11. Stredoeurópske Jamboree

  Skauting
2578

„Ako každá rodina má veľké oslavy a posedenie v kruhu najbližších, tak aj tá skautská má niekoľko tisícové celosvetové jamboree a menšie regionálne jamboree, kde sa v malom počte zídu všetci susedia a známi z okolia.“

Stredoeurópske Jamboree

Ako som už v nadpise naznačil v skautskom svete poznáme „veľké“ Svetové skautské jamboree, menšie regionálne a národné jamboree. Stredoeurópske jamboree sa pravidelne organizuje v krajinách Vyšehradskej štvorky – Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Česká republika. Tieto krajiny, respektíve ich skautské organizácie, sa striedajú v dvojročnom cykle v organizácii jamboree. Skauti z týchto štyroch organizátorských krajín mávajú najväčšiu účasť, ale treba dodať, že ani ostatné krajiny z Európy sa nenechávajú zahanbiť a rozširujú kolorit účastníkov svojimi početnými kontingentmi. Občas sa dokonca stáva, že nám sem, do Európy, zavítajú skauti z orientálnych krajín ako je Pakistan či dokonca z ďalekého Východu z Taiwanu.

História

História stredoeurópskych jamboree sa začala písať v Československej republike v roku 1931, keď bolo v Prahe zorganizované prvé Slovanské jamboree. Po ňom nasledovalo jamboree v Poľsku v roku 1935 v Spale. Tu sa história stredoeurópskych jamboree (vtedy ešte slovenských) na čas prerušila. K prerušeniu prispela Druhá svetová vojna a potom zákaz skautingu v celom Východnom bloku. Tradícia sa obnovila až v roku 1997 v Prahe. Vtedy sa skauti zo strednej Európy stretli na jamboree, ktoré dostalo už svoje vlastné meno, nazvali ho Fénix, lebo rovnako ako Ohnivý vták, tak aj skautská organizácia ako keby vstala z popola a zo 40. ročného zákazu. Po Fénixe v Prahe prišiel už nám známy Eurocor v roku 1998, ktorý bol prvým stredoeurópskym jamboree, zorganizovaným na Slovensku. Potom prišlo v roku 1999 San v Poľsku a v roku 2000 Carpathia v Maďarsku. V roku 2004 bolo zorganizované v poradí už siedme stredoeurópske jamboree na Slovensku a samozrejme, že vám ho ani nemusím predstavovať, lebo sa jedná o legendárny Tatracor, o ktorom sa ešte teraz hovorí, že bol zo všetkých najlepší. Po Tatracore prišiel rok 2006 a jamboree sa presunulo do Česka pod názvom Orbis. V roku 2008 „spáchali“ poľskí harceri svoju Silesiu a v Maďarsku v roku 2010 pod názvom Concordia, oslávilo jamboree svoje desiate výročie.

Tatracor 2004, Orbis 2006, Silesia 2008, ConCordia 2010, 11. stredoeurópske jamboree 2012

Tatracor, výzva z minulosti

Keď sa na Slovensku povie stredoeurópske jamboree, tak si ho väčšina ľudí spojí so slávnym Tatracorom, ktorý sme zorganizovali v roku 2004. Vtedy hviezda Slovenského skautingu žiarila najjasnejšie a počet členov sa pomaličky približoval k magickej hranici desať tisíc. Ale aký bol, taký bol, Tatracor ubehol! Po ôsmich rokoch stojíme pred veľkou výzvou. Podarí sa nám prekonať vysoko postavenú latku? Ak to chceš zažiť, určite si sprav v lete čas a príď so svojou družinou alebo oddielom na jamboree.

11. Stredoeurópske jamboree

Informácie o budúcoročnom stredoeurópskom jamboree na Slovensku:
Kde? regióne Liptov medzi Nízkymi a Vysokými Tatrami, pri Liptovskej Mare
Kedy? od 11. do 18. Augusta
Koľko ma to bude stáť? 111€
Kto sa môže zúčastniť? Skauti a skautky od 13 rokoch do 17 rokov (vrátane). Ak máš viac rokov, tak môžeš zúčastniť ako STAFF
Kedy sa môžem registrovať? Registrácia začne, až po novom roku, presne 1. 1. 2012
Program: Novinkou na najbližšom jamboree, bude vodný programový blok, ktorý bude postavený na skúsenostiach z akcie Aqua, ale nebudú chýbať ani staré dobré vysokohorské výlety, adrenalínové centrum, lanovka, športy, herňa so spoločenskými hrami či čajovňa na oddych.

Tak neváhaj, nenechaj sa dlho presviedčať a vyškrtaj si v kalendári týždeň od 11. do 18. Augusta a príď na najväčšiu skautskú akciu na Slovensku za posledných 8 rokov!

Jamboree na facebooku

Staňte sa fanúšikmi 11. stredoeurópskeho jamboree na facebooku!

Koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku
ZDIEĽAŤ