Legenda overená časom: Modrý život #skautujemdoma

  Skauting, Skautujem doma
3872

Modrý život je výzva, ktorú netreba veľmi predstavovať. Rokmi overených 7 pravidiel pre kvalitnejší život môže byť práve v tomto náročnejšom období milým spestreným všedných dní. Neváhajme, poďme do toho!

Každoročne sme pripomínali, že práve Modrý život je ideálnou výzvou na jarný rozbeh. Tento rok je to síce s tým rozbehom o niečo náročnejšie, no práve táto programová výzva je jednou z tých, ktorú je možné plniť aj v obmedzených podmienkach – áno presne, dá sa to aj doma. S prehľadnou tabuľkou to nebude žiaden problém!

TIP: Na www.skauting.sk sú k dispozícii praktické tabuľky pre Modrý, Zelený aj Zlatý život.

Podmienky splnenia

30 dní sa budem snažiť žiť čo najlepšie podľa siedmich pravidiel Modrého života. Za tento čas nebudem mať viac ako 30 bielych políčok.

Každý deň sa budem snažiť splniť všetkých sedem predsavzatí. Pripravím si alebo si stiahnem tabuľku na celý mesiac a každý deň večer si vyfarbím modrou farbou políčka, ktoré som za tento deň splnil. Budem sa snažiť stále zlepšovať, aby som mal čím viac políčok v tabuľke modrých. Ak splním podmienky výzvy, prijmem predsavzatie – každý pondelok budem opäť plniť Modrý život, aby som sa udržal v „modrej“ kondícii.

TIP: Výzvu je možné plniť po splnení kategórie Charakter v príručke Prvý skaut.

Sedem pravidiel Modrého života

  • Ranné cvičenie – Ráno budem poctivo cvičiť najmenej štvrť hodiny (ak sa mi to niekedy nepodarí pre nedostatok času, môžem cvičiť v priebehu toho istého dňa).
  • Čistenie zubov – Ráno a večer si poriadne vyčistím zuby.
  • Umývanie sa studenou vodou – Umyjem sa celý studenou vodou. Najprv sa natrénujem umývaním tváre a krku a postupne pridám aj celé telo.
  • Slušné rozprávanie – Nepoviem v priebehu dňa ani jedno hrubé či dokonca neslušné slovo. Túto úlohu si vyfarbím až na konci dňa.
  • Čestné konanie – Neurobím nič nečestného – nebudem klamať, nikoho neurazím, nikomu ani slovom neublížim, nepoškodím žiadny majetok, či už verejný, alebo osobný. Aj túto úlohu si vyfarbím až na konci dňa.
  • Dobrý skutok – Každý deň vykonám aspoň jeden, hoci aj malý dobrý skutok tak, ako sa patrí na riadneho skauta. Pomohol som doma, v škole, v krúžku alebo na družinovke? Ponúkol som sa dobrovoľne alebo ma musel niekto nútiť? Pomohol som radou, skutkom alebo milým úsmevom a príjemným slovom?
  • Radostný zážitok – Každý deň sa pokúsim zažiť niečo radostné – prečítam si kúsok obľúbenej knižky, zabavím sa s dobrými kamarátmi, dozviem sa nejakú dobrú správu, niekto o mne povie niečo pekné, v škole dostanem dobrú známku, prežijem krásnu a zaujímavú výpravu alebo schôdzku so svojou družinou, alebo oddielom a pod.
Šéfredaktor časopisu Médium a koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku
ZDIEĽAŤ