21 vecí zo života Baden-Powella, ktoré ste o ňom nevedeli

Skauting, Zaujímavosti
Robert Baden-Powell so skautskými lídrami v roku 1911, zdroj: The National Archives UK / Open Government Licence

Usmiaty muž v klobúku, ktorý v roku 1907 zobral hŕstku chlapcov na ostrov Brownsea, kde usporiadal prvý skautský tábor, čím urobil prvý krok k založeniu dnes jednej z najväčších mládežníckych organizácií sveta. Prečítajte si 21 zaujímavostí zo života zakladateľa skautingu – Roberta Baden-Powella, ktoré ste o ňom zrejme nevedeli.

Prvé celosvetové oslavy Dňa zamyslenia (angl. World Thinking Day) sa uskutočnili 22. februára pred viac ako deväťdesiatimi rokmi, v deň spoločných narodenín lorda Baden-Powella, zakladateľa Skautského hnutia a jeho ženy Olave, svetovej náčelníčky skautiek. Tak sa začala tradícia a Deň zamyslenia, ktorý má dlhú tradíciu aj na Slovensku, bol na svete.

1. Síce bol veľmi bystrý, mnoho školských predmetov mu ale robilo problém, nikdy príliš dobré známky nedostával a prijímaciu skúšku na Oxfordskú univerzitu nezložil ani na druhý pokus.
  2. Mal naozaj mnoho prezývok. Napríklad: „Kantankye“, čo znamená „Veľký klobúk“, „Larwér“ – „Človek s vysoko nesenou hlavou“, tiež známe „Impeese“, teda „Vlk, ktorý nikdy nespí“, či vďaka porovnateľnej bystrosti úsudku – „Sherlock Holmes“.
  3. Buď pripravený“ z anglického „Be prepared!“ má rovnaké začiatočné písmená ako iniciály jeho mena.
  4. Prvú skautskú organizáciu mimo Anglicka založil v Chille.
  5. Prvýkrát si uvedomil, že aj ženy/dievčatá majú záujem o jeho výchovné metódy, keď mu jeho priateľ rozprával príhodu, ako našiel vychovávateľku svojho syna vylezenú na strome, pritisnutú ku konáru a jeho syna v kríkoch pod ňou. Keď sa spýtal, čo to vystrájajú, vychovávateľka odpovedala, že učí chlapca prikrádať sa, tak ako sa o tom dočítala v Baden-Powellovej príručke pre vojakov.
Zdroj: City of Vancouver Archives
  1. Vedel kresliť oboma rukami.
  2. V mladosti bol ryšavý.
  3. Hral na klavíri, husliach, lesnom rohu a vedel spievať.
  4. Medzi ním a jeho ženou Olave bol 32-ročný vekový rozdiel.
  5. Verejné oznámenie zásnub s Olave spôsobilo hotovú davovú psychózu. Samotná Olave v prvom týždni po ohlásení odpísala na viac ako 200 listov od neznámych ľudí.
  6. Bol dvanásty zo štrnástich súrodencov (vlastných aj nevlastných), ktorých jeho matka sama vychovávala po smrti svojho manžela.
  7. Jeho kniha Skauting pre chlapcov sa stala 4. najpredávanejšou knihou 20. storočia.
Návšteva Vancouveru, rok 1910, zdroj: City of Vancouver Archives
  1. Zomrel a je pochovaný v Keni, kam po smrti preniesli aj pozostatky jeho ženy Olave.
  2. V roku 1912 sa stotisíc skautov zozbieralo po jednom penny na svadobný dar – automobil – pre Bí-Pího a Olave.
  3. Všetky vojenské ocenenia a povýšenia, ktoré kedy získal, získal zakaždým v omnoho mladšom veku, než bolo zvykom.
  4. So svojou ženou Olave sa narodili v ten istý deň, 22. februára.
  5. Jeho skúšajúcim na prijímacej skúške na Oxfordskú univerzitu bol Lewis Carroll, autor Alice v krajine zázrakov.
Návšteva Vancouveru, rok 1910, zdroj: City of Vancouver Archives
  1. Svojho času bol veľkým fanúšikom býčích zápasov.
  2. Anglický kráľ Eduard VII. bol nadšeným prívržencom skautingu a v roku 1909 požiadal Bí-Pího, aby sa venoval naplno len napĺňaniu tohoto nového životného poslania.
  3. Olave ho prezývala Robin, čo mimo prezývky utvorenej z jeho mena Robert je aj anglický názov pre vtáčika červienku. V ich tajnej zamilovanej listovej korešpondencii sa spočiatku nikdy Bí-Pí nepodpisoval, namiesto toho do textu dokresľoval obrázky červienok, ktoré používal, tak ako my dnes používame smajlíkov.
  4. Jeho kniha Skauting pre chlapcov bola preložená do toľkých jazykov ako aj Biblia či Vojna a mier od L. N. Tolstoja.
Skauti prezentujú Baden-Powellovi prvú pomoc, rok 1910, zdroj: City of Vancouver Archives