Ostal som doma

  Skauting
1698

Je to pre mňa ťažké, ale ostal som doma. Mnohí moji priatelia išli priamo pomôcť na hranice alebo fungujú v centrách pomoci. Obdivujem ich odvahu a silu, ktorú prejavujú v týchto náročných časoch. Pomoc ukrajinským utečencom pred hrôzami vojny je prejav veľkej služby blížnym. Chuť aj silu na rozdávanie mám, ale aj tak som ostal doma.  Prečo som teda ostal doma? Prečo si ostal doma aj ty?

Ostal som doma, pretože povinnosti a záväzky, ktoré mám mi nedovoľujú odísť. Musím ísť každý deň do ambulancie liečiť mojich pacientov, starať sa o dve deti a pracovať na ostatných prioritách Slovenského skautingu. Niektoré povinnosti sa dajú odložiť, niektoré nie. Aj napriek tomu, musím zápasiť s nervóznym pocitom,  neporovnávať sa a vyrovnať sa s tým, čo môžem spraviť. Je možné, že aj ty si príliš mladý, unavený, chorý, aby si mohol ísť. Si na materskej s deťmi, čakajú ťa ťažké maturity  alebo pomáhaš v oddiele a družine, pretože starší sa naplno venujú Skautskej službe. Možno tiež zápasíš s podobným pocitom ako ja – “ostal som doma!”

Vnútorný pokoj a rovnováhu mi vrátilo až vedomie, že aj bežné povinnosti sú dôležité, aby bol mier a pokoj. Snažím sa ich robiť naplno a ešte o kúsok lepšie ako predtým – byť viac chápavejší voči chorým, pokojnejšie reagovať na negatívne emócie, viac sa zaujímať o blízkych. To je pre mňa cesta, ako kráčať ďalej so vztýčenou hlavou.

Čo môžeme spraviť, všetci tí, ktorí sme ostali doma

  • Zapojiť sa na diaľku – poslať usporené peniaze najviac núdznym, Skautskej službe, pomôcť s prípravou programu do centier. Intenzívne pracovať na upokojení nášho okolia, šíriť pokoj a mier. Zároveň veľmi jasno sa postaviť na stranu utláčaných a bojovať proti šíreniu klamstiev. Takto dávame príklad aj ostatným, aby našli odvahu a hľadali pravdu. 
  • Pomôcť v oddiele a zbore – toto je veľká vec. Potiahnuť vedenie v oddiele alebo družine. Venovať vytrvalé úsilie výchove našich členov a učiť ich nové zručnosti. Takto budú jedného dňa pripravení ochraňovať mier a budú k tomu mať potrebné zručnosti a verných priateľov, na ktorých sa dokážu spoľahnúť. Pomôcť sa dá aj v administratíve, organizovaní a školení v rámci zboru. Mnohí starší a odrastení skauti majú teraz príležitosť vrátiť sa do skautského prostredia ako dobrovoľníci. Toto je tiež veľká pomoc Ukrajine a ďalším krajinám a zároveň to umožní odísť pomáhať tým, ktorí odísť môžu.
  • Oddýchnuť si a počkať na svoj čas – ako skauti a skautky sme veľmi dobrí v dlhodobej činnosti. Či už ide o dlhodobú výchovu mládeže, kde už viac ako 30 rokov nepretržite vedieme skautov a skautky na Slovensku k ideálom priateľstva, odvahy a čestnosti. Alebo aj ako dobrovoľníci v krízových situáciách. Pomaly končí kríza s COVIDom, verím, že ste mnohí unavení a nevládzete. Je to normálne, pretože sme odviedli veľký kus práce. Preto je potrebné si oddýchnuť. Potreba pomôcť tu bude aj zajtra a každý z nás má svoj čas, kedy naskočí do služby. Budeme sa musieť prestriedať a povzbudiť, aby sme to úspešne zvládli. 

Veľmi povzbudzujem všetkých, aby sme aj v čase tejto krízy robili v oddieloch a družinách. Rozdeľme si sily, pretože to bude beh na dlhé trate a nájdime rovnováhu medzi službou mládeži a pomoci utekajúcim. Je nás dostatočný počet, aby sme dobre zvládli oboje. Či už sa zapojíme do Skautskej služby, alebo sme ostali doma a slúžime ďalej v oddiele – všetci spoločne robíme svet lepším miestom. Všetci sme veľmi potrební a som veľmi hrdí, že môžem spoločne s vami kráčať cestou služby.

So skautským pozdravom,

Ján Mitrík – náčelník Slovenského skautingu

Náčelník Slovenského skautingu. Predseda Programovej rady Slovenského skautingu v rokoch 2014 - 2020.
ZDIEĽAŤ