Vypočujte si nové skautské piesne

Skauting, Video, Zaujímavosti

Na začiatku leta sme vám priniesli niekoľko otextovaných piesní so skautskou tematikou od brata Olivera. Teraz si ich môžete vypočuť a chytiť tú správnu melódiu.

Stiahnuť: Skautské piesne

„Skautovať som začal ešte za dubčekovskej éry v Prievidzi. Po revolúcii som založil, teraz už v Malackách, prvý skautský oddiel a popri absolútnom nedostatku skautskej literatúry, mi najviac chýbali skautské pesničky, ktoré by odrážali novú dobu. Piesne z medzivojnového obdobia sme síce radi spievali, ale nebolo to ono. A tak som si raz povedal, že na obľúbenú melódiu napíšem nejaký svoj text. Podarilo sa a tak som potom pokračoval s ďalšími pokusmi. Vôbec to nebolo ľahké, pretože nie som ani básnik, ani skladateľ. Niektoré pesničky som písal dlhé mesiace, až roky. A stále som nad nimi dumal a opravoval ich. Už zrod pesničky je ťažký. Totiž text musí korešpondovať s melódiou. Napríklad na veselý text musí byť veselá melódia. Zároveň ako celok to musí byť ľahko spievateľné, aby to bolo možné spievať s gitarou pri táboráku. V poslednom období obohatený skúsenosťami, som napísal niekoľko piesní, ktoré si skauti obľúbili tak, že ich žiadali spievať aj niekoľkokrát po sebe. Posmelený touto skutočnosťou a aj niektorými bratmi, ich teraz ponúkam širokej skautskej obci. Ponúkam, ale nevnucujem. Ak sa uchytí čo len jedna, dve, tak som splnil svoje poslanie.“

Bonaventúr Osuský, po skautsky Oliver