Našli sme správne rovnošaty a hľadáme ďalšie. Pošli nám tu svoju!

  Skauting
1661
Všetci, ktorých skautská rovnošata prejde dômyselným bodovacím systémom s dostatočným počtom bodov v rámci kampane Správna rovnošata, získajú jedinečnú nášivku a certifikát. Foto: Marián Suvák

Máme za sebou prvú intenzívnu časť kampane Správna rovnošata, kedy sme naprieč Slovenskom hľadali vaše reprezentatívne prevedenia nášho skautského oblečenia. Pokračujeme však ďalej, nášivky máme pripravené!

Počas šiestich mesiacov kampane pod hlavičkou Rovnošatovej komisie Slovenského skautingu prešlo hodnotením 25 skautských rovnošiat skautiek a skautov, ktorí sa ju v rámci Správnej rovnošaty rozhodli poslať. Čo nás veľmi teší, že niektoré sa k nám dostali aj dva krát po tom, čo ich majiteľov neodradil prvotný neúspech. Práve naopak, drobné nedostatky odstránili.

  • Návod ako sa zapojiť nájdeš nižšie.

Hodnotenie a zisk jedinečnej nášivky

Samotné resumé hodnotenia spojené s odporúčaniami na úpravu, v prípade potreby, sú uverejňované v rámci diskusnej skupiny Média s názvom Správna rovnošata. Tam sa ašpiranti na nášivku dozvedia, či ich rovnošata spĺňa prísne, no detailne našpecifikované objektívne kritéria. Ako také hodnotenie vyzerá si môžeš pozrieť nižšie.

Ukážka hodnotenia skautskej rovnošaty. Zdroj: Facebook

Tipy a triky ako na Správnu rovnošatu

V rámci kampane môžeš nájsť medzi príspevkami spomínanej skupiny Správna rovnošata aj tipy a triky, ktoré ťa prevedú a vysvetlia ti najčastejšie chyby pri nosení skautskej rovnošaty, či niektorých jej prvkov. Vyberáme prvé dva.

Tipy a triky ako na Správnu rovnošatu – #1 Šatka zviazaná turbanom

Dajme si krátku prestávku od hodnotení a poďme sa spoločne pozrieť na niektoré z najčastejších nedostatkov, ktoré v nemalej miere uberajú potrebné body na ceste za Správnou rovnošatou. Ako prvé vyberáme skautskú šatku, ktorá má byť podľa správnosti, v kombinácii so skautskou košeľou, úhľadne navinutá a zopnutá skautským turbanom. Práve turban je tým tajomstvom, ktoré k požadovanému prvému dojmu chýba. Na formálne stretnutia, nástupy, či iné príležitosti s reprezentačným charakterom (kontakt s predstaviteľmi štátnej správy a samosprávy, odovzdávanie Betlehemského svetla, mediálne výstupy, …), či počas obradov a rituálov (sľub, sv. omša, …) tak na turban nezabúdame.
Samozrejme, pri neformálnych príležitostiach (výpravy, aktivity, bežná oddielová činnosť, účasť na kurzoch, akciách a táboroch), teda všade, kde oproti reprezentatívnej úlohe je v popredí praktickosť, môže byť rovnošata používaná voľnejším spôsobom. Jediné, na čo je potrebné naďalej brať ohľad je, že aj v takýchto prípadoch sme identifikovateľní ako členovia Slovenského skautingu, a tak je potrebné sa nielen správať, ale aj obliekať s ohľadom na túto skutočnosť a vyvarovať sa vyslovene nevhodným doplnkom.

Tipy a triky ako na Správnu rovnošatu – #2 Príležitostné nášivky na správnom mieste

Ako skauti máme radi nášivky, o tom niet pochýb. Chceme ich veľa a ešte viac. Avšak netreba zabúdať, že aj v tomto prípade platí, že menej býva viac. Počet a spôsob umiestnenia príležitostných nášiviek nie je striktne určený, pričom však nesmieme zabúdať, že nesmú presahovať priestor nad pravým vreckom pre ne definovaný. Nie je vhodné, aby príležitostná nášivka zasahovala do horného ramenného švu alebo bola prekrytá golierom. Odznaky a buttony za nášivky nepovažujeme. Niekedy je ťažké vybrať, ktorú nášivku nechať, či ktorú vymeniť. V zásade platí pravidlo, že aktuálnejšia nášivka nahrádza tú staršiu, napr. z akcie. Do tohto priestoru je možné umiestniť aj programové nášivky z nižších vekových kategórií ak k nim prechovávate citový, či emočný vzťah alebo ste si napr. takú odborku splnili s vašou vlčiackou družinou. Rovnako sa sem môže presunúť aj družinová nášivka, ak ju na ľavom rukáve nahradila nášivka niektorej rady.

Pošli nám fotku svojej rovnošaty a získaj nášivku

Pokračujeme v hľadaní Správnych rovnošiat po Slovensku, možno máš aj ty jednu takú u seba v skrini. Pošli nám svoju fotku, na ktorej máš rovnošatu oblečenú (povinné + prípadne voliteľné súčasti). Pozor, aby bolo na fotke vidieť aj teba. My následne zhodnotíme, nakoľko tvoja rovnošata zodpovedá jednotlivým častiam predpisu, a ak bude v skutočne ukážkovej kondícii, získaš od nás jedinečnú nášivku, ktorú si môžeš prišiť do priestoru pre príležitostné nášivky. Budeš tak majiteľom ukážkovej rovnošaty a pevne veríme, že sa zároveň staneš aj inšpiráciou pre druhých.

Ako na to

  • Pošli nám minimálne 3 fotografie svojej rovnošaty (komplexný pohľad na ňu, detail pravého a ľavého rukáva) na e-mailovú adresu rovnosatova.komisia@skauting.sk. Daj si záležať na tom, aby bolo všetko dobre viditeľné a fotky boli kvalitné.
  • Keď príde tvoja rovnošata na rad, zhodnotíme, či sa stávaš majiteľom príležitostnej nášivky „Správna rovnošata“.
  • Výsledok spolu s podrobným hodnotením ti zašleme na e-mail. To súčasne bude zverejnené (anonymizovane) vo facebookovej skupine v rámci diskusných skupín Média s názvom Správna rovnošata.
  • Nášivku ti následne pošleme na tvoju adresu.
  • Zaslaním fotiek súhlasíš s ich zverejnením vo vyššie spomenutej uzavretej skupine na Facebooku a prípadne v iných skautských kanáloch (web, časopisy…).
  • V prípade ľubovoľných otázok nás neváhaj kontaktovať.

Organizačný poriadok, ako aj všetko potrebné o skautskej rovnošate nájdeš na www.skauting.sk/rovnosata.

Koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku
ZDIEĽAŤ