Vodcovia Podtatranskej, Stredoslovenskej, Bratislavskej sa ukážu. A vy?

  Skauting
1198

Spýtali sme sa všetkých vodkýň a vodcov oblastí, či sa zapoja do druhého ročníka Dňa so skautskou šatkou. Tu sú prvé odpovede.


Páči sa mi celá myšlienka Dňa so skautskou šatkou. Vo svojej podstate je spontánna a dobrovoľná, taká akou by mal byť skauting. Je na každom skautovi ako sa rozhodne, či si dá šatku len na poobednú prechádzku, či na cestu do klubovne alebo sa podujme na celodenné ošatkovanie a s tým častokrát aj spojené odpovedanie na rôzne bizarné otazky spojené s témami ako bobríci a podobne. Deň v šatke je pre mňa z časti aj ako deň, keď sa odhalia super hrdinovia. Myslím si, že väčšina vašich známych, susedov, kolegov, učiteľov alebo spolužiakov pozná skautov ako dobrých a usilovných ľudí a počas Dňa so skautskou šatkou im môžeme všetkým ukázať, čo nás robí tými výnimočnými ľuďmi. Je to skauting!

Juraj Lizák – Kocúr, vodca Bratislavskej skautskej oblasti


Chcem povedať, že sa určite zapojím a teda prečo?

1.: I keď sa snažím zo všetkých síl správať sa tak ako som sľúbila, bez ohľadu na miesto/čas, so šatkou sa cítim ako naozaj dobrý človek, lepší človek. Preto ju veľmi rada nosím, keď sa dá.
2.: Ako včielka si niektoré deti robili srandu z toho, že skautujem (bobríky, keksíky, uzlíky, atď. ), preto som sa nechválila, že som skautka. Tým, že som na deň skautov v kroji/šatke chcem skautingu povedať „prepáč, že som nebola vždy hrdá“ a tiež povedať ľuďom: „Som skautka a nehanbím sa za to“. A to nechcem povedať len cudzím ľuďom, ale aj našim deťom, pretože nechcem aby sa naše vĺčatá, skauti niekedy hanbili za to, že majú skvelých priateľov, pracujú na sebe, robia niečo pre mesto, robia svet krajším, správajú sa zodpovedne… a ďalších milión vecí.
3.: A posledný (konečne nie narcistický) dôvod: Deň so skautskou šatkou je skvelá prezentácia skautingu v takom inom svete, bežnom svete. Ľudia si uvedomia, že skauti nie sú len hippies-áci z lesa, ale sú to doktori, hasiči, učitelia, obchodníci, šoféri, elektrikári, vedci, herci… A nie je to prekvapením len pre ľudí, ale často aj pre nás skautov. Nastupuješ v šatke do autobusu a zbadáš, že šofér má šatku tiež. Alebo, že dievča, ktoré s tebou chodí na prednášky je tiež skautka. Alebo nakupuješ a niekto ťa pri regály pozdraví, lebo si všimol na tebe šatku, ktorú má aj on sám (nepoznám skauta, ktorého zoznámenie s bratom/sestrou nepoteší 🙂

Miriama Olosová – Manyka, vodkyňa Stredoslovenskej skautskej oblasti


Je to samozrejme dobrý nápad a moji skauti a skautky to berú veľmi vážne, celý deň chodia v šatkách a sú na to hrdí a hrdé, minulý rok som bol veľmi prekvapený, ako to zafungovalo. Plne túto akciu podporujem a veľmi sa im páči.

Andrej Legutký – Andy, vodca Podtatranskej skautskej oblasti

 
 
 
 

Časopis Médium
Články publikované pod autorstvom časopisu Médium sú texty určené pre cieľovú skupinu v roverskom veku, texty zo starších čísel časopisu, alebo texty bez uvedenia autorstva.
Zdrojskauting.sk
ZDIEĽAŤ