Rómsky radcovský kurz

Skauting
3861

Dva dni cesty, tri a pol dňa s úžasnými deckami, tri a pol dňa intenzívneho programu, hŕba úžasných zážitkov a motivácie… Aj tak by sa dal v krátkosti zhrnúť Rómsky radcovský kurz, ktorý sa uskutočnil na chate Kanné pri Fričovciach.

Čo je to Rómsky skauting?

Najprv by som chcel predstaviť Rómsky skauting, keďže ho možno všetci nepoznáte.
Rómsky skauting je súčasťou Slovenského skautingu a bol založený na rovnakých princípoch. Rozdiel je len v tom, že má inú hymnu a jeho členmi sú Rómovia.

Začiatky Rómskej skautskej oblasti siahajú do roku 2000, kedy si pán Koleno dal za cieľ zlepšiť život Rómov na Luníku IX. Podarilo sa mu vytvoriť z miestnych obyvateľov poriadkovú službu a po čase sa rozhodol pracovať s mládežou. Z členov poriadkovej služby sa tak stali prví vodcovia, no vtedy ešte nie skautskí. A keďže pri práci uplatňovali rovnaké idey , tak sa v roku 2003 začlenili pod Slovenský skauting ako Rómska skautská oblasť. Odvtedy pretieklo veľa vody…. História nás privádza do súčasnosti, kedy má Rómska skautská oblasť približne päťsto členov v oddieloch medzi Prešovom a Košicami. Ich náčelníkom je Bandy, majú svoj program a tábory, ale minulý rok sa nekonal žiadny radcovský kurz.

Ako sa to začalo

Začalo sa to tým, že v minulom roku žiadny tábor pre radcov z nejakého dôvodu nebol. To nás – roverov, čo máme s tábormi skúsenosti, trochu naštartovalo a rozhodli sme sa vyvinúť iniciatívu, aby tentorok takáto situácia nenastala.

V prvom rade bolo treba vyriešiť otázky: „Kto? Kedy? Za aké peniaze?“. Keďže kde je vôľa, tam je aj cesta – začala sa najprv riešiť otázka: „Za aké peniaze?“. Pomohli nám ju vyriešiť zamestnanecké granty Tatra Banky. „Kedy?“ – začiatkom prázdnin. „Kto?“ – odpoveď na túto otázku sa formovala trochu dlhšie, ale nakoniec vznikol tím pod vedením Betky, šéfredaktorky Média. Jeho členmi sa stali roveri a roverky, prevažne z vedenia oddielov nášho zboru – Danda, Adam, Beky, Filip, Óg a ja.

Etapová hra

Ako každý poriadny tábor, aj tento mal svoju etapovú hru, vytvorenú Dandou, Beky a Adamom.
Za námet si zvolili „krajšiu tvár pirátstva“ a účastníkov sprevádzali po ceste za pokladom, ktorý ukryl zosnulý pirát Jack Cardosso.

Decká boli prvý večer účastníkmi spočiatku smutného pohrebu starého piráta, ktorého sme odniesli k brehom mora, aby si ho zobralo do svojich hlbín.

Jednotlivé etapy sa niesli v duchu spolupráce. Pirátsky výcvik, nočné plavby po mori, stroskotanie či stavba novej lode sa nemohli zaobísť bez všetkých členov skupín. Počas celej hry získavali zlaté nugety.

Etapovka vyvrcholila veľkou nočnou hrou, kde museli kupcom odovzdať všetko svoje zlato výmenou za kľúče a radu, ako spojiť mapu, ktorú získali v poslednej etape. Mapa ich zaviedla na začiatok veľmi riedko „vysviečkovanej“ cestičky lesom. Tá ichdoviedla až k trom zradným sirénam, cez ktoré sa museli spoločne potichu dostať so svojím svetlom. Keď sa všetkým podarilo prejsť, rozsvietila sa im cesta k ukrytej a reťazou zamknutej truhlici. Vyniesli ju z lesa von na lúku, kde sa museli všetky skupiny spojiť, aby pri svetlách ohňostroja a petrolejok otvorili poklad.

Prednášky

Keďže tábor bol pre budúcich alebo súčasných radcov, musel obsahovať aj nejaké vzdelávanie. Interaktívne prednášky sa niesli v duchu tém ako história a poslanie skautingu, skautský zákon, symbolika, vysvetľovanie hier atď. Počas troch dní sme sa s Betkou a Pittom snažili upevniť skautské základy, ideály a naučiť decká ako realizovať rôzne hry .

Iný program

Okrem etapovky a prednášok bolo veľa iného programu. Rómski skauti a skautky sa zakaždým nevedeli dočkať ďalšieho programu, tak sme sa každú voľnú chvíľku striedali pri animácii hier. Použili sme hádam všetky hry, ktoré poznáme.
Popri tom sme sa dozvedeli, ako sa hrá Zombie-zombie, boli sme svedkami hranej rómskej svadby a tancovania pri ohni, ktoré bolo sprevádzané Shakirou z notebooku.

Nemohli sme vynechať kreslenie „textilkami“ na tričko, aby mal každý originálnu spomienku. Súčasťou programu bola aj Stena dobrých skutkov, na ktorú si účastníci písali svoje dobré skutky a podpísali sa odtlačkom prsta. Vznikli aj úsmevné dobré skutky ako „Išla som s Tyčinkou na záchod.“ alebo „Šiel som zavolať Beky.“

Záver

Samozrejme, že som nenapísal ani zlomok zážitkov, drobných „inside“ vtipov, programov a všetkého, čo sprevádza takúto akciu. Spojilo nás to ako skupinu, každý z nás si odniesol toho veľmi veľa, ako to pri silne emotívnej akcii, nabitej programom, býva. Motivovalo nás to aj k tomu, aby bola vyvinutá dlhodobejšia vzdelávacia aktivita, keďže skauting má veľký potenciál zlepšiť život Rómom. Budúci rómski lídri z dedín si vedia predstaviť aj prácu s osadníckymi Rómami a tam by bol výchovný efekt veľmi výrazný.

Foto a video: PiTT