Benátky na hraniciach: 31. zbor Trenčianska Teplá – Vlára

Reportáž, Skauting

Naše ďalšie kilometre smerovali severne po diaľnici D1 až k Vlárskemu priesmyku na Slovensko-Českej hranici. Na táborisku nazývanom Vlára táborili začiatkom júla skauti a skautky z 31. zboru Trenčianska Teplá.

Karneval

V čase nášho príchodu sa táborovou lúkou tiahla poobedná pohodička prepletená veľkými prípravami. V jedálni sa dojedalo, väčšina sadrových masiek sa už sušila na slnku, niektoré sa ešte dorábali, vetrík pofukoval,… No idylka. Využili sme teda chvíľu voľna a na našu kameru sme sa Bylinky a Akelu spýtali niekoľko otázok. Ako prvé sme samozrejme chceli vedieť čo sa aktuálne deje v tábore a prečo práve biele sadrové masky. „Témou tohto tábora je Náš svet – mnoho kultúr jeden svet. Každý deň sme v inom období, či štáte. Začali sme Dňom Zeme, pokračovali sme pravekom, no a dnes v Taliansku, v Benátkach kde bude karneval. Práve preto aj masky.“ vysvetlili. Doobeda sa vyrábalo a poobede prišlo na rad maľovanie.

O zbore a táborení

Pre niektorých možno menej známy zbor v obci Trenčianska Teplá ležiacej medzi Trenčínom a Dubnicou nad Váhom vznikol v roku 2005. Jeho korene však siahajú už do roku 1922 kedy bol v obci prvý skautský židovský oddiel. Zbor má v súčasnosti viac ako osemdesiat členov. 31tka sa každoročne snaží ísť na nové táborisko, avšak pre veľký úspech sa Vlársky priesmyk opakoval po minulom roku. Nečudo, veď príroda je tu na pohľad pekná a civilizácia pre každý prípad hneď za rohom.

Vstupná brána do tábora 31. zboru z Trenčianskej Teplej.

Čas ubehol ako voda

Pozreli sme si dokončovacie práce benátskeho karnevalu, ktoré boli v plnom prúde. No nevýhodou presného časového plánu býva aj to, že sa ho treba striktne držať. A práve preto sme sa museli pomaly ale isto pobrať ďalej. Naším ďalším smerom bol tábor pri Kubrici.