Recept na TOP kvalitu od 35. oddielu Každý rok inak

  Skauting
998

Ako funguje 35. oddiel Každý rok inak, ako sa starajú o oddielovú radu a kde čerpajú inšpiráciu? V nasledujúcich riadkoch vám to Pampi – oddielová vodkyňa, rada ozrejmí.

V oddielovej rade sme dlho hľadali systém, ktorý by nám vyhovoval, až sme dosiahli niečo, v čo som ani nedúfala. Momentálne by som z hľadiska fungovania oddielu neprišla na nijaké závažné nedostatky.

Na začiatku školského roka robievame SWOT analýzu oddielu a odpovieme si na otázky typu: „Čo musíme posilniť? V čom chceme pokračovať aj naďalej? Čo prehliadame? Na čo sa spoliehame? Venujeme sa dostatočne každej oblasti rozvoja?“ To nám pomôže  stanoviť si dlhodobé aj krátkodobé ciele. Poznať ciele a držať sa ich je dôležité, aby sme pri tvorbe aktivít a programu pre oddiel netápali. Máme sa potom čoho chytiť a všetkým nám je jasné,  prečo to vlastne robíme. Budovanie oddielového ducha je naším stálym cieľom.

Tiež si rozplánujeme akcie na celý rok vrátane oddieloviek a oddielových rád a priradíme k nim zodpovedné osoby dohliadajúce na ich včasnú prípravu. Týmto spôsobom sa nám nestane, že by sme na akciu zabudli, alebo že prípravu podceníme. Samostatné bloky aktivít pripravujeme väčšinou vo dvojiciach, a tak sa zodpovednosť prirodzene rozloží na celú oddielovú radu, čo je prospešné z hľadiska systému oddielového následníctva.

Inšpiráciu čerpáme hlavne z rôznych vzdelávačiek a iných akcií organizovaných SLSK, ktorých sa pravidelne zúčastňujeme.

Veľkú pozornosť venujeme napredovaniu. Jednotlivé družiny si priebežne plnia stupne napredovania. V rámci etapovky často plníme body odborky, ktorou neskôr naše členky prekvapíme. Inak motivujeme členky plniť si programové prvky individuálne tak, aby robili presne to, čo ich zaujíma.

Na názory a dojmy členiek sa pýtame pravidelne prostredníctvom spätnej väzby a ich postrehy berieme do úvahy pri ďalšej činnosti.

Pre oddielovú radu sa snažím pripravovať teambuildingové aktivity, pretože platí: šťastná oddielová rada – spokojný oddiel. Pre mňa je najdôležitejšie, že si v oddielovej rade naozaj rozumieme a môžem sa na dievčatá vždy spoľahnúť. Je to radosť vodcovať v takom oddiele.

Pampi, oddielová vodkyňa

Foto: Archív 35. oddielu Každý rok inak