Deň so skautskou šatkou je za nami. Čo všetko sme si mohli užiť?

  Skauting
3218

Ôsmy ročník známeho Dňa so skautskou šatkou bol vzhľadom na aktuálne dianie tentokrát o niečo iný. To však nezabránilo skautkám a skautom po celom Slovensku, aby si ho naplno užili. Vymenili spoločné stretnutia za pomoc svojmu okoliu. Bolo to úžasné.

Deň so skautskou šatkou je deň, počas ktorého skauti oslavujú svojho patróna – sv. Juraja. Pri tejto príležitosti si so sebou berú počas celého dňa svoju skautskú šatku, aby tak svojmu okoliu mohli ukázať, že sú skautmi. Táto súčasť rovnošaty sa tak počas 24 hodín dostane na netradičné miesta, ktoré bežne nenavštívi. Šatky putujú do škôl, zamestnaní, či do bežného života. Tento rok bol vzhľadom na situáciu s koronavírusom o niečo iný. To však nezabránilo v tom, aby si tisícky skautiek a skautov na Slovensku mohli tento deň naplno užiť. Pozrite si prehľad toho najlepšieho, čo bolo k dispozícii.

Prehľad všetkého, čo nám #densosatkou ponúkol

Spraviť dobrý skutok pre svoje okolie

Ako skauti by sme mali pomáhať tým, ktorí to potrebujú, a byť nápomocní svojmu okoliu. Pripomína nám to aj denný príkaz – denne aspoň jeden dobrý skutok. Pripomenuli sme si to spolu aj v tento deň a urobili niečo pre svoje okolie. Môžeme hovoriť o tisíckach dobrých skutkov, ktoré boli vo veľkej miere zamerané na pomoc svojmu okoliu – prevažne však pomoc prírode. Svedčia o tom aj stovky vašich fotiek zdieľaných na sociálnych sieťach s hashtagom #densosatkou a v tomto roku špeciálne aj so #somskaut a #somskautka. Veľmi peknú zbierku možno vidieť v archíve príbehov na Instagrame Slovenský skauting.

Len malá časť z fotografií, ktoré ste nám zaslali. Ak ešte nejakú máte, pokojne nám ju pošlite na e-mailovú adresu elena.michalcikova@skauting.sk.

Skautky a skauti sa mohli  zapojiť do veľkej databázy dobrých skutkov. Nie aby sa chválili. Ale aby sme ich vedeli všetky spočítať a vyhodnotiť koľko a kde všade ste zanechali svet o kúsok krajším. A keďže sme vás v ich konaní chceli podporiť, každý, kto sa do tejto „oslavy“ výnimočného dňa skautiek a skautov zapojil, od nás dostane pamätný darček z limitovanej edície.

Svätá omša na TV Lux

O 18:30 odvysielala televízia Lux skautskú sv. Omšu, ktorej sa bolo možné zúčastniť, nech ste boli v ktoromkoľvek kúte našej krajiny. Stačilo zapnúť televíziu alebo počítač a pripojiť sa k skautom na celom Slovensku. Táto omša sa rozhodne zapísala ako najväčšia skautská omša v dejinách Slovenského skautingu. Omšu celebroval kňaz – skaut Ján Kapistrán, žijúci v reholi Františkánov v Bratislave.

Live svätojurajský táborák

Tradičné spoločné táboráky sa museli tentokrát škrtnúť. No Skautský inštitút na Slovensku priniesol skutočný pocit plápolajúceho ohníka. A to rovných sto minút.

Andyho zamyslenie

Na sklonku dňa sa so svojím zamyslením, ktorého posolstvo vás zohreje tak, ako by vás zohrial skutočný táborový oheň prihovoril strieborný vlk, Andy Legutký. Nezabudnime, že i v týchto neľahkých časoch sú stále potrebné hodnoty, ktorých boli predstaviteľmi práve rytieri.

Produktová edícia SOM SKAUT a SOM SKAUTKA

Skautkami a skautmi nie sme len v jeden deň. To je jasné. Práve preto má nová produktová edícia SOM SKAUT a SOM SKAUTKA presah do všedných dní počas celého roka. Pekné a praktické drobnosti nám tak môžu našu životnú cestu pripomínať kedykoľvek a kdekoľvek.

Koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku
ZDIEĽAŤ