Betlehemské svetlo príde na Slovensko aj tento rok

  Skauting
1685
Odpálenie Betlehemského svetla v katedrále v Linzi. Rok 2018. Foto: Marián Suvák

Betlehemské svetlo je malý, skromný a svojou veľkosťou nenápadný plamienok pochádzajúci z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme. Každoročne ho odpaľuje a do Európy – Rakúska prináša Dieťa svetla. Za tie viac ako tri desaťročia precestoval a zažil toho mnoho. Tento rok však bude v niečom úplne iný. Netradičný, zabalený do momentálnej neľahkej situácie a pripravený preťať nejeden gordický uzol na svojej tohtoročnej púti.

Betlehemské svetlo je symbolom pokoja, nádeje, lásky… Tieto posolstvá nám prináša každý rok, no akoby až práve v tomto sme mohli pocítiť ich hlbší význam. Inak tomu nebude ani ten rok. Nebude to ľahké, no symbol Vianoc sa hodlajú šíriť skauti po celom svete aj tieto sviatky.. Avšak čo najbezpečnejšie a v čo najväčšej miere bezkontaktne. Jedným z mnohých cieľov tohto Betlehemského plamienka je ľudí spájať, tým ďalším prinášať nádej. Aj preto musíme veriť, že tento symbol Vianoc nám na sviatky prinesie presne to, čo potrebujeme – pokoj, a zároveň bude akýmsi svetlom na konci tunela aktuálnej situácie.

Slávnostná ceremónia, ktorej sa môže zúčastniť každý

Na začiatku každoročnej cesty Betlehemského svetla je veľká ekumenická slávnosť v Rakúsku, zväčša vo Viedni, ktorej sa zúčastnia delegácie z viac ako troch desiatok krajín z celého sveta. Slovensko už tridsať rokov nie je výnimkou. Tento rok sa vzhľadom na prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia ceremónia uskutoční v obmedzenom režime. Pozitívnou správou však je, že bude vysielaná online a “byť jej súčasťou” tak môže byť naozaj každý. Ide o veľkú slávnosť a príležitosť, aká tu doposiaľ nebola. O jej vysielaní budeme, samozrejme, informovať.

  • TIP: V sobotu 12. decembra sa v popoludňajších hodinách uskutoční online vysielanie slávnostnej ceremónie z rakúskeho Salzburgu. O vysielaní budeme informovať na Facebook stránke Betlehemské svetlo.

Svetlo na Slovensku už po tridsiaty prvýkrát

Z veľkých odovzdávacích a preberacích slávností sa tento rok presunieme na hraničné priechody, kde sa v čo najväčšej miere bezkontaktne stretneme a ako na rakúsko-slovenských hraniciach Betlehemské svetlo preberieme, tak ho aj na poľsko-slovenských a ukrajinsko-slovenských odovzdáme do našich susedných krajín na severe a východe. Slovenskí skauti tak budú opäť súčasťou dôležitej betlehemskej štafety. Tentokrát s nádychom nostalgie a spomienok do dávnejších čias, kedy cestovať za hranice nebolo vôbec jednoduché.

Samotná distribúcia po Slovensku bude prebiehať v nasledujúcich dňoch, aby pár dní pred Štedrým večerom bolo Betlehemské svetlo dostupné v čo najväčšom počte miest. Odpaľovanie Betlehemského svetla bude prebiehať so zreteľom na všetky aktuálne platné bezpečnostné a hygienické opatrenia, vždy so snahou o bezkontaktnosť a bez zhromažďovania. Informácie sa budeme snažiť pre vás zbierať v mape na www.betlehemskesvetlo.sk.

Skauti majú radi výzvy a priniesť Betlehemské svetlo je bezpochyby jednou z nich. Tentoraz však budeme chrániť okrem plamienka aj seba a svoje okolie.

Betlehemské svetlo je už v Rakúsku

Tento rok s niekoľkodňovým predstihom – 16. novembra totiž priletelo Betlehemské svetlo do Linzu v Rakúsku. Hornorakúska televízia ORF tentokrát neposlala “svoje” Dieťa svetla, ale z večného plameňa horiaceho v Bazilike Narodenia Pána ho odpálila deväťročná Maria Khoury z Betlehema. Svetlo sa tak bezpečne dostalo k našim západným susedom, kde si počká na druhú decembrovú sobotu, kedy sa začne jeho púť.

Priebeh môžete vidieť v reportáži hornorakúskej televízie ORF.

Koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku
ZDIEĽAŤ