10. ročník Družiny roka: Jubileum v žiari reflektorov!

  Pozvánka, Skauting
1523

Opäť sa nám blíži čas, kedy prichádza na scénu tradičná medzidružinová súťaž Družina roka. Prvých 9 ročníkov ubehlo ako voda a nasledujúci rok nám prináša jubilejný 10. ročník, ktorý sa bude konať vo veľkom štýle. ÁNO, už 10 rokov! Od svojho vzniku v roku 2009 sa toho veľa udialo, zažilo a taktiež zmenilo. Vystriedalo sa mnoho družín, povymýšľalo sa mnoho tém a rôznych úloh. A určite sa už nemôžete dočkať, čo príde teraz. Máte sa na čo tešiť. Namakaný program, herecké výkony, žiara reflektorov, ovácajúce publikum… Už viete, o čom je reč? Žeby, Hollywood alebo skôr Družina roka 2018 v Holywoodskom štýle? Áno, presne tak!

Ak máte skautskú družinu, ktorá sa nebojí výziev, červeného koberca, ani paparazzov, tak ste to práve vy, kto môže zažiariť. Svoje filmárske top tímy budete môcť registrovať od 22. januára. Počet miest je neobmedzený, avšak do finále sa dostanú len tí najlepší, ktorí budú bojovať o priazeň Hollywoodu.

Dlhoročná tradícia

Družina roka je celoslovenská súťaž skautských družín. Za posledných 9 úspešných rokov sa do nej zapojilo vyše 300 družín. Nie všetkým sa podarilo úspešne absolvovať úvodnú čas. Viacerí to vzdali v polovici, čo svedčí o tom, že latka je nastavená poriadne vysoko. Družina roka je určená všetkým tým, ktorí nemajú strach z toho, ako v súťaži obstoja. Ďalej tým, ktorí sa neboja, že sa im zaparia mozgové závity, a tým, ktorí nemajú strach siahnuť až na dno svojich síl.

Do celoslovenskej súťaže Družina roka sa v roku 2009 zapojilo viac ako 50 družín. Ale iba sedem z nich sa stretlo 15. mája vo finále na Orave v Dolnom Kubíne. Dnes, už takmer historické zábery z prvého ročníka.

Už aj samotná účasť môže byť pre vás, milé družiny, veľkým prínosom. Jednotlivé online kolá vám totižto umožnia porovnať svoje výsledky s ostatnými, ukážu vám vaše silné stránky, ale taktiež oblasti, v ktorých by ste mali zabrať.

Takže, vhodní adepti, je tu pre vás výzva. Ukážte aj vy, že na to máte, vychutnajte si neopakovateľné zážitky a prežite krásne a dobrodružné chvíle!

Najlepšou družinou roku 2009 sa stala družina s názvom Jastrabi
a bola zo 77. zboru Lesná zmes Jastrabá.

O rok neskôr, v roku 2010, sa najlepšou družinou na Slovensku stali
chalani z Ha-Ha-Ha z Bratislavy.

Za hotovým dielom sa skrýva veľa námahy

Tak ako vo filmovom štábe, tak aj v družine je každý člen jej nenahraditeľnou súčasťou. Preto, ak sa chcete prebojovať až do finále, budete musieť zvládnuť  niekoľko úloh z rôznych oblastí. V troch namáhavých online kolách, plných vedomostných, logických, tvorivých, praktických či kreatívnych úloh nájdete aj také, ktoré preveria nie len vašu šikovnosť, ale aj schopnosť pracovať v tíme. V každom kole na vás bude čakať 20 otázok, ktoré musíte splniť čo najlepšie. Až potom si vás naši filmoví kritici všimnú a uznajú, že ste vhodní kandidáti na Oscarovú noc. Úlohy vás možno zavedú za hranicu vašej komfortnej zóny a vydáte sa na cestu dobrodružstva. Veľké finále tohto hviezdneho ročníka sa uskutoční 27.4. – 30.4. 2018. Takže pozor! Až 4 dni na to, aby ste preukázali všetky svoje schopnosti a ukázali tak veľkú dávku odvahy a presvedčenia, že máte na to, aby ste získali tento titul. Majte však na pamäti, že ocenenie je zaslúžené, preto ak máte v niečom medzery, začnite trénovať – hneď.

Nezabúdajte, že základ všetkého je tímová spolupráca a tímový duch!

Registrácia na www.druzinaroka.skaut.sk.

Po Jastraboch z Jastrabej, HA-HA-HA z Bratislavy sa Družinou roka 2011 stali Bobri z 53. zboru z Dolného Kubína. Domácej družine sa tak podarilo získať tento prestížny a uznávaný titul na tretí krát, keď ako jediní sa zúčastnili zatiaľ všetkých troch ročníkov. Po treťom a štvrtom mieste bolo načase vyhrať, čo sa im nakoniec aj podarilo.

Najlepšiu družinu z roku 2011, družinu Bobrov z Dolného Kubíne vystriedala poslednú májovú nedeľu v roku 2012 družina nová. Z prvej postupovej priečky do finálového kola a celkovým počtom 37 získaných bodov sa novou družinou roka 2012 stali Čajky z 25. zboru Vodopád zo Žiliny.

Nechaj svoju družinu zažiariť!

Tento ročník sa v súťaži udejú veľké veci. No povedzte, kto by nechcel vyhrať toto prestížne ocenenie práve na 10. jubilejný ročník? Hľadáme vhodných adeptov na pozíciu Družina roka 2018. Ak spĺňate nasledujúce kritériá: vek 11 – 15 rokov, počet členov fungujúcej družiny 5 – 7 a samozrejme členstvo v Slovenskom skautingu, tak máte šancu uchádzať sa o tento titul. Prihlásiť sa môžete od 22. januára do 18. februára. A okrem získaného titulu Družina roka 2018 to môžete byť práve vy, ktorí prinesiete na Slovensko Betlehemské svetlo a vyhráte aj iné skvelé ceny.

Ak sa vám náhodou v prvých online kolách nebude dariť, nevadí. Nič nie je stratené a vy sa môžete s ešte väčšou odhodlanosťou pustiť do riešenia ďalších úloh. Šancu na výhru má každý. Je len na vás, s akou odhodlanosťou sa do toho pustíte a čo všetko urobíte pre to, aby ste prišli do cieľa.

V máji 2014 sme predstavili víťaznú družinu celoslovenskej súťaže Družina roka 2014. Počas finálového víkendu sa zo šiestich postupujúcich družín, ktoré najlepšie zvládli tri online kolá, stala najlepšou dievčenská družina s názvom Ovečky z 99. zboru zo Žiliny.

„Čím temnejšie je nebo, tým jasnejšie vyniknú hviezdy.“
Leonardo Da Vinci

Pár slov na záver

 „Čím temnejšie je nebo, tým jasnejšie vyniknú hviezdy.“ Ako povedal Leonardo Da Vinci. Hľadajte tam, kde ste doteraz nehľadali a možno budete sami prekvapení, čo sa vo vás skrýva. Ako správny filmový štáb musíte byť pripravení, tak aby vás dobrodružstvo, ktoré vás bude čakať na každom kroku, nielen preverilo, ale aby ste si ho aj naplno užili. Kto si neužíva, čo nám život prináša, nežije. Nedarí sa vám? Nesmúťte. Každý člen družiny je dobrý v niečo inom. Radca! Nájdi klady a zápory, silné a slabé stránky svojej družiny. Čaká vás viac ako mesiac na tréning, utuženie vzťahov, oživenie a prehĺbenie tímového ducha. Je čas na  spoznanie seba samých – kto ste, čo chcete a či na to máte. Je to hlavne o zábave, súťaživosti a prekonávaní samého seba. Zabudnite na problémy, ktoré vás trápia, a ponorte sa do tajov, ktoré prináša Družina roka 2018. Možno práve na vás čaká prestížne ocenenie. Kto neskúsi, nič nezistí ani nezíska. Práve naopak, kto skúsi, ten získava. Minimálne sa dajú získať nové námety na program a nové priateľstvá.

Počas finálového víkendu v roku 2015 sa zo šiestich postupujúcich družín, ktoré najlepšie zvládli tri online kolá, stala najlepšou chlapčenská družina s názvom Čierni vlci z 3. zboru Aničky a Bořivoja Uhrových z Kežmarku.

Dobrú družinu neformuje len dobrý program, ale aj priateľstvo a odvaha púšťať sa spoločne do neznáma. Tešíme sa na vás a veríme, že sa rozhodnete zapojiť sa do tohto ročníka, pretože to bude naozaj pecka!

Viac info nájdeš na www.druzinaroka.skaut.sk.

V roku 2016 sme mali za sebou finále 8. ročníka celoslovenskej medzidružinovej súťaže s názvom Družina roka s témou „Misia Zem“. Jej víťazkami sa stali Divožienky z 1. zboru Baden-Powella z Bratislavy.

Nezabudni si zapísať dôležité dátumy

Online registrácia: od 22. januára do 18. februára 2018
Prvé online kolo: od 19. februára do 4. marca
Druhé online kolo: od 5. marca do 18. marca
Tretie online kolo: od 19. marca do 8. apríla
Veľké finále 27. apríla až 30. apríla

Aktuálne víťazky z roku 2017 – Svetlušky zo 78. zboru z Popradu.
Ktorá ďalšia družina po nich preberie titul Družina roka?

Text: Barbora Blahová – Lula
Foto a video: Marián Suvák – Punťo