24. apríla urobia skauti svojími dobrými skutkami svet krajším #densosatkou

  Skauting
1539

Blíži sa nám sviatok sv. Juraja, patróna skautov, a aj tento rok si ho pripomenieme nosením skautskej šatky. Čo tak ale pridať niečo viac?

Je skvelé, že aj nosením šatky prezentujeme skauting verejnosti. Skúsme ho však tento rok ukázať nielen vizuálom, ale aj svojimi skutkami. Sv. Juraj sa stal patrónom skautov práve kvôli svojej šľachetnosti, nezištnej obetavosti, obetavej službe vlasti, ochrane slabých a vernosti svojim ideálom. Preto máme tento rok pre vás výzvu. Pridajte do svojej dennej náplne dobrý skutok.

Pokojne nám dajte o svojich dobrých skutkoch vedieť. Odfoťte sa pri dobrých skutkoch, nahrajte fotku na Instagram či Facebooku a do popisu napíšte, aký dobrý skutok ste 24. apríla spravili.

Robme dobré skutky a inšpirujme druhých

Význam a veľkosť dobrého skutku zvýrazňuje, že o ňom verejne nehoríme. Spravme to však 24. apríla trochu inak, naopak. Dajme svojmu okoliu nápad na dobrý skutok. Príležitostí je totiž okolo nás neúrekom, stačí sa len správne pozerať. Naša zverejnená inšpirácia môže podnietiť niekoho iného k ďalšiemu skutku osožnému pre niekoho iného, či svoje okolie. Dobré skutky tak budú v tento deň postupovať ďalej a ďalej… A pevne veríme, že neostanú len v skautskom kruhu, ale dostanú sa aj medzi vašich priateľov, známych, kolegov, či rodičov. A pokojne ich pozvite do udalosti, nech na to nezabudnú. Priebežne v nej budeme zverejňovať nápady na malé i väčšie skutky každodenného života. Alebo lepšie povedané: malé návody na krajší svet.

Nezabudnime na šatku

Oslavy sviatku sv. Juraja sa konajú na celom Slovensku. A okrem toho, že ich oslávite ako máte vo zvyku so svojou družinou, oddielom či zborom, začnite so svojimi oslavami hneď ráno. Pri obliekaní si na seba dajte skautskú šatku a noste ju po celý deň – na ulici, v škole, v zamestnaní, v kaviarni. V autobuse, vo vlaku, v aute…

Oslavy sv. Juraja so šatkou na Slovensku sú príležitosťou ukázať verejnosti, známym, kamarátom, kolegom, spolužiakom, že sme členmi organizácie, ktorá pre nás znamená veľa. Odpovedzme na všetky otázky okolia o skautingu radi a s hrdosťou.

Nezabudnite používať #densosatkou

Vytvorme fotomozaiku dobrých skutkov z Dňa so skautskou šatkou

Našou tohtoročnou veľkou úlohou bude vytvoriť tú najpestrejšiu mozaiku z fotografií, kde budeme s našimi šatkami robiť pre svoje okolie dobré skutky.

Zo všetkých fotografií s hashtagom #densosatkou vytvoríme fotomozaiku, ktorú nájdete aj v letnom čísle časopisu Skaut. Ak však chcete mať istotu, že sa na nej naozaj nájdete (vzhľadom na individuálne nastavenia súkromia sociálnych sietí), tak nám ju pokojne pošlite aj na emailovú adresu media@skauting.sk alebo nahrajte priamo do udalosti na Facebooku.

Programová výzva Uzol dobrého skutku

Dobré skutky, by samozrejme nemali byť ojedinelou záležitosťou. Ich každodennú bázu naozaj dobre preverí programová výzva Uzol dobrého skutku, kde na jej splnenie je potrebné vykonať dva dobré skutky denne po dobu dvoch mesiacov. A to je naozaj výzva.

Podmienky

Výzvu je možné plniť po splnení kategórie Služba v príručke Prvý skaut. Vykonaj za dva mesiace aspoň 120 dobrých skutkov a zaznač si ich do zápisníka. Začať plniť túto výzvu môžeš kedykoľvek v priebehu roka. Dôležité je stanoviť si začínajúci dátum a potom si každý deň značiť a v skratke zapísať, aký dobrý skutok si vykonal (príklad: ochotne si pomohol mladšiemu súrodencovi, potešil neznámu babku v autobuse milým slovom, nezištne si spravil triedne povinnosti cez prestávku za kamaráta, atď.). Po splnení výzvy ukáž zápisník svojmu vodcovi alebo radcovi. Ako dobrý skutok sa ráta všetko, čo je dobrovoľné, nezištné a dobré. Medzi dobré skutky sa neráta, ak si spravíš svoje povinnosti doma alebo v škole.

Pre splnenie výzvy je potrebné stále so sebou nosiť skautskú šatku. Mal by si ju nosiť na krku všade, kde pôjdeš a je to vhodné. Istotne by si ju mal nosiť doma, pri cestovaní, v škole, na družinovkách a pri hrách. Podľa uváženia si ju zober na bohoslužby a oficiálne udalosti. Šatku nenos na aktivity, pri ktorých by ťa nosenie šatky mohlo ohroziť – napríklad lezenie v horách, plávanie, atď.

Výzvu je možné ukončiť aj skôr ako za dva mesiace, avšak jej plnenie nesmie byť dlhšie. Nosenie šatky má povzbudiť skautského ducha aj v normálnom živote a budovať hrdosť na to, že sa snažíš byť dobrým skautom.

Celá výzva je smerovaná k zlepšeniu sa v konaní dobra, pretože ak sa vedome istý čas snažíš konať dobro, získavaš dobrý návyk a robíš dobro už aj podvedome. Zároveň je to aj výzva pre overenie si, či dokážeš denne plniť denný príkaz.