„Na konci sveta“: 75. zbor o.b. Jána Vojtaššáka Spišská Nová Ves – Nižné Repaše

Reportáž, Skauting
4899

„…a keď uvidíš odbočku doľava, tak tade“ navigoval som zahľadený do môjho náčrtu cesty konfrontujúc ho s mapou, ktorá zobrazovala na rozdiel od mojej kresbičky reálne okolie. „Tak to teda otočím“ zamrmlal si Dodo.Vrátili sme sa teda pár kilometrov a skôr ako som si zrovnal moje mapky zaznela otázka: „Doľava pred, alebo za mostom?“ Nakoľko moja skica až takýto detail neriešila musel som sa rozhodnúť. No čo, nie každý deň sú Vianoce. Aspoň sme sa v pokoji na konci tej krátkej odbočky uprostred vysokej trávy mohli navečerať. A teplo obliecť. „Otočím to“ opakoval sa Dodo.

„Dúfam, že máme zdvihák“

A už sa náš terénny landrover 4×4, v ľudovej rečí nazývaný Škoda Fábia zelenej farby vracal vyjazdenou cestičkou keď tu zrazu zastal, zahrabal, zadymil a už len gumoval. Chvíľu to trvalo pokým som pochopil, že naše naložene vozítko s čerstvo najedeným šoférom vlastnoručne nedvihnem a tak sme začali hľadať zdvihák. Pre tie slabšie povahy radšej rovno prezradím, že to nakoniec dobre dopadlo a vďaka ložisku plochých kameňov hneď vedľa to tak dlho ani netrvalo.

Ranný nástup.

100% príroda

Keďže sme sa večer trošku zdržali, tak sme prišli už za tmy. Všetko podstatné sme si preto nechali na ráno. No už počas cesty tým tankodromom, ktorý tam viedol nám bolo jasné, že na takto odľahlom táborisku sme toto leto ešte neboli a ani asi už nebudeme. Tá príroda však podľa môjho subjektívneho hodnotenia stála za to. Fascinujúce prostredie, kde má človek možnosť vidieť krásu vysoko sa týčiacich stromov a hneď kúsok vedľa silu vody, ktorá sa len nedávno vyliala zo svojho meandrujúceho koryta. „Každý rok striedame táboriská, tu sme prvý krát.“ dodáva na tému táboriska Mespi.

Nedeľný program.

V mystickej krajine

„Etapovka bola rozdelená do viacerých etáp. Prvá etapa bola o tom ako sa dievčatá zaradili do jednotlivých rodov v ktorých fungovali počas celého roku. Neskôr putovali po Narnii a spoznávali rôzne národy. V ďalšej etape plnili rôzne úlohy. Teraz na tábore sme opäť v Narnii. Tu majú za úlohu nájsť strateného leva Aslana. Finálnym záverom bude zničenie zlej ľadovej kráľovnej“ vysvetľuje Dada a dodáva, že proti sebe súperia dve dievčenské, jedna vlčiacka a jedna poloroverská družina.

Ešte pred obedom sme opustili tábor oddielu skautiek 75. zboru a pobrali sme sa smerom na naše veľhory Tatry.