Betlehemské svetlo bolo na Slovensku už 27. krát

  Reportáž, Skauting
1787

V polovici decembra minulého roka prišlo Betlehemské svetlo na Slovensko, už tradične a tak ako to všetci poznáme. Je to každoročne pre nás mobilizácia síl, kedy sa snažíme priniesť tento malý vzácny plamienok do každého kúta krajiny – od Kútov po Čierna nad Tisou a od Lomnického štítu po Komárno. Je to naša česť aj výsada, radosť aj výzva, do ktorej sa vrhneme, aby sme v predvianočnom čase roznášali posolstvo mieru, lásky a nádeje presne tam, kde ho najviac potrebujú. Pozrite si obrazovú reportáž o tom, ako Betlehemské svetlo prišlo a putovalo po Slovensku.

Začiatok je vždy vo Viedni, kam ho priamo z Betlehema prinesie Dieťa svetla. Tento rok Betlehemské svetlo od neho odpálila a na Slovensko priniesla dievčenská družina skautiek z Bratislavy.

Ešte v ten deň prišlo Svetlo na Slovensko a putovalo naprieč našou krajinou, aby ho skauti mohli v nedeľu ráno odovzdať skautom z Poľska na sv. omši vo Svite a v rovnakom čase aj ukrajinským skautom v Užhorode. Popoludní prijal na námestí sv. Egídia v Poprade Betlehemské svetlo prezident Slovenskej republiky, pán Andrej Kiska.

Dieťa svetla – Melanie Walterer odpaľuje Betlehemské svetlo na sviečku, ktorou už krátko na to prišlo na Slovensko.

Chorchy z družiny Divožienok číta vianočný vinš krátko po odpálení Betlehemského svetla slovenskou delegáciou.

Spoločná fotografia družiny dievčat “Divožienok” z Bratislavy s Melanie Walterer.

Odovzdanie Betlehemského0svetla poľským skautov vo Svite. Poľskej náčelníčke Zwiazku Harczerstwa Polskiego odovzdáva lampáš s plamienkom z Betlehema náčelník Slovenského skautingu Peter Linek.

Slávnosť sa konala už po tretí krát v kostole sv. Jozefa vo Svite. Každoročne sa miesto odovzdania mení, jeden rok je to na poľskej strane, druhý zasa na slovenskej.

Betlehemské svetlo sa ďalej šíri cez celé Poľsko, ďalej na Pobaltie, do severnej a východnej Európy a aj na Sibír.

Po prvý krát odovzdali slovenskí skauti Betlehemské svetlo v Užhorode skautom z Ukrajiny. Foto Maťo Gomulec

Súčasťou delegácie, ktorá odovzdala Betlehemské svetlo prezidentovi SR, Andrejovi Kiskovi, boli skautky z družiny Divožienok, ktoré získali titul Družina roka 2016.

Momo z Divožienok odovzdáva Betlehemské svetlo prezidentovi SR, pánovi Andrejovi Kiskovi.

Spoločná fotografia po odovzdaní Betlehemského svetla.

Betlehemské svetlo malo tak za sebou prvý víkend cestovania, kedy zavítalo na Slovensko už po 27. krát.

Nasledujúci víkend, posledný predvianočný, nasledovala hlavná distribúciu po Slovensku, kedy sa už od skorého rána rozbehli vlaky od západu na východ, aby priniesli po 28 vlakových trasách Svetlo z Betlehema do viac ako 330 miest a obcí.

Tradične išli skautské posádky rýchlikom R605 Dargov na trase Bratislava – Žilina – Košice, rýchlikom R833 Sitno na trase Bratislava – Zvolen – Banská Bystrica, ktorá sa potom rozvetvila na trate do Margecian cez Brezno a do Košíc cez Lučenec. Vlakmi boli pokryté aj regióny, kde prípojmi na tieto hlavné trasy prišlo Betlehemské svetlo na Záhorie do Kútov a Skalice, na juhu do Komárna, Nových Zámkov, Serede, Levíc, na Kysuciach do Čadce, na Oravu do Trstenej, na Hornú Nitru do Prievidze a na východné Slovensko do Bardejova, Medzilaboriec, Prešova, Vranova nad Topľou, Humenného, Trebišova, Michaloviec a tiež až do Čiernej nad Tisou a Stakčína. Po prvý krát prišlo Betlehemské svetlo vlakom aj na Štrbské pleso.

Počas tohto víkendu vyniesli skauti plamienok z Betlehema aj na Lomnický štít a rovnako aj na Hrebienok a do Tatranského ľadového dómu.

V sobotu, 17. decembra 2016, sa už od skorého rána po celom Slovensku rozbehli vlaky so skautskými posádkami, ktoré šírili Betlehemské svetlo ľuďom.

Po prvý krát prišlo Betlehemské svetlo vlakom aj na Štrbské pleso.

Cesta Betlehemského svetla na Lomnický štít začala už pred deviatou ráno, kedy sa niekoľko desiatok skautov vydalo z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso.

Skauti, ktorí priniesli Betlehemské svetlo na Skalnaté pleso a následne aj na Lomnický štít (vľavo v pozadí).

V nedeľu 18. decembra, krátko pred desiatou hodinou vyrazili dve kabínky lanovky zo Skalnatého plesa so skautskými posádkami a médiami na Lomnický štít.

Prinesenie Betlehemského svetla na Lomnický štít. kam ho už po 23. krát priniesli členovia Slovenského skautingu z Podtatranskej skautskej oblasti.

S Betlehemským svetlom na Lomnickom štíte v nadmorskej výške 2 634 metrov. Ide tak o najvyššie položene miesto na Slovensku, kam sa tento plamienok dostal.

Betlehemské svetlo zažiarilo na Lomnickom štíte už po 23. krát.

Skauti na Slovensku tak už po 27. krát roznášali až po Štedrý deň Betlehemské svetlo, postupne ho prinesli do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc.

Foto: Marián Suvák
www.betlehemskesvetlo.sk