Recept na TOP kvalitu od 9. oddielu Bystré vydry Košice

  Skauting
982

Prinášame vám článok zo série Receptov na TOP kvalitu od 9. oddielu Bystré vydry Košice. Oddielom, ktorý funguje už 30 rokov, prešlo mnoho vodkýň, radkýň či bežných členiek. Za ten čas si dokázal vytvoriť svoje tradície a má za sebou množstvo podujatí, kde sa mohli radovať z toho, čo sa podarilo aj poučiť z toho, čo nie. Minulý rok bol tiež zaradený medzi kvalitné oddiely. Prečítajte si ich cestu k úspechu.

Kvalita je relatívny pojem a ja si nemyslím, že existuje univerzálny návod, ako sa k nej dopracovať, dokonca si nemyslím ani to, že robíme niečo mimoriadne alebo celkom výnimočné oproti iným oddielom. Možno sa iba snažíme stavať na tradíciách, pokračovať v tom, čo funguje, a poučiť sa z toho, čo sa ukázalo ako chyba. A k tomu všetkému sme my Vydry sestry a priateľky, ako to len naše rôznorodé povahy dovoľujú.

Ale aby to nezostalo len pri takomto klišéovitom konštatovaní, pokúsim sa vypichnúť pár rokmi osvedčených bodov, o ktorých si myslím, že nám pri našom fungovaní pomáhajú najviac.

Napredovanie

Skautské napredovanie je súčasťou nášho oddielu asi rovnako ako vlajka, pokrik a tradičné rituály. Keď príde nová členka, hneď na druhej alebo tretej družinovke dostane príručku Nováčik. Po jeho splnení dostáva šatku spolu s brožúrkou Prvý skaut; keď absolvuje aj to, slávnostne jej odovzdáme nášivku a spolu s ňou automaticky ďalšiu brožúrku. Takto to pokračuje až po Rangerský horizont. Dievčatá si nič nemusia svojpomocne zháňať, čo urýchľuje aj uľahčuje celý proces. O plnenie stupňov napredovania sa stará oddielová rada. A robí to dobre a s nasadením.

Rovnako in sú v našom oddiele odborky a výzvy. Dievčatá si vyberú z bohatej ponuky, čo chcú plniť, často na tom pracujú aj spolu ako družina. Po úspešnom ukončení im slávnostne odovzdávame nášivky. Sú pekné, spestrujú skautskú košeľu a navyše sú istou vizitkou pre svoju nositeľku – toto všetko slúži ako motivácia, že deti do plnenia tejto programovej ponuky netreba nútiť. (Teda väčšinou, lebo výnimky sa nájdu vždy. :-)) Naopak, ženú sa do toho samy, ťahajú sa a pomáhajú si navzájom.

Za takýto pružný spôsob fungovania v oblasti skautského napredovania vďačíme vlastne nášmu zboru. V zásobe má nakúpené široké spektrum nášiviek, brožúrok a šatiek, ktoré priebežne dopĺňa. Skautkám sa teda po splnení podmienok dostávajú cezo mňa ako vodkyňu do rúk veľmi rýchlo, čo ich motivuje a hlavne im dáva radosť a chuť do ďalších výziev.

Pre úplnosť dodám, že cenou za toto všetko je relatívne vysoké mesačné členské, ktoré zabezpečuje, že deti si nemusia počas svojho skautovania u nás žiadny programový materiál objednávať a kupovať. Skúsenosti nám však ukazujú, že je to správna voľba a že v konečnom dôsledku to všetkým vyhovuje.

Vzdelávanie

Pokladáme ho za dôležité, preto na skautské kurzy a líderské/lesné školy posielame prakticky všetky dievčatá, ktoré dosiahli vek na ich absolvovanie. Keď ich potom potrebujeme dosadiť do funkcií od radkýň až po vodkyne, výsledok vidno hneď – nielenže sú na to pripravenejšie, ale sú aj sebavedomejšie, zodpovednejšie a majú hlbšie pochopenú skautskú ideu.

Oddielová rada a dobré vzťahy

V oddielovej rade nás je 11 a budem teraz osobná – ale tvoria ju dievčatá, za ktoré by som dala ruku do ohňa. Viem, že sa na ne môžem spoľahnúť, že sú viac ako „iba“ radkyne alebo „iba“ zástupkyne. Môžeme sa o seba navzájom oprieť, máme voči sebe dôveru, staráme sa o seba, pravidelne sa stretávame, veľa spolu komunikujeme, riešime skautské aj osobné problémy, radíme si v rôznych banálnejších i náročnejších situáciách. A hlavne, máme sa rady a v úcte bez ohľadu na vekové rozdiely (ktoré sú v niektorých prípadoch dosť značné). Táto priateľská atmosféra sa potom z oddielovej rady šíri ďalej medzi ostatné členky. Na dobré sa ľahko zvyká a rýchlo sa udomácňuje, výsledkom sú preto spokojné a funkčné skautské družiny.

Priestor, ktorý je iba náš

Vlastná skautská klubovňa. Neveľká, útulne zariadená miestnosť, ktorá je naším malým kráľovstvom. Tu sa stretávame a rady vraciame v hociktorej dennej či nočnej hodine v každom ročnom období.

Webová stránka a oddielový časopis

Naša (zborová) stránka (68zbor.sk) je vždy aktuálna. Skautky aj ich rodičia vedia, že tam nájdu všetko dôležité. Hoci to možno vyzerá ako maličkosť, verím, že aj toto prispieva k lepšej komunikácii, prehľadnosti a k tomu, že všetkým je jasné, čo, kedy, kde a s kým. Fotky z akcií sa snažíme zverejňovať tiež čo najrýchlejšie, aby sme dokázali, že sme fakt neklamali.

Okrem toho máme svoj vlastný oddielový mesačník Vydriduch, ktorý vychádza nepretržite už 21 rokov. Tvoria ho naše skautky samy a sú v ňom nielen články o našich akciách, ale aj všelijaké zaujímavosti zo súkromného života, niečo z hudby, gastronómie, cestovania, tipy na knihy a filmy a hromada iných vecí. Je to čisto amatérsky časopis vychádzajúci v nízkom náklade, ale je náš. Plný interného humoru a verný svojmu názvu pomáha vytvárať „vydrieho ducha“.

Kvalitný oddiel je taký, ktorý vychováva a formuje deti v duchu skautského zákona v atmosfére, kde sa cítia dobre. Nedá sa to zmerať žiadnymi bodmi, tabuľkami ani parametrami a existuje mnoho spôsobov, ako to dosiahnuť. Ja som spomenula len niekoľko dlaždičiek z našej vyšliapanej cestičky vedúcej k tomuto cieľu. Jasné, že nie sme dokonalé a neustále vyskakujú nové problémy, ktoré treba riešiť. Základom však sú ľudia, s ktorými touto cestou kráčam, dôvera a vzťahy medzi nami a skautská idea, ktorá to celé zastrešuje. Keď toto máme, nemôže to nefungovať. A ja ďakujem všetkým našim dievčatám, zvlášť radkyniam a mojim zástupkyniam, ktoré mi s tým neúnavne pomáhajú.

Jana Vinterová (Juháska), vodkyňa oddielu

Foto: Archív 9. oddielu Bystré vydry Košice