veľkolepých a vzrušujúcich zážitkov.

Popri hlavných blokových aktivitách si pre nás švédski skauti prichystali aj menšie, mimoblokové aktivity. Absolútnou novinkou je možnosť stráviť jeden deň na tábore u domácich skautov a vychutnať si plnými dúškami divokú prírodu, jazerá a atmosféru letného tábora.

Jeden špeciálny deň počas jamboree nebudú žiadne modulové aktivity, ale všetci budú zapojení do organizovania a zároveň účasti na jednom veľkom Festivale Kultúr, ktorého sa zúčastnia aj skauti z okolia a hosťujúci skauti z projektu Tábor v tábore. Tento deň budeme oslavovať rozmanitosť a jednotu zároveň a toto všetko sa ukončí večer na veľkom spoločnom podujatí na hlavnom námestíčku.

[clear]

Nakoľko väčšina modulových aktivít skončí poobede a každá skupina bude mať jeden deň voľný, tak sa nemusíte báť nudy. Bude pre vás pripravená široká paleta spontánnych aktivít vo vašich subcampoch, mestečkách, na hlavnom námestí a iných lokalitách v areáli. Počas dňa sa budete môcť zúčastniť viacerých športov, vyskúšať si remeslá, rozvojové workshopy, tráviť voľný čas v čajovniach, ochutnávať gurmánske špeciality iných národov, klebetiť v debatných krúžkoch. Večer budú táboráky, koncerty a tanečné zábavy. Všetky tieto aktivity búdu určené na stretávanie sa navzájom a bezprostredné spoznávanie nových ľudí. Aby sa nezabudlo ani na veriacich účastníkov a ich pokoj potrebný pri meditácii, tak pri hlavnom námestí bude oblasť určená pre bohoslužby, kde budú stáť chrámy rôznych náboženstiev. V rámci toho tam budú prebiehať rozmanité diskusie, ekumenické aktivity a samotné predstavovanie jednotlivých náboženstiev.