Ako si rozžiariť Vianoce? Nielen Betlehemským svetlom

Skauting, Ústredie
887
Foto: Marián Suvák

Vianoce sú symbolom pokoja hlavne po hektickom období, ktoré mnohých pred týmto sviatkom sprevádza. Všetci sa náhlime. Chceme mať ukončené projekty v škole, v práci, stretnúť sa s priateľmi, ktorých sme aj celý rok nevideli a popri tom všetkom mať doma čisto a napečené. Potom si všetci vydýchneme až pri Štedrovečernom stole. Vieme si teda tak skutočne užiť a uchopiť kúzlo prichádzajúcich Vianoc? Poďme si spoločne rozžiariť Vianoce. Aspoň svetielkom z Betlehema. 

Ako na to?

Prinášame ti malé zamyslenia či aktivitky, ktorými vieš rozžiariť Vianoce sebe a svojim blízkym. Spomaľ, sadni si, zapáľ si sviečku a poď sa s nami zamyslieť.

Aspoň svetielkom z Betlehema

Jedna z najkrajších predvianočných skautských akcií je prinášanie Betlehemského svetla a to aj na miesta, kam ho doposiaľ nikto nepriniesol. Určite sú aj v tvojom okolí ľudia, ktorí potrebujú kúsok svetla – či už to doslovné Betlehemské alebo svetlo úsmevu, spoločnosti, nezištnej pomoci či srdečného rozhovoru. Staň sa nositeľom svetla a navštív tých, ktorí sa nachádzajú “v tme.”

Svetlo v tme svieti

Každý z nás sa bezpochyby často nachádza v situácii, kedy sa cíti, akoby sa nachádzal v úplnej tme. Príčinou môžu byť naše starosti, povinnosti, situácia v rodine či vo svete, ale aj naše pocity smútku či beznádeje. Skúšal si však niekedy položiť sviečku do tmavej miestnosti a sledovať, čo sa stane? Drobný plamienok sviečky – tak malý oproti tmavej miestnosti – dokáže prežiariť celú izbu. Tma totiž nikdy nepohltí svetlo – to svetlo rozháňa tmy. Sadni si aj Ty k svetlu sviečky a uvažuj nad oblasťami, v ktorých potrebuješ svetlo. Nechaj sa prežiariť nádejou a dobrom týchto Vianoc.

Rodiaca sa nádej

Krásne na Vianociach je, že ich slávia ľudia takmer na celom svete bez ohľadu na svoju vieru či kultúru. Na Vianoce sa v každom z nás niečo rodí. Pre kresťanov je to narodenie Ježiška v Betleheme, no pre ostatných to môže byť semienko lásky či nádeje. Čo by si potreboval, aby sa tento rok “narodilo” v tvojom srdci? Je to pokoj, láska, nádej? A čo pre to môžeš urobiť?

Ten pravý vianočný dar

Na Vianoce sa nám často stáva, že sme pohltení darmi, ktoré sme ani len nepotrebovali. A potom tak ľahko zabúdame na ten pravý vianočný dar. Tak unikátny pre každého z nás a pritom stále rovnaký. Čo je tým pravým darom pre teba? A ako môžeš byť tým pravým darom pre druhých?

Autor: Hana Hrmová, Barbora Bacová

ZDIEĽAŤ