Recept na TOP kvalitu od 2. oddielu skautiek Čunkšipi Čokan

  Skauting
662

Oddielový duch a jedinečná identita stojí za mnohými výsledkami 2. oddielu skautiek Čunkšipi Čokan z 80. zboru Ginko Piešťany. Nemusíte mať premyslený recept na TOP kvalitu do posledného detailu. Stačí sa riadiť niekoľkými hlavnými pravidlami. Dôležité podľa nich je, aby ste v oddiele boli sami sebou a vedeli sa podržať aj v náročnejších situáciách.

V našom oddiele nemáme bohužiaľ žiadny špeciálny recept na to, ako dosiahnuť TOP kvalitu. Riadime sa však niekoľkými pravidlami, vďaka ktorým sa nám to zjavne podarilo.

Najdôležitejšia je podľa nás správna a včasná  komunikácia. Aj vďaka nej môžeme predchádzať mnohým problémom a ak sa nejaký vyskytne, vieme ho efektívne a rýchlo vyriešiť. Oddielová skupina na messengeri je pre nás už samozrejmosťou. Práve v nej sa dokážeme čo najrýchlejšie skontaktovať. Vďaka online činnosti počas pandémie sa nám osvedčili oddielové hovory, ktoré využívame, ak potrebujeme narýchlo niečo predebatovať, no nedá sa nám stretnúť osobne.

Taktiež je pre nás dôležitý vzájomný rešpekt a tolerancia. Treba nechať v oddiele priestor pre diskusiu a argumentáciu na rôzne témy a nové nápady. Každého názor je pre nás dôležitý a ak sa nám nepozdáva, vďaka tolerancii a správnej argumentácii vieme o ňom viesť živú diskusiu a vyvodiť správne závery.

Oddielový duch a identita. Ak vám jedno z toho v oddiele chýba, určite sa to posnažte napraviť. Aj keď často práve tieto 2 veci nie sú na prvý pohľad vidieť, tak u nás stoja za mnohými výsledkami. Bez nich by sme neboli tam, kde sme dnes a aj vďaka nášmu oddielovému duchu sa všetci cítime na skautingu ako doma. Vytvárame si vďaka nemu príjemné prostredie na vzájomné napredovanie. Identita zase robí z veľkej skupiny ľudí jedinečný skautský oddiel, na ktorý môžeme byť patrične hrdé.

Motivácia je ako v skautingu tak aj v každodennom živote veľmi dôležitá. Netreba zabúdať najmä na radcov, ktorí sú neodmysliteľnou súčasťou oddielu. Bez nich by naplno nefungoval. Treba myslieť na to, že práve oni majú najbližší kontakt s deťmi v družinách a ak namotivujeme ich, svoje nadšenie a energiu prenesú aj do svojich družín.

Správne sa zorganizovať býval u nás často problém. No vďaka rôznym plánovačom, programom a aplikáciám sa nám podarilo perfektne zosúladiť. Všetky svoje nápady a zápisnice ukladáme v online priestore, kde má k nim prístup každá členka oddielovej rady a kde ich nikdy nestratíme. Nám sa osvedčil spoločný Google disk. Taktiež sa snažíme všetky plánované akcie zapisovať do zdieľaného Google kalendára, vďaka čomu máme naše mesačné plánovanie vždy po ruke. Ľahko sa potom vieme zorientovať a v prípade nečakanej situácie rýchlo preplánovať akciu tak, aby to všetkým vyhovovalo.

Každý oddiel je však iný, rieši iné problémy, vyniká v iných veciach. Preto nevieme dať jednotný recept na to, ako sa stať kvalitným oddielom. Dôležité je, aby ste v oddiele boli sami sebou, vedeli sa podržať aj v náročnejších situáciách a zbytočne sa nenáhlili za úspechom na úkor ďalších vecí. Častokrát je práve lepšie posúvať sa po malých krôčikoch vpred ako náhle všetko naraz zmeniť.

Dúfame, že sme vám našimi radami pomohli a možno sa v budúcnosti nejakou z nich inšpirujete.

 

2. oddiel skautiek Čunkšipi Čokan

Foto: Archív 2. oddielu Čunkšipi čokan
Foto: Archív 2. oddielu Čunkšipi čokan